16

Odp: Ogrzewanie domu

kolega w pracy mówi, że teraz wszyscy, co mają możliwość instalują pompy ciepła. Czytam tak trochę o tym, ale jakoś mnie to nie przekonuje. Ma ktoś z tym jakieś doświadczenia ?

MOTOFREAK - BARTOSZ KOWALEWSKI - Serwis motocyklowy inny niż wszystkie
myjka ultradźwiękowa
https://motofreak.waw.pl/
Aprilia SXV 450

17

Odp: Ogrzewanie domu

kolega ma jedną zimę i jest zachwycony
tej zimy będziemy robić porównanie kosztów: gazu ( kocioł kondensacyjny)  i pompy ciepła dla domów o podobnej kubaturze.

DRZ400SM + WR250F + PW80

18

Odp: Ogrzewanie domu

oo, fajnie - natomiast koszt instalacji pompy ciepła przekracza trochę mój budżet :(


Także pozostanie kocioł na gaz + zbiornik kondensacyjny. Rozważam ogrzewanie płaszcza wodnego w kominku, bo słyszałem różne opinie...

Dodatkowo w robocie gadają mi też o rekuperatorze, ale nie wiem czy sobei tym głowę zawracać...

MOTOFREAK - BARTOSZ KOWALEWSKI - Serwis motocyklowy inny niż wszystkie
myjka ultradźwiękowa
https://motofreak.waw.pl/
Aprilia SXV 450

19

Odp: Ogrzewanie domu

Z tego co słyszałem ( dziewczyna pracuje w tej branży) Pompa ciepla sie nie opłaca jeśli nie zrobisz rekuperacji. Dlaczego nie wiem. Mogę dopytać. Jeśli masz gaz to tylko i wyłącznie w ten rodzaj paliwa bym szedł. Piece malutkie z mega możliwościami. I tanie w eksploatacji :) Płaszcz wodny też podobno nie jest zbyt dobry w kominku ale w tej kwestii też musiałbym sie dopytać dlaczego. Możliwe, że chodzi tylko o kwestie montażowe ;) Eko groszek - w zimie 3 worki na tydzień ( jeśli dobry ekogroszek po 20kg) I to przy domku około 160mkw :)

20

Odp: Ogrzewanie domu

Miałem 8 lat piec na ekogroszek. Najgorszemu wrogowi nie polecam. Teraz wymieniłem na średniej klasy piec kondensacyjny i butla przydomowa na gaz. Całość wyszło koło 30 tysi, ale komfort bez porównania.

pozdrawiam, samson
www.farmapomyslow.pl

21

Odp: Ogrzewanie domu

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
Porównać wystarczy koszt ogrzewania domu w miesiącach ok październik- kwiecień.
Kasa jaka poszła na węgiel, a jaka na gaz.
W przypadku gazu bezdyskusyjna jest oszczędność czasu przy rozpalaniu, czyszczeniu pieca, sprzątaniu kotłowni...
W przypadku węgla       -II-         -II-         -II-        pieniędzy kosztem czasu jaki trzeba poświęcić na te^ rzeczy.
Jeżeli ktoś jest w stanie poświęcić więcej hajsu na gaz- bez zastanowienia brałbym.
Jeżeli ktoś chce się zamknąć w kwocie 2000,- na okres j.w. to ekogroszek.

Napiszcie ile kasy idzie na ogrzewanie domu gazem w sezonie zimowym październik- kwiecień.

----    Kupię     ----
Motorynkę ROMET.
  Z dokumentami.

22

Odp: Ogrzewanie domu

Ja przy mieszkaniu 80m2 za gaz w sezonie grzewczym potrafię płacić 1200-1300zł za 2 miesiące.

