1

Temat: odpowietrzanie hamulca

Mam problem ! Dzisiaj wymieniałem płyn hamulcowy no i odpowietrzałem układ hamulcowy czyli uzupełniłem zbiorniczek płynem no i pompowałem kilka razy następnie poluźniłem odpowietrznik trzymając wciśniętą klamkę, dokręcam odpowietrznik, puszczam klamkę i tak długi czas a efektu brak ;/ klamka cały czas miękka. Czy robię coś nie tak, czy znacie inne sposoby albo co przypuszczalnie może być uszkodzone. aaaaaaaa zapomniałem dodać że jak już pompuję dłuższy czas to gdy wciskam klamkę to ze zbiorniczka wystrzeliwuje mi płyn na dość dużą wysokość czy to normalne ??

PS: szukałem tematu ale nie znalazłem. Jeśli jednak istnieje to sory i przekierujcie mnie tam a jeśli nie to proszę o pomoc bo dzisiaj doszło do 10 stopni i za oknem słychać moto a ja stoję bezczynnie :(

I like exotic ..... :P

2 Ostatnio edytowany przez JERY (2011-12-29 20:48:32)

Odp: odpowietrzanie hamulca

Zapowietrzyles pompke. Jest prosty myk na to. Przewod podlaczony do odpowietrznika musi byc dlugi. Kupisz go w OBI i innych marketach budowlanych. Przewod do odpowitrznika przewies przez kierownice. Najlepiej gdy po przewieszeniu przez kierownice, przewod schodzi do samej ziemi. Wsadzasz go slooika, i unikasz pochlapania moto i wszystkiego w okolo plynem, ktory jak wszyscy wiemy jest zracy, zwlaszcza przy kontakcie z woda. Z lakierem iokleina potrafi zrobic bzydkie rzeczy. A teraz myk. 20-30 cm od odpowitrznika, na przewodzie zawiaz supel, ale go nie zaciagaj. Niech supel bedzie luzny i ma srednice 5-10cm i znajduje sie ponizej odpowietrznika.  Odpowietrznik caly czas poluzowany!! Pompujesz caly czas bez zakrecania odpowitrznika!! Ten supel, nie pozwoli na zasysanie plynu i powietrza spowrotem do ukladu. Czysta fizyka. W ten sposob przez zbiornik plynu hamulcowego wyleci cale powietrze ktore jest w pompce. Jak powietrze przestanie leciec przez zbiorniczek, zakrec odpowietrznik i dla pewnosci odpowietrz w klasyczny sposob, zeby pozbyc sie minimalnych resztek babelkow. Sposob jest prosty i skuteczny, choc trzeba zuzyc sporo plynu hamulcowego. U mnie sparwdzil sie wysmienicie na pompie hamulca i na sprzegle. Jesli jednak by nie zadzialal (zadko, ale moze sie tak zdazyc) to niestety musisz zdemontowac pomke, i poobracac nia, zeby uparte babelki powietrza uwolnily sie z pompki. Wazne zeby pomka caly czas byla nizej niz zbiorniczek (jesli jest oddzielny) i zeby plyno bylo pelno. Oczywiscie odpowietrznik zakrecony.

[IMG]http://img845.imageshack.us/img845/9062/katradom2.jpg[/IMG]

3

Odp: odpowietrzanie hamulca

Myślałem, że czytałem już wszystko o odpowietrzaniu.
A tutaj proszę kolejny ciekawy sposób:)

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD

4

Odp: odpowietrzanie hamulca

Sam go niedawno odkrylem na jekiejs stronce internetowej. Sprawdzil sie wysmienicie. Sam sie dziwilem, ze na to nie wpadlem bo to jak by nie patrzec jest banalnie proste rozwiazanie :)

[IMG]http://img845.imageshack.us/img845/9062/katradom2.jpg[/IMG]

5

Odp: odpowietrzanie hamulca

jutro od rana skoczę do sklepu po wężyk i spróbuję Twój sposób mam nadzieje że o to chodzi bo jak nie to "się zdenerwuję " tak ładnie mówiąc ;p

I like exotic ..... :P

6

Odp: odpowietrzanie hamulca

Odpowietrzałeś tylko na zacisku, czy także na pompie?
Jesli nie odpowietrzałeś na pompie i nie masz odpowietrznika na pompie, to zrob tak, klasycznie:
- pompujesz kilka razy klamka na zakreconym odpowietrzniku i konczysz ostatnie pompowanie dociskajac klamka do kierownicy (ktos ci to klamke niech przytrzyma lub trytytka zalap-ja tak robie)
- nastepnie luzujesz nakretke przewodu hamulcowego (lub odpowietrznika jak masz) przy pompie. Luzujesz tylko na chwile-robisz szybki ruch odkrecenia i zakrecenia nakretki. Taki jak byc mial odkrecic kran z woda i od razu zakrecic.
W ten sposob odpowietrzasz pompe hamulcowa.

