1

Temat: Ćwiczenia dla początkujących

Czołem. Pozwoliłem sobie załozyć temat poświęcony ćwiczeniom ogólnorozwojowym dla początkujących, co - mam nadzieję - pozwoli im uniknąć pewnych błędów w sztuce jeździeckiej, nie tylko na motocyklu supermoto :-)
Dosiad. Bardzo ważną rzeczą jest dosiad na motocyklu, niczym na koniu. Przede wszystkim prawidłowy dosiad pozwala na precyzyjne kierowanie i operowanie gazem/klamkami. Nie mozna sobie pozwolić na trzymanie się kierownicy! Należy trzymac kierownicę, lecz nie można trzymać się jej. Jeżeli uda nie ściskają baku, a stopa/stopy nie są pewnie oparte na podnózkach, masa tułowia ląduje za pośrednicywem rąk na kierownicy i obciąża ją niepotrzebnie.
Ćwiczenia na dosiad:
- Jedziemy na drugim biegu prowadząc motocykl prawa ręką; lewa ręka opuszczona wisi swobodnie; palec/dwa place prawej dłoni spoczywają na klamce hamulca; rozpędzamy motocykl na dwójce do połowy obrotów użytecznych po czym hamujemy do obrotów najnizszych z których dany motocykl będzie mógł się rozpędzać bez szarpania - używamy hamulca przedniego; czyli rozpędzamy i hamujemy naprzemian - gaz-hamulec; celem ćwiczenia jest jazda po prostej, prowadząc jedną ręką, naprzemian energicznie rozpędzając i hamując; jeżeli uda nie będą trzymały baku a stopy nie będą pewnie stały w podnóżkach, biodra zaczną jeździć po kanapie podczas przyspieszeń/opóźnień. Jeżeli mięśnie brzucha i grzbietu nie będą pracować, tułów będzie się kiwał w przód i tył. Wtedy masa tułowia na skutek bezwładności zacznie działać na kierownicę,  czyli pchać podczas hamowania i ciągnąć podczas przyspieszania. Czyli jazda po prostej nie wyjdzie... Należy trzymać udami bak, stopy pewnie postawić w podnóżkach, i pracować mięśniami grzbietu podczas hamowania a brzuchem przyspieszając. Czyli masa tułowia nie może mieć wpływu na kierownicę, ani gram!
Ćwiczenie powtarzamy do uzyskania prostego toru jazdy, zwiekszając stopniowo zakres obrotów i siłę hamowania. Kolejnym etapem utrudnienia jest ćwiczenie (nadal jedną ręką) trzymając jedną stopę na podnóżku, zaś drugą wystawiona do przodu jak przed zakrętem - co kilka "kolejek" zmieniamy nogę wystawioną.
Aby powyższe ćwiczenie mogło być prawidłowo wykonywane, konieczna jest separacja mięśni odpowiedzialnych za nadgarstek od mięśni odpowiedzialnych za łokieć. Chodzi o to, by operowanie gazem i klamkami nie angażowało biecepsa i tricepsa. Pracować mają tylko mięśnie poniżej łokcia, odpowiedzialne za dłoń i nadgarstek. Separację kontrolujemy podczas powyższych ćwiczeń, wykorzystując wiszącą dotychczas lewą rękę - prawa ręką prowadzi i przyspiesza/hamuje, zaś lewa dłoń sprawdza, czy muskuły nie napinają się niepotrzebnie.
Kolejnym cwiczeniem wspomagającym jest hamowanie do zera jednorącz: rozpędzamy się na drugim biegu do maksymalnej rozsądnej predkości w danych warunkach, po czym zrzucamy na luz, następnie lewa ręka puszcza kierownicę i zwisa swobodnie. Prawa ręka prowadzi i hamuje przednim hamulcem do zatrzymania motocykla. Do samego zatrzymania prowadzimy jedna ręką. Celem wyrzucania na luz jest pozbycie się konieczności wysprzęglania przed zatrzymaniem. Zaś samo hamowanie wykonujemy jadąc po prostej, czyli znów masa tułowia nie może powędrować na kierownicę. Mieśnie grzbietu mają temu zapobiegać, tak jak przywodziciele trzymające bak udami. Nie mylić przywodzicieli ze zwieraczami!
Hamujemy po prostej, stopniowo zwiekszając prędkosć wyjściową i siłę hamowania.
Na dzisiaj tylko tyle. Pozdrawiam i dobrej pogody życzę.
Tomek

lepiej mieć Parkinsona i trochę wylać, niż Alheimera i zapomnieć wypić...

2

Odp: Ćwiczenia dla początkujących

Ja bym to dał jako artykuł na stronę główną.
Dodać jeszcze zdjęcie i byłoby miodzio:)

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD

3

Odp: Ćwiczenia dla początkujących

A moze ktos podejmi sie stworzenia takiego przewodnika dla poczatkujacych SManow? :) W ktorym znalzly by sie jakies rady dotyczace jazdy na sm, min wlasnie dobre opanowanie motocykla, slajdy itd ?

4

Odp: Ćwiczenia dla początkujących

niezle sie zaczyna zobaczymy co bedzie dalej;)

NO RISK NO FUN

5

Odp: Ćwiczenia dla początkujących

bravo!!! niezły artykuł ;)

KTM SMR 450 - samoobsługowa hurtownia frajdy!!!

6

Odp: Ćwiczenia dla początkujących

Mam nadzieje że bedzie to odcinkami szła ta skoła jazdy , fajnie by było :P

motoslide.com

7

Odp: Ćwiczenia dla początkujących

Dobre, może jeszcze jakiś ćwiczenie na bolący nadgarstek ??