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD

23 Ostatnio edytowany przez Malik (2015-11-16 14:21:15)

Odp: Ogrzewanie domu

Temat wałkowałem na wiele sposobów :)
1. Rekuperator - nie opłaca się w domu, za mały zysk w stosunku do poniesionych kosztów.
2. Pompa ciepła - kumpel ma, dom 130m2, utrzymanie roczne około 4tys zł (koszt prądu).
3. Ekogroszek i inne paliwa stałe - nie polecam, wieczne babranie się a to w węglu a to w groszku. Całe życie musiałem tego pilnować w domu rodzinnym, bez względu na wielkość pieca czy nawet podajnika. Zawsze trzeba gdzieś ten syf magazynować, popiół wynosić, ciepło/zimno trzeba latać po te worki, itd... A koszt wcale nie jest dużo niższy. Jak doliczyć czas na transport, zakup i robotę przy tym, to wychodzi wg mnie sporo więcej.
4. Gaz z sieci miejskiej - na to się zdecydowałem w moim domu i to był strzał w dziesiątkę (mimo że w projekcie miałem piec na ekogroszek i instalacje na początku zaczałem robić pod ekogroszek). W domu zawsze czysto, nic nie muszę robić, temperatury na poziomie 20-21 st. C. Powierzchnia domu 190m2 + garaż (który również jest ogrzewany). Piec od 6 lat, koszt roczny (!) włącznie z wodą nigdy nie przekroczył 4000zł (zazwyczaj wychodzi coś koło 3500zł) + serwis pieca to max 200zł na rok. I tyle. Przyjeżdzam po urlopie/weekendzie a w domu ciepło, nie muszę nic rozpalać, woda zawsze ciepła, robota żadna.
Rozbieżność w kosztach ogrzewania (patrz koszty kolegi hacker33) zauważyłem, że bierze się nie z wybranej technologii tylko z uszczelnienia domu. Posiadam wszystkie zaprojektowane wentylacje, ale nie mam strat ciepła na oknach i samych murach (styropian 16, gruby pusta MAX). Dom nie jest termosem, bo wymiana powietrza odbywa się tak jak powinna. Tyle tylko, że nie mam dodatkowych/zbędnych strat.

Jeśli ktoś piszę, że węgiel jest lepszy i tańszy (tutaj może nieznacznie) to znaczy że nigdy nie miał możliwości skorzystania z ogrzewania gazowego.

A, mam również kominek ale prawie go nie używam. W tamtym roku tylko raz go rozpaliłem, w tym jeszcze nie miałem okazji. To raczej jak gadzet bym traktowal. O ile w pierwszych latach często palilismy o tyle teraz, robimy to co raz rzadziej (lenistwo ;)).

24 Ostatnio edytowany przez mallly200sx (2015-11-16 19:00:34)

Odp: Ogrzewanie domu

w połówce bliźniaka, koło 130m2, bez izolacji zewnętrznej (sam pustak), dach zupełnie nie zaizolowany, wiatr po strychu chula 4000-5500zł rocznie za gaz do ogrzewania i ciepłej wody + kuchenka gazowa- w zależności jak "mroźna" zima i jak mocno grzeje się sąsiadów ;)

W innych lokalizacjach za ogrzewanie  większych powieżchni wychodzi dużo mniej.

Co do kosztów napraw pieca, to zależy ile ma lat itp i czy aso czy Pan Czesio.
Za wentylator w vailancie wyszło coś koło tysiąca czy dwóch a standardowo za przegląd koło 300zł z dojazdem

Pozdrawiam,
Piotrek

25

Odp: Ogrzewanie domu

hm koszt gazu tez jest zależny od taryfy, niby pierwszy rok będzie drożej bo żeby przeskoczyć daną taryfe to trzeba nabić duże zużycie gazu

Husqa smr 570

26

Odp: Ogrzewanie domu

Piec na wegiel. Dom 180m. Sezon grzewczy w zeszlym roku pazdziernik-kwiecień poszlo 4t wegla(650zł/t) palone w piecu od gory.piec czyszczony co 3tyg.Zimą palilo sie na okrągło. Wada-trzeba sprzatac.i ktos musi zawsze byc w domu(grupowy wyjazd na weekend odpada)

Sherco st300  Cabestany Replica

27

Odp: Ogrzewanie domu

joł joł
[url]https://www.youtube.com/watch?v=e8mY6EcxsP8[/url]

rmz 250
gas gas txt 250

28

Odp: Ogrzewanie domu

Dzięki wszystkim za opinie.

Mam jeszcze dodatkowe pytania, już ogólnie o budowie domu.

Na jakie przyłącza czeka się najdłużej i ile czasu mniej więcej:

- kanalizacja
- gaz
- woda z miasta

Wszystko znajduje się przy furtce domu.

MOTOFREAK - BARTOSZ KOWALEWSKI - Serwis motocyklowy inny niż wszystkie
myjka ultradźwiękowa
https://motofreak.waw.pl/
Aprilia SXV 450

29

Odp: Ogrzewanie domu

wiesz co teraz sie zakłada , piece elektrodowe + panele fotowoltaiczne na dach koszta całej instalacji około 20 -29 tys ale masz ogrzewanie za friko bo zasilaja Ci to panele fotowoltaiczne  :)

drz y/sm 434

30

Odp: Ogrzewanie domu

W naszym klimacie? I w zimę niby ma być ciepło? Hmm magia?

Yamaha WR 250F - chyba się starzeje.
Husaberg TE 250
Husaberg FS 570 sztos
EXC 525 mianowicie, dość dobry. LC4 640 badziewie, do badziewia.