1

Temat: jak sprawdzić stan naciągu rozrządu?

proszę o dokładny opis jak sprawdzić stan naciągu łańcuszka rozrządu w ktm 525

2 Ostatnio edytowany przez raku (2012-03-11 17:35:19)

Odp: jak sprawdzić stan naciągu rozrządu?

Odkręcasz śrubę ''A'' tylko odkręcając ją dociskaj ją bo w przeciwnym razie sprężynka która jest w środku lubi zerwać końcówkę gwintu tej śrubki, wyciągasz śrubkę i sprężynkę
Potem odkręcasz obie śrubki ''3'' i masz napinacz na wierzchu
[url=http://www.fotosik.pl]http://images40.fotosik.pl/1414/f72904fb6bf983c8.jpg[/url]

Później wyciągasz powoli ten popychacz z napinacza i liczysz ilość kliknięć (ząbków), 5 ma nówka jak masz 2 kliknięcia to zmieniaj łańcuszek.
Wkręcasz wszystko w odwrotnej kolejności :)

#666
EXC 525 : XTZ 660 : TXT 250

3

Odp: jak sprawdzić stan naciągu rozrządu?

Czynnosc ta jest dosc prosta: siedzac na moto po lewej stronie (od strony zaplonu) wkrecony masz automatyczny napinacz rozrzadu, ktory w miare zuzywania sie lancycha rozrzadu wysuwa sie i utrzymuje lancuch w odpowiednim naciagu.
Aby sprawdzic czy lancuch jest jez zuzyty nalezy wykrecic w pierwszej kolejnosci srube ze sprezynka na klucz 10 mm a nastepnie dwie pozostale na klucz 8mm ktore trzymaja napinacz, kiedy juz napinacz brdziesz mial w reku delikatnie pociagaj go na zewnatrz i licz ile klikniec pozostalo do konca (pamietaj aby nie uruchamiac silnika bez napinacza nie krecic walem korbowym) jezeli klikniec masz wiecej jak 3 badz 4 to spokojnie sezon polata jezeli ponizej lancuszek do wymiany. To tak w skrocie na ten temat w necie mozna znalezc wiele wskazowek na ten temat powodzenia.

4

Odp: jak sprawdzić stan naciągu rozrządu?

Koledzy, a o ustawieniu tloka w GMP zapomieliscie? Czy nie jest to konieczne? Ja zawsze do spradzenia czy to w drzecie czy w kacie ustawiam tlok w GMP.

LT-Z 400 --->DR-Z 400 SM+Yoshi RS2--->KTM 525 EXC SM --->MT-09--->Husaberg FS 650

5

Odp: jak sprawdzić stan naciągu rozrządu?

Dzinkss napisał/a:

Koledzy, a o ustawieniu tloka w GMP zapomieliscie? Czy nie jest to konieczne? Ja zawsze do spradzenia czy to w drzecie czy w kacie ustawiam tlok w GMP.

hmm, a myśląc logicznie co ma położenie tłoka do naciągu ??

6

Odp: jak sprawdzić stan naciągu rozrządu?

tabul napisał/a:
Dzinkss napisał/a:

Koledzy, a o ustawieniu tloka w GMP zapomieliscie? Czy nie jest to konieczne? Ja zawsze do spradzenia czy to w drzecie czy w kacie ustawiam tlok w GMP.

hmm, a myśląc logicznie co ma położenie tłoka do naciągu ??

Kiedys jak szukalem w necie "jak to zrobic w drz" byla uwaga ze nalezy ustawic gmp poniewaz jak nie ustawimy to zawory sa w jakims  dziwnym polozeniu i moze sie wtedy przestawic rozrzad ale dokladnie nie pamietam i dlatego tak prostacko to opisuje.Byc moze to jest jakas bledna teoria. Ale ja i tak sie tego trzymam dla bezpieczenstwa, a zeby nic sie nie spitolilo.

LT-Z 400 --->DR-Z 400 SM+Yoshi RS2--->KTM 525 EXC SM --->MT-09--->Husaberg FS 650

7 Ostatnio edytowany przez ciernik (2012-03-11 21:05:35)

Odp: jak sprawdzić stan naciągu rozrządu?

Raku dobrze pisze - bardzo praktycznie i zgadzałoby się z moimi  ilościami kliknięć przy wymianie.
Potwierdza się też sprawa podatnego na uszkodzenia gwintu - u mnie był uszkodzony.
Dzinks może mieć rację - nacisk zaworów na krzywki wałka rozrządu może wprowadzić jakieś przekłamanie w niesprzyjającym położeniu wału więc spokojniej będzie sprawdzać w GMP kiedy zawory są pozamykane

DR650, XT600, EXC520, YZ450F, EXC-R450, EXC-R400, EXC-R530, SXF350, SXF250, EXC500SM, ADV990, 690Rally

8

Odp: jak sprawdzić stan naciągu rozrządu?

