91

Odp: Ogrzewanie domu

Temat wciąż aktualny?
W tej kwestii trzeba patrzeć całościowo znając dokładnie kształt budynku, sposób jego wykonania oraz umiejscowienie.
Podstawą jest dobrze wykonana izolacja termiczna budynku i to od samego fundamentu. Plus jeszcze takie aspekty jak wentylacja, zawilgocenie, ilość osób... Gdy budynek jest dobrze zaizolowany, to potem dopiero zaczynają się problemy z wyborem sposobu ogrzewania.
Widzisz, kolega ma dom kostkę PRL lata 70 z takim potencjałem, że można by zrobić z niego dom energooszczędny. Ale gość nie ma ochoty inwestować.
Ja mam blokhaus przełom 80/90, ale tak spierdzielony przez wykonawcę + udziwnienia w poprzesuwanych między sobą ścianach i stropach, do tego ocieplony tylko częściowo. Praktycznie żeby było porządnie, trzeba go zburzyć i postawić na nowo. Zapotrzebowanie cieplne pewnie z 150-200 kW/m²/rok.
Pompy ciepła opłaca się instalować w nowych budynkach które mają zapotrzebowanie na poziomie bliskim budynkom energooszczędnym. Rekuperacja jest wówczas wskazana gdyż w tym przypadku wentylacja grawitacyjna to prawie 50% strat.
Kotły na paliwa stałe wyłącznie na drewno lub pellet - ponieważ w ogólnym rachunku nie wpływa na zwiększenie emisji CO₂. Drewno magazynuje energię słoneczną z przełomu 100 lat, a węgiel emituje CO₂ sprzed milionów lat kiedy to ziemia była tropikalną dżunglą... Ponadto zwykle kotły na paliwo stałe mają problem z regulacją mocy i potrzebują bufor ciepła, to oznacza że musisz mieć przystosowaną (dużą) kotłownię.

92

Odp: Ogrzewanie domu

Do tej pory ogrzewam przy pomocy kotłowni gazowej na kocioł kondensacyjny. Jednak koszt, jaki ponoszę za gaz jest bardzo wysoki. Jest to koszt ponad 2300 zł. Zastanawiam się nad zmianą, tylko nie wiem na co. Moglibyście mi coś polecić?

93 Ostatnio edytowany przez JacekL (2017-05-31 13:52:28)

Odp: Ogrzewanie domu

cywil napisał/a:

Do tej pory ogrzewam przy pomocy kotłowni gazowej na kocioł kondensacyjny. Jednak koszt, jaki ponoszę za gaz jest bardzo wysoki. Jest to koszt ponad 2300 zł. Zastanawiam się nad zmianą, tylko nie wiem na co. Moglibyście mi coś polecić?

Miesięcznie czy rocznie?
Woda ciepła w lecie jest w tej kasie?

Freeride 350

94

Odp: Ogrzewanie domu

JacekL serio? To jest zwykły spam. Kolesiowi należy się kopniak w dupę za syfienie, może to go rozgrzeje :D

DRZ400 SM -> WR250X-> CR 250 R -> RMZ450 RR -> nicość

95

Odp: Ogrzewanie domu

barnabab napisał/a:

JacekL serio? To jest zwykły spam. Kolesiowi należy się kopniak w dupę za syfienie, może to go rozgrzeje :D

Acha :D Niestety biedakowi nawet w linka nie kliknąłem :D

Freeride 350