1

Temat: Pierwsze moto Enduro/SM

Witam.
Zdaje sobie sprawe,że takich tematów było multum,lecz do tej pory czytanie ich nie doprowadziło mnie do podjęcia decyzji,wiadomo też,że każdy ma jakies swoje wymagania.
Troche o mnie:
Doświadczenie - Jedynie kurs kat.A na varadero 125ccm
Wzrost 188cm
Waga 74kg
Kasa jaką chce przeznaczyc na moto - Najlepiej do 5tyś.
Do czego służyłby mi motocykl ? Jazda po mieście,głownie zakorkowanym.  To jeszcze nie jest pewne,ale prawdopodobnie dojazd na uczelnie w dni nauki tzn prawie codziennie z wyłączeniem weekendów.  dziennie ~20km po mieście.
Czego oczekuje? Dobrej poręcznosci,nie za małej mocy,ale i też nie potwora żebym bał się odkręcić. W miare akceptowalnego spalania,najlepiej max 5-6l po miescie Przy spokojnej jeździe. Poszukuję czegoś lekkiego co poradzi sobie dobrze w korkach,a jednoczesnie będzie zwinne i wystarczająco szybkie na prostych(jazda na dłuższej prostej bez odpowiedniej mocy moze być niebezp. z każdej strony puszki próbują cie zepchnąć :D ) Nie oczekuje,że moto poleci 180 w miescie,na dodatek rozpedzając sie rownie szybko jak ścigi.  Sam do końca nie wiem czy rozglądać sie za 2T czy 4T , spalanie podpowiada za 4T.
Prosze o nie podobawanie czegoś czego ceny zaczynają się od 7-8 tyś za egzemplarz w miare.
Moto które biore pod uwage:
Suzuki DR 350
Suzuki DR 600/650 (troche za ciężki i za duzy jak na miasto i korki)
Yamaha DT 125 (2t,ale chyba stosunkowo tanie koszty utrzymania,martwi mnie spalanie i ten pierdzący dzwiek 2t...)
Yamaha XT 600
i w sumie inne tego typu enduro,ktorych jest od zaje.... na rynku.
Są dwie opcje,kupić cos przejsciowego,pojeździć sezon - dwa i sprzedać za podobną cene , lub kupić coś co ma potencjał do jakichs modów i sobie z czasem grzebać udoskonalać przerabiać wszystko pod siebie i mieć moto na dłużej. Wiąże sie to z duzymi kosztami, i z tym,że potem ciezko sprzedać dłubany egzemplarz,chyba ze znajomemu ktory zna historie.
Proszę o różne pomysły,najlepiej bez sprzętów wyczynowych.

Pozdrawiam

2 Ostatnio edytowany przez Barteksm (2012-04-10 20:46:32)

Odp: Pierwsze moto Enduro/SM

Jest dobre DT 125 na sprzedanie z pewnej forumowej ręki za dobre pieniądze w b. dobrym stanie, a do 5 tysięcy będzie Ci ciężko kupić coś pewnego.

motoslide.com

3

Odp: Pierwsze moto Enduro/SM

Mam Derbi Sendę 125 4T 2007 r na sprzedaż w twoim pułapie i jeszcze zostanie na zapas paliwa i konkretny kask.. ;p

4

Odp: Pierwsze moto Enduro/SM

Hmm, ja bym rozwarzał między dr 350 a dt 125. Dr 600/650 i Xt600 odpuść ze względu na wagę. A co do dr'ki i dt'ki, koszty utrzymania podobne, nie wiem jak dr, ale dt nigdy mi spaliła mi więcej niż 6l na sto po mieście przy dzidowaniu (nie tylko moja dt:) ), nie wiem jak dr. No i plus taki, że przy 2t praktycznie wszystko zrobisz sam, praktycznie przy znikomej wiedzy a już z 4t więcej zabawy. A no i kwestia taka, że dt do 5tys znajdziej egzeplarz w świetnym stanie, a z dr będzie ciężko (co cenią się strasznie...).