Tłok bym powiedział ze nawet musi byc w GMP!!!! inaczej moze wyjsc straszna lipa!!!

Yamaha TT600R=> KTM 525EXC/SM=> KTM SXF250=> KTM EXCR 530 FACTORY '11 obecnie w wersji SM :)

9

Odp: jak sprawdzić stan naciągu rozrządu?

Tłok musi być w GMP . Ja w drz wykręciłem napinacz bez ustawienia tej pozycji i rozrząd się przestawił... Także jest to bardzo ważne ;)

http://bikepics.com/members/bolekzko/

Honda XR 125 > Suzuki DRZ 400 SM > Suzuki DRZ 400 SM > Husqvarna SM 125 S > Suzuki DRZ 400 ESM > i znowu nic ..

10 Ostatnio edytowany przez tabul (2012-03-11 20:43:05)

Odp: jak sprawdzić stan naciągu rozrządu?

BolekZKO napisał/a:

Tłok musi być w GMP . Ja w drz wykręciłem napinacz bez ustawienia tej pozycji i rozrząd się przestawił... Także jest to bardzo ważne ;)

naprawde w wielu swoich motocyklach sprawdzalem napinacz i nigdy nic sie nie przestawilo... ale idac dalej waszym tokiem myslenia to przy 4 cylindrach nie da sie sprawdzic napinacza w ten sposob bo nie da sie ustawic 4 tlokow w gmp prawda ?? czy wy wogole wiecie jak dziala i do czego jest rozrzad ?? kto z was piszących te mądrości sam wymieniał łańcuszek rozrządu ??? zdejmował głowicę lub chociaż ustawiał rozrząd ?

11

Odp: jak sprawdzić stan naciągu rozrządu?

No to nie wiem co mogło się stać . Jestem ''newbie'' w sprawach mechaniki..

Ale wiem , że kilka osób w singlach miało podobną sytuację do mojej.

http://bikepics.com/members/bolekzko/

Honda XR 125 > Suzuki DRZ 400 SM > Suzuki DRZ 400 SM > Husqvarna SM 125 S > Suzuki DRZ 400 ESM > i znowu nic ..

12

Odp: jak sprawdzić stan naciągu rozrządu?

mi tez w 5 zaworowej yz400f przeskoczył rozrzad przy gaszeniu... bo byl zbyt luzny ! ale nie przeskoczy jesli odkrecisz napinacz i go przykrecisz... no chyba ze ruszysz walem bez napinacza lub wkrecisz napiety napinacz !!

13 Ostatnio edytowany przez ciernik (2012-03-11 21:13:19)

Odp: jak sprawdzić stan naciągu rozrządu?

tabul napisał/a:

kto z was piszących te mądrości sam wymieniał łańcuszek rozrządu ??? zdejmował głowicę lub chociaż ustawiał rozrząd ?

ja, wszystko co powyżej :-)
Masz racje - nie powinno nic przeskoczyć w 525, jednak łańcuch może być lekko napięty tam gdzie nietrzeba i wprowadzać przekłamanie. Lepiej więc ustawić GMP.

DR650, XT600, EXC520, YZ450F, EXC-R450, EXC-R400, EXC-R530, SXF350, SXF250, EXC500SM, ADV990, 690Rally

14

Odp: jak sprawdzić stan naciągu rozrządu?

ciernik napisał/a:
tabul napisał/a:

kto z was piszących te mądrości sam wymieniał łańcuszek rozrządu ??? zdejmował głowicę lub chociaż ustawiał rozrząd ?

ja, wszystko co powyżej :-)

to wytlumacz mi po co ustawiac tlok w gmp do sprawdzenia naciagu ?? jakie przeklamanie ?? przeklamanie czego ??

15 Ostatnio edytowany przez ciernik (2012-03-11 21:33:09)

Odp: jak sprawdzić stan naciągu rozrządu?

tabul napisał/a:
ciernik napisał/a:
tabul napisał/a:

kto z was piszących te mądrości sam wymieniał łańcuszek rozrządu ??? zdejmował głowicę lub chociaż ustawiał rozrząd ?

ja, wszystko co powyżej :-)

to wytlumacz mi po co ustawiac tlok w gmp do sprawdzenia naciagu ?? jakie przeklamanie ?? przeklamanie czego ??

Lepiej jak łańcuszek jest luźno, tzn kiedy wałek rozrządu nie ma kontaktu z popychaczami/zaworami.
W innym położeniu może się zdarzyć, że łańcuh będzie się wydawał napięty od strony napinacza a drugiej będzie luźno.

DR650, XT600, EXC520, YZ450F, EXC-R450, EXC-R400, EXC-R530, SXF350, SXF250, EXC500SM, ADV990, 690Rally