31

Odp: Ogrzewanie domu

tak w naszym klimacie , panele fotowoltaiczne ( nie myslic z panelem slonecznym) sa bardziej wydajne w zime niz w lecie :)  wiem bo w tym siedzę :)

drz y/sm 434

32

Odp: Ogrzewanie domu

EEE, siedzisz, czy kit ludziom wciskasz żeby kupowali? Przecież czas i natężenie promieniowania w zimę jest beee, to skąd się bierze ta wydajność?

Yamaha WR 250F - chyba się starzeje.
Husaberg TE 250
Husaberg FS 570 sztos
EXC 525 mianowicie, dość dobry. LC4 640 badziewie, do badziewia.

33

Odp: Ogrzewanie domu

velkurczak napisał/a:

EEE, siedzisz, czy kit ludziom wciskasz żeby kupowali? Przecież czas i natężenie promieniowania w zimę jest beee, to skąd się bierze ta wydajność?

Dokładnie [url]http://meteo.waw.pl/hist.pl?XTOT[/url]

Pozdrawiam,
Piotrek

34

Odp: Ogrzewanie domu

velkurczak napisał/a:

EEE, siedzisz, czy kit ludziom wciskasz żeby kupowali? Przecież czas i natężenie promieniowania w zimę jest beee, to skąd się bierze ta wydajność?

Może z gniazdka :-)

35

Odp: Ogrzewanie domu

nie wciskam kitu bo to nie jest moja glówna praca :) tylko hobby,  mam do wgladu zamontowanych ponad 30 instalacji fotowoiltaicznych od 2 kW do 15 kW i przez rok obserwowania wydajność instalacji w zime jest wieksza niz latem , nie potrzebne jest nasłonecznienie zeby byla wytwarzana energia tylko naswietlenie ... instalacja wyglada tak ze panel zbiera światlo wytwarza prad falownik zmienia prad na prad do gniazka i zasilany jest np piec elektrodowy albo instalacja domowa .   Gdyby to nie bylo wydajne przez cały rok to w polsce i na całym świecie nie powstawaly by farmy fotowoltaiczne  :)  a będzie ich coraz wiecej bo to przyszłość .  Podobno jakas polka mieszkająca w chinach wynalazła farbe fotowoltaiczna smaruje sie np dach podłacza kable do falownika i po robocie ale chinczycy za duzo fabryk otworzyli produkujących panel i dali polce dofinansowanie na dalsze badania :P

drz y/sm 434

36

Odp: Ogrzewanie domu

Mówimy o zwykłych domach, czy domach pasywnych? Twierdzisz że taka instalacja jest w stanie ogrzać dom w zimę w skrajnych warunkach, tzn. coraz rzadziej zdarzającym się powiedzmy -20°C przez kilka dni, bez alternatywnego źródła ciepła, lub zasilania grzałek z przysłowiowego gniazdka?
Możesz wytłumaczyć pojęcie wydajności którym tak operujesz? Bo domniemam że chcesz nam powiedzieć że zimą te same panele PV wytwarzają więcej e. elektrycznej niż latem? Dobrze Cię rozumiem?
Jestem bardzo ciekawy odpowiedzi.

Yamaha WR 250F - chyba się starzeje.
Husaberg TE 250
Husaberg FS 570 sztos
EXC 525 mianowicie, dość dobry. LC4 640 badziewie, do badziewia.

37

Odp: Ogrzewanie domu

myślę, że do takiego układu dodatkowo dochodzi jeszcze kwestia czyszczenia paneli na dachu co 2-3 tygodnie, oraz kosztowna wymiana baterii, które się w końcu zużyją.

Przypomina mi to trochę jazdę skuterem elektrycznym - niby koszt 3 zeta na 100km ale jakoś nikt tym nie jeździ :-]

MOTOFREAK - BARTOSZ KOWALEWSKI - Serwis motocyklowy inny niż wszystkie
myjka ultradźwiękowa
https://motofreak.waw.pl/
Aprilia SXV 450

38

Odp: Ogrzewanie domu

levis napisał/a:

kosztowna wymiana baterii

Niekoniecznie, z nową ustawą nadwyżki pcha się w sieć, nie opyla się kupować aku.

levis napisał/a:

czyszczenia paneli na dachu co 2-3 tygodnie

Chyba coś przesadziłeś, no chyba że obok kopalni mieszkasz, albo sąsiad będzie rzucać Ci śnieżkami w panele.

levis napisał/a:

Przypomina mi to trochę jazdę skuterem elektrycznym - niby koszt 3 zeta na 100km ale jakoś nikt tym nie jeździ :-]

Bo wyglądają jak kibel i pierdzą zamiast jechać :)

Yamaha WR 250F - chyba się starzeje.
Husaberg TE 250
Husaberg FS 570 sztos
EXC 525 mianowicie, dość dobry. LC4 640 badziewie, do badziewia.

39

Odp: Ogrzewanie domu

wystarczy, że mieszka się w Warszawie, niedaleko lotniska. Po samochodzie widzę jak szybko brudzi się dach.

Umyję furę i po 3 dniach jest cały zasyfiały od pyłu i brudu. Zakładam, że na dachu będzie podobnie.