Ja zwykle odpowietrzam zacisk kilkanascie razy, potem ze 4 razy pompe i znow pare razy zacisk, potem ze 2-3 razy pompe, ze 2 razy zacisk (dla pewnosci)... i mozna sie scigac :)

Crazy pozdrawia
#30
http://www.youtube.com/user/supermoto30

7

Odp: odpowietrzanie hamulca

Ja mam ciekawszy sposób wymiany płynu, nie wymagający odpowietrzania.
Zakładasz wężyk na odpowietrznik i koniec do np słoika.
Wybierasz płyn ze zbiorniczka strzykawką, nalewasz nowego i przepompowujesz cały układ.
Wciskasz klamkę, odkręcasz odpowietrznik, cały czas trzymając klamkę, zakręcasz odpowietrznik, puszczasz klamkę itd.
Trzeba cały czas pilnować poziomu płynu w zbiorniczku, aby pompa nie zaciągnęła powietrza.
Z reguły widać kiedy przepompujesz stary płyn i z odpowietrznika zacznie lecieć świeży. Przepompować jeszcze kilka razy i po robocie.

0,654l SMC AKR

"Dialogi nie dobre... Bardzo nie dobre dialogi są.
Proszę pana... Yyyy... W ogóle brak akcji jest. Nic się nie dzieje. Proszę pana..."

8

Odp: odpowietrzanie hamulca

1. Dobrym patentem jest wywiercenie otworu w śrubie przy pompie, nagwintowanie i wkręcenie odpowietrznika. Inaczej to mordęga, przy zalewaniu płynem po rozbiórce całego układu.
2. Niedobrym pomysłem jest duszenie klamki do samego końca bo ona na co dzień nie pracuje w takim zakresie. Może dojść do uszkodzenia uszczelek pompy itd itp.

9

Odp: odpowietrzanie hamulca

Dokładnie nie porównujcie odpowietrzania zalanego układu od pustego układu dopiero napełnianego płynem.

Ja również co kiedyś zauważyłem, że warto pozwolić odstoić płynowi.
Czyli napełniasz, odpowietrzasz zostawiasz na noc i na drugi dzień odpowietrzasz dalej - naprawdę pomaga.

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD

10

Odp: odpowietrzanie hamulca

Z tym "odstoić płynowi" to przesadziles stylistycznie :)

Crazy pozdrawia
#30
http://www.youtube.com/user/supermoto30

11

Odp: odpowietrzanie hamulca

hacker33 napisał/a:

Ja również co kiedyś zauważyłem, że warto pozwolić odstoić płynowi.

całe to zdanie jest jakieś kulawe. już to wcześniej zauważyłem ale nie chciałem zaczynać, z drugiej strony skoro to crazy wywołał lawinę .......

- Jeśli dziekan nie odwoła swoich słów do  jutra to wypierdalam z tej uczelni
-- A co takiego powiedział dziekan??
- "Wypierdalaj z tej uczelni!!"

12

Odp: odpowietrzanie hamulca

przerobiłem wszystkie sposoby i klamka nadal miękka, wydaje mi się że pompa klękła bo nie dostrzegam ruchu klocków ( nawet minimalnego ) płyn pompuje ale bardzo słabo.

I like exotic ..... :P

13

Odp: odpowietrzanie hamulca

Przewod szczelny? a nikad nie wycieka plyn?

[IMG]http://img845.imageshack.us/img845/9062/katradom2.jpg[/IMG]

14

Odp: odpowietrzanie hamulca

Wszystko szczelne. Wymieniałem kierownice i odkręciłem od niej wszystkie klamki manetki itp i to wszystko sobie "dyndało" , przyszła nowa kiera poprzykręcałem wszystko i wtedy klamka miękka ( dodam że ukłądu hamulcowego nie ruszałem ) no to mówi sobie dlatego że wisiało wszystko na dole może coś się zapowietrzyło. No to zrobiłem tak jak pisaliście wyżej a efektu brak. Może jakiś dziwny zbieg okoliczności że coś nawaliło.... już sam nie wiem.

I like exotic ..... :P

15

Odp: odpowietrzanie hamulca

możesz jeszcze spróbować napełnić strzykawką od dołu, tylko musi być duża żebyś nie musiał na kilka razy robić i klamkę ustaw tak żeby pompka przepuszczała płyn (moją trzeba było 2mm nacisnąć)