1

Temat: EXC 530 a felga 5,5 cala

Siema,
Szybkie pytanko czy ktoś posiada w exc 530 felge większa od 5 cali np 5.5 i jest w stanie mi powiedzieć czy przyciera ona o łańcuch?
Czytałem wiele wątków w temacie kół SM do exc 530, i jedni twierdzą że przy 4.25 i oponie 160 już opona trze o łańcuch, a widziałem i że ktoś wsadził na 5cali opone 180 i było ok. Pytam o szerokość 5.5 bo mam możliwość kupna felg z apki sm 450 a tam właśnie tylna felga ma szerokość 5.5. Z góry dzieki za jakies info lub wskazówki co do kół SM przy exc 530 ;) Pozdrawiam

2 Ostatnio edytowany przez Oui (2020-08-30 19:43:25)

Odp: EXC 530 a felga 5,5 cala

Ja mam 5 cali i opona 160 jest rozwalana przez łancuch i kazde inne exc przerobione na sm które widziałem miało to samo , więc 5.5 zapomnij :)
ps. po co Ci taka szerowa felga , zmniejszy się zwrotność a chyba nie o to chodzi w SM
ps2. felgi do exc'ków są tak popularne , że moim zdaniem nie ma sensu bawienie się w jakieś rzeźbienie i przerabianie felg z innego moto

DRZ 400 SM ---> Husqvarna SM 610 ---> KTM EXC 530

3

Odp: EXC 530 a felga 5,5 cala

Prawdopodobnie mówisz o zabiegu, który ja robiłem.

Felga 5,5” w exc 450 z oponą 170 nie trze o łańcuch, udało się upchnąć 180 (nie patrz z góry ma rozmiar bo niektóre opony mają inną geometrię) trzeba było odciąć lekko od strony łańcucha a od strony wahacza minimalnie się wytarła.

4

Odp: EXC 530 a felga 5,5 cala

fender.bender napisał/a:

Prawdopodobnie mówisz o zabiegu, który ja robiłem.

Felga 5,5” w exc 450 z oponą 170 nie trze o łańcuch, udało się upchnąć 180 (nie patrz z góry ma rozmiar bo niektóre opony mają inną geometrię) trzeba było odciąć lekko od strony łańcucha a od strony wahacza minimalnie się wytarła.

Jaki rok tej 450, i felga 5,5 na pewno nie trze o łańcuch? Jeśli w exc 530 2008 byłby taki sam wahacz to jest dla mnie nadzieja ;)

A dlaczego nie kupie zestawu prosto do exc hmm jakby takowy był za +/-2tys to biorę z miejsca bo za tyle właśnie mam do kupienia z apki komplet.

Głównie chodzi o kwestię felgi czy wejdzie bo opone potem można założyć węższą. A wymiana łożysk żeby pasowały pod oski i dorobienie tulejek to żaden problem dla mnie ;)

Prawdę mówiąc jakbyś ktoś miał komplet w tej cenie z felgą 4.25 to bym wziął bo ciężko znaleźć coś sensownego w dobrej cenie

5

Odp: EXC 530 a felga 5,5 cala

4,25" i 4,5" to bezsens i nie warto się w to pchać.

Czy łańcuch będzie trzeć to w sumie zależy od tego jaki ślizg sobie zrobisz aby nie tarło.
Bo bez ślizgu/prowadnicy to łańcuch na pewno zje oponę i obręcz.

Aaaa... jeszcze jedzenie koła zależy od łańcucha. Są szersze i węższe łańcuchy.

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD

6

Odp: EXC 530 a felga 5,5 cala

Wytłumaczy mi ktoś dlaczego ludzie twierdzą , że 4,25 to bezsens ? Miałem w innych moto i moge śmiało stwiedzić , ze latając tylko po ulicy nie odczułem żadnej różnicy :)

DRZ 400 SM ---> Husqvarna SM 610 ---> KTM EXC 530

7

Odp: EXC 530 a felga 5,5 cala

Bo dla 4,25 przewidziana opona to 140.
Ile ciekawych opon masz w takim rozmiarze?

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD

8

Odp: EXC 530 a felga 5,5 cala

Jeśli chodzi o kwestia droga/tor, to motocykl z przeznaczeniem na drogę w 90%.

Właśnie jeśli zdecydowałbnym się na tę felge 5.5 to jaką prowadnicę lepiej zastosować? Bo problem łożysk i dystansów to nie problem.

Gdzieś też przeczytałem że taka szeroka 'ciezka' felga zabierze coś mocy ale coś nie chce mi się w to wierzyć przy takim motocyklu jakim jest 530, przy secie w 2t bym to jeszcze zrozumiał.

9

Odp: EXC 530 a felga 5,5 cala

Oponka 150 pasuje idealnie na felge 4,25 :)

DRZ 400 SM ---> Husqvarna SM 610 ---> KTM EXC 530

10

Odp: EXC 530 a felga 5,5 cala

Oui napisał/a:

Oponka 150 pasuje idealnie na felge 4,25 :)

Nawet husa wychodziła na takiej oponie w serii z obręczą 4,25

kucharz124 napisał/a:
fender.bender napisał/a:

Prawdopodobnie mówisz o zabiegu, który ja robiłem.

Felga 5,5” w exc 450 z oponą 170 nie trze o łańcuch, udało się upchnąć 180 (nie patrz z góry ma rozmiar bo niektóre opony mają inną geometrię) trzeba było odciąć lekko od strony łańcucha a od strony wahacza minimalnie się wytarła.

Jaki rok tej 450, i felga 5,5 na pewno nie trze o łańcuch? Jeśli w exc 530 2008 byłby taki sam wahacz to jest dla mnie nadzieja ;)

A dlaczego nie kupie zestawu prosto do exc hmm jakby takowy był za +/-2tys to biorę z miejsca bo za tyle właśnie mam do kupienia z apki komplet.

Głównie chodzi o kwestię felgi czy wejdzie bo opone potem można założyć węższą. A wymiana łożysk żeby pasowały pod oski i dorobienie tulejek to żaden problem dla mnie ;)

Prawdę mówiąc jakbyś ktoś miał komplet w tej cenie z felgą 4.25 to bym wziął bo ciężko znaleźć coś sensownego w dobrej cenie

Wahacz jest ten sam. Kat wszystko seria, łańcuch 520 vx2 od dida. Takiego kompletu 5,5 nie kupisz bo mało kto lubi to zakładać, prędzej znajdziesz 5” bo tak oryginalnie w smr szły obręcze i w lc4... co do cen to jest pewien monopol na rynku kół supermoto do ktma dlatego są takie drogie. Czasem złapiesz okazje ale trzeba bacznie obserwować rynek

hacker33 napisał/a:

Bo dla 4,25 przewidziana opona to 140.
Ile ciekawych opon masz w takim rozmiarze?

Opisz trochę temat bo wiem, że coś tam torowałeś. Patrzyłeś jak ma się opona 150 na 4,25” do 160 na 5”?
Opona oponie nie równa więc nie jest łatwo ogarnąć te różnice jak ma się różne opony... ja osobiście miałem wrażenie, że na 150 był bardziej zwrotny ale nie miałem porównania 1:1 opon

11

Odp: EXC 530 a felga 5,5 cala

fender.bender napisał/a:

Prawdopodobnie mówisz o zabiegu, który ja robiłem.

Felga 5,5” w exc 450 z oponą 170 nie trze o łańcuch, udało