No dobra, ale wracając do tematu ogniw fotowoltanicznych - co w nocy ? Czym mam ogrzać dom ?

Te ogniwa są dobre jak się chce mieć powiedzmy prąd do użytku za friko, chociaż wg mnie i tak bez akumulatorów się nie obejdzie, bo nie sądzę, żeby taka instalacja była w stanie wyprodukować przykładowo 5000W (żelazko, pralka, mikrofalówka pracujące na raz...)

MOTOFREAK - BARTOSZ KOWALEWSKI - Serwis motocyklowy inny niż wszystkie
myjka ultradźwiękowa
https://motofreak.waw.pl/
Aprilia SXV 450

40

Odp: Ogrzewanie domu

wiec tak z baterii nie korzystamy bo sa zbedne chyba ze chcesz sie w calości odciac od energi zewnętrznej . dach czyscimy 2 razy w roku teraz panele sa pokryte warstwa reflexu po której skutecznie brud po prostu spływa ;) Tak mowimy tu o zwykłych domach np dom 100m2 kupujemy piec 3 kw taka sama robimy instalacje Pv wychodzimy z ogrzewaniem na 0 okres żywoości paneli bez straty jakosci to 25 lat . Wydajnosc w zime jest wieksza ponieważ jest wiecej światła a panel nie jest nagrzany promieniowaniem słonecznym w zwiazku z tym krzemy wewnatrz panela sa mniej nagrzane co za tym idzie sa bardziej wydajne . To wszystko jest sprawdzone i spokojnie moge powiedziec ze Tak taki piec i taka instalacja moze samodzielnie ogrzac każdy dom :)  powiem wiecej nawet wspolnoty mieszkaniowe zaczynaja w blokach zakładac instalacje PV a np Politechnika Łódzka jest zasilana tylko i wyłacznie energia z paneli PV poniewaz zaopatrzyła sie w baterie :)

drz y/sm 434

41

Odp: Ogrzewanie domu

z tą lepszą wydajnością zimą ciężko jest mi się zgodzić (cały dzień jest ciemno przecież, a promieniowania rozproszonego tyle co nic).
A 25lat to gwarancja, że wydajność nie spadnie poniżej 85-90%.

dabljuer250x

42

Odp: Ogrzewanie domu

potwierdzone to jest obserwacjami ,   zalezy na jakiej firmy panel,  na panel ktory my montujemy (niemiecki nie chiński) jest  gwarancja 25 lat ze wydajnosc nie spadnie poniżej 97 % . Gosc w bieszczadach zamontował piec 3 kw do tego pV na 4 kw i ma nadwyzki jeszcze a zgodnie ze zmianami taryfowymi od 2015 r będzie mógł nadwyzki odsprzedac Panstwu czyli wyjdzie jeszcze na +

drz y/sm 434

43 Ostatnio edytowany przez velkurczak (2015-12-02 13:00:55)

Odp: Ogrzewanie domu

Mówicie o sprawności, że z 100W/m2 panel jest w stanie wytworzyć 13W latem, a 14W zimą, to tak tylko przykładowo, a nie wydajności, z tym się zgodzę. Tak samo sprawność po 25 latach nie spadnie poniżej 85% deklarowanych jako nominalne przez producenta w warunkach laboratoryjnych przeważnie. Natomiast z Tobą p4lma bym dyskutował czy to jest opłacalne, bo da się, tylko koszt takiej instalacji która faktycznie da Ci komfort cieplny w domu w zimę w naszym klimacie jest w dalszym ciągu bardzo duży. Z ciekawości, w swoich dywagacjach jakie zapotrzebowanie cieplne w tym 100m2 domku przyjmujesz? Chodzi mi o kWh/m2 na rok.

Hehe, rozmawiamy z monterem :) Więc PV musi być super :D

Yamaha WR 250F - chyba się starzeje.
Husaberg TE 250
Husaberg FS 570 sztos
EXC 525 mianowicie, dość dobry. LC4 640 badziewie, do badziewia.

44

Odp: Ogrzewanie domu

do levisa , ta instalacja jest w stanie wyprodukowac tyle energi zeby zaspokoic wszystkie twoje potrzeby trzeba tylko dobrać moc instalacji sa od 1 kW do nawet 50KW na dachach.  Sprawdźcie strone [url]http://www.3energy.com.pl/[/url] strona mojego znajomego  :)

drz y/sm 434

45

Odp: Ogrzewanie domu

Powiem tak na dom 100mkw2  piec 3 kw to jest świat i góry masz w domu saune, kolega zamontowal piec 3 kw w domu 120 mkw2 z ogrzewaniem podłogowym , własciciel domu nie moze wyjsc z podziwu ze to tak dziala i ze ma gorącą wode w przeciagu kilku minut . Rozmawiacie z handlowcem nie z monterem :P  45 % inwestucji pokrywa panstwo w programie prosument czyli koszta nie sa az takie duze . weźmy pod uwage ze tutaj jednorazowo wydajesz gotówke . a np w ogrzewaniu olejowych musisz kupowac olej co rok i to nie sa wcale male sumy . wiec patrząc w przód 10 lat instalacja zwroci nam sie dwukotnie  ... albo jeszcze wiecej

drz y/sm 434