KTM 690 SMR Akrapović

http://bikepics.com/members/bolek85/08690sm/

8

Odp: Ćwiczenia dla początkujących

zmiana ręki :P


motoslide.com

9

Odp: Ćwiczenia dla początkujących

hehehe ;)

KTM SMR 450 - samoobsługowa hurtownia frajdy!!!

10

Odp: Ćwiczenia dla początkujących

W takim razie dorzucę kilka rad od siebie.
Swojego czasu napisałem artykuł "jak jeździć" dla początkujących.
Tutaj najważniejsze punkty.
Zważcie, że poniższe rady tyczą się jazdy mkotocyklem typu R6/R1/GSXR (taki był zamysł artykułu wtedy) ale większość rad tyczy się także oczywiście supermociaków.

[*] Po otwarciu gazu w zakręcie konsekwentnie trzymamy go do końca (bez on/off/on). 0.1-0.2G ciągłego przyspieszenia oddaje 40% trakcji na przód 60% na tył.

    [*]Po slidzie tyłu NIE zamykamy całkiem gazu ( lekko przymykamy). Nie łap kurczowo motocykla, sam wyprowadzi.
    [*]Po slidzie przodu podparcie kolanem(w SM nogą, chyba, że jeździsz po "poznańsku"), lekkie wyprostowanie, nie zamykamy gazu. Nie łap kurczowo motocykla, sam wyprowadzi.


[*]Jak najszybciej to możliwe odkręcaj w zakręcie.
[*]Nie szarżuj w zakręt.
[*]Przyjmij pozycję do zakrętu przed rozpoczęciem hamowania. Nigdy nie zmieniaj pozycji w momencie składania motocykla.
[*]Nie ściskaj kierownicy. Niska pozycja pozwala na delikatniejszy uchwyt. Staraj się znaleźć wygodną pozycję i nie napinać niepotrzebnie mięśni.
[*]Przy shimmy, nierównościach i slidach pomaga podniesienie tyłka z siedzenia (ciężar na podnóżkach, niżej).
[*]W pełnym złożeniu to tył (gaz) steruje, nie przód.
[*]Nie wykonuj poprawek kursu w zakręcie. Cały zakręt powinien być jednym ciągłym ruchem.
Szybko składaj się na wejściu w zakręt. Minimalizuj czas między pionowym ustawieniem motocykla a maksymalnym złożeniem. Niższa pozycja na motocyklu pomaga.
[*]Dobrze zaplanuj moment rozpoczęcia skrętu. Spójrz na niego, po dojechaniu, spójrz tam gdzie chciałbyś żeby motocykl pojechał. Bądź konsekwentny co okrążenie.
[*]W zakręcie przełóż ciężar na ZEWNĘTRZNY podnóżek. Zablokuj zewnętrzne kolano o bak. Dodatkowo w supermoto powinieneś być w stanie "włożyć kartę papieru pod tyłek",obrócić się lekko w stronę środka zakrętu oraz mieć prawie (ale nie do końca) wyprostowaną wewnętrzną rękę. ŁOKCIE WYSOKO, JAKBYŚ KOMUŚ CHCIAŁ Z BAŃKI DAĆ I SIĘ SZYKOWAŁ DO TEGO
[*]Trenuj widzenie szerokokątne. Bądź świadom rzeczy w całym polu widzenia. Nie zacinaj uwagi na pojedynczym celu (motocykl przed tobą, nierówność, znak…).
[*]1. Ustawienie motocykla 2. Twoje umiejętności 3. Kondycja psychiczna 4. Kondycja fizyczna. Nie zaniedbuj żadnego punktu
[*]Nie spinaj się. To ma być FUN!!!

[url=http://supermoto.scigacz.pl]A ja sobie... [img]http://www.forum.motosports.pl/images/smilies/motorower.gif[/img]  [img]http://sabathius.com/r2r_logom.png[/img] [b] #[color=green]6[/color] [/b] [/url]

11

Odp: Ćwiczenia dla początkujących

A co się stało że kolega już nie uczęszcza na wtorkowe treningi??

- Jeśli dziekan nie odwoła swoich słów do  jutra to wypierdalam z tej uczelni
-- A co takiego powiedział dziekan??
- "Wypierdalaj z tej uczelni!!"

12

Odp: Ćwiczenia dla początkujących

Jak pytasz o Sabathiusa, to przecież ma łapę w gipsie bo ją "pęcnął".

13

Odp: Ćwiczenia dla początkujących

sabathius napisał/a:

Po slidzie tyłu NIE zamykamy całkiem gazu ( lekko przymykamy). Nie łap kurczowo motocykla, sam wyprowadzi.


Ja to widziałem na fotce że ten nowy trener wtorkowy robi slajdy może on cos by napisal. Nie każdy ma blisko do Bemowa.
My z chłopakami to slajdy robimy naduszając hebel tylny ale nie na asfalcie, bo tam to sie raczej nie da, ale na zwykłej drodze.

14

Odp: Ćwiczenia dla początkujących

Co do slajdów to wszystko masz opisane na pierwszej stronie a co do powyższego cytatu to tu chodziło o power slajda.

www.propitbike.pl

15

Odp: Ćwiczenia dla początkujących

szwinia napisał/a:

Jak pytasz o Sabathiusa, to przecież ma łapę w gipsie bo ją "pęcnął".

no to nie wiedziawszy, a pytałem właśnie o niego

- Jeśli dziekan nie odwoła swoich słów do  jutra to wypierdalam z tej uczelni
-- A co takiego powiedział dziekan??
- "Wypierdalaj z tej uczelni!!"