5 Ostatnio edytowany przez facepalm (2012-04-10 22:08:41)

Odp: Pierwsze moto Enduro/SM

Rozmawiałem troche właśnie ze znajomym który jeździ derbi 80ccm w 2T , i polecił mi iśc właśnie w kierunku 2T dlatego,że teoretycznie z pomocą ludzi z forum,google itd można naprawić wszystko samemu. Na plus jest fakt ze robi sie zazwyczaj te same wymiany co iles tam czasu,a jak kupie stare 4t to remont wyniesie w .uj więcej  ito na RAZ a w 2t bedzie to rozłożone na jakies tam wymiany  drobniejsze, czy dobrze myśle? A jak ma sie sprawa z przerobieniem crossa na SM ? np KX 125? Opłaca się to ? Do tego full swiatła etc wszystko pod homologacje, czy lepiej od razu szukac dt 125?

ps. prosiłbym o nie robienie reklamy co do sprzedawanych moto swoich/znajomych. Jeśli juz to opisac konkretnie model i dopisać,że ewentualnie posiada sie na sprzedaż :) Reklama w postaci mam to mam tamto denerwuje gdyż nie wprowadza za duzo do tematu. Problemem jest jaki model wybrac do poszukiwań,a nie ktory i od kogo kupić egzemplarz.

Pozdrawiam

6

Odp: Pierwsze moto Enduro/SM

do 5 tyś. zł powinieneś kupić sensowną DR 350. myślę że za 4500 moto i zawsze te 500zł zostawić żeby z miejsca jakiś mały przegląd we własnym zakresie zrobić (oleje, filtry itp.). jak dla mnie dr 350 lepszy (miałem okazje jeździć na dt 125), prędkość max na fabrycznych przełożeniach z tego co wiem to 160 km/h i jeszcze silnik z ramy nie wylatuje, przyspiesza ładnie. jeśli nie będzie ci mocy brakowało to stopniowo będziesz ją sobie przerabiał, oczywiście w granicach zdrowego rozsądku bo później takiej kompletnej rzeźby nikt od ciebie nie odkupi, ale jakiś wydech, kierunkowskazy, kierownica, lusterka, przewody w stalowym plocie itd. wystarczy popatrzeć zdjęcia czy filmy jak ludzie DR-ki ładnie zrobią bez żadnego festynu. po za tym do tego modelu masz pełno części zamiennych oraz tuningowych zarówno mechanicznych jak i optycznych. dr 650 nie jeździłem więc nie będę porównywał.

http://www.youtube.com/watch?v=uteflmsM48A&feature=youtu.be

7

Odp: Pierwsze moto Enduro/SM

Ogólnie to wydaje mi sie,że   DT 125 lżejsza sporo,mozna ogarnąć remonty na własną reke itd. Z kolei Dr 350 troche cięższa ale też mocy jest troche. Martwie sie ze jednak mocy moze zbraknąć po 1 sezonie. Wydaje mi sie ze w dt stosunek moc/waga jest chyba lepszy ? Moge sie mylić. Duzo ludzi mówi ze DR 350 jest nudnym moto jak flaki z olejem. Zależy mi na czym lekkim i dynamicznym. 160km/h nie koniecznie jest potrzebne bo w miescie i tak tyle nie bede jeździł za częśto.

8

Odp: Pierwsze moto Enduro/SM

Dobra przeróbka  crossa na sm wyniesie cie jakies 3tys wiec w tym budzecie szukaj czegos gotowego. z tego co piszesz to doliczajac weekendowe jazdy wyjdzie ci jakies 150km/tyg wiec 600/miesiac co daje w sezonie jakies plus minus 4000tys km wiec w 2t max co drugi sezon remont tak ze w miare, wedlug mnie  DR 350 lub Dt125 tylko ta kasa.. zebys jeszcze mial ze 2tysie

525 EXC

9

Odp: Pierwsze moto Enduro/SM

Skoro twoje doświadczenie w jeździe dwoma kółkami rozpoczeła się na prawku, to raczej bym celował w dt 125x o ile interesuje cie 2t.Nie wiem gdzie doczytałeś że w silniku 4t koszty remontu sa duże, bo tam zazwyczaj remontu się często nie robi.

Ktm 690 SMC R (4sztuka :D
Can-Am Renegade 1000
Honda Crf 250

10 Ostatnio edytowany przez facepalm (2012-04-10 23:45:10)

Odp: Pierwsze moto Enduro/SM

Owszem,remontu sie czesto nie robi,ale mówią ze jak juz sie remont trafi to koszty idą  1-2k. Cholera wie ile w tym prawdy :)
hmmm dylemat, znajomy który jeździł na DT 125 poleca jednak 350 w 4t gdyż mniejsze koszty mi wyjdą. Argumentuje też ze 4t ma wiekszy moment. Z kolei dt jest lżejsza co na początku dla świeżaka jest lepsze. Moc obu podobna ale drka cięższa.  Co do modów,to moge sezon przelatac nawet na kołach enduro. A czy dr 350 mozna by jakos odchudzic? reflektor z owiewką na pewno bym wywalił bo a) nie podoba mi sie b)zdaje się ważyć wiecej niz kawałek akcesoryjnego plastiku z małą lampą. (aczkolwiek sie nie znam;< )

11

Odp: Pierwsze moto Enduro/SM

No dobra, a tłok, nałożenie nicasilu, korba i pewnie jeszcze pare pierdół to jest mniejszym kosztem?

Ktm 690 SMC R (4sztuka :D
Can-Am Renegade 1000
Honda Crf 250

12

Odp: Pierwsze moto Enduro/SM

Prawdy sporo, bo jak ktoś zagląda do moto "bo już coś się stało" to koszty są. Zresztą nawet jak ktoś robi dla siebie to łożyska wału wymieni, korbę, tłok, łańcuszek, wszystkie uszczelki, olej, filtry i w okolicach 2 tyś się oscyluje :-) (Na przykładzie LC4 640 i WR 450 :-)

http://www.youtube.com/watch?v=4H0w5DHh0w8

Yamaha WR450F - Brudas
KTM 690 SMC-R - SM

13 Ostatnio edytowany przez facepalm (2012-04-10 22:51:11)

Odp: Pierwsze moto Enduro/SM

Więc reasumując lepiej wyjdzie DR 350 4t. Czekam jeszcze na inne opinie. Ewentualnie inne propozycje sprzętów typu dr.
No i myśle ze jako 1 moto to chyba i tak za dużej różnicy w obydwu nie odczuje jeśli nie jeździłem dotychczas żadnym oprócz kursu.
Jeszcze jedno, czy to prawda że 4t lepiej ciągnie od dołu ,a dt powyżej 6tyś dostaje większego kopa dopiero ?

PS. Zakup i tak dopiero na jesień,wiec mam nadzieje że ceny troche pójdą w dół i jak teraż stoją z 5k to zejdzie moze o 500zł,potem sie starguje  troche, i zostanie na ogarniecie do sezonu. Chociaż nie mam pewnosci :) Boje sie tylko kupić padło które będzie dobijało do remontu i dlatego zostanie sprzedany i na start 2k wkładu.

14

Odp: Pierwsze moto Enduro/SM

4T ciągnie równomiernie na całej skali obrotów a każde 2T żeby pokazało pazur musisz trzymać w górnej skali obrotów bo tam jest najlepszy ich moment

15 Ostatnio edytowany przez facepalm (2012-04-10 23:08:02)

Odp: Pierwsze moto Enduro/SM

Którego konkretnie modelu dr 350 najlepiej szukac? Lub też który model dostane  w tej kasie do 5tyś.
[url]http://www.youtube.com/watch?v=Gu7ippzOHiQ&feature=fvwrel[/url] - patrząc np na ten filmik,jest motywacja żeby zacząć od DRki i powoli sobie ją dłubać wedle gustu i potrzeb. Wtedy jednak ciezko bedzie sprzedać chyba takiego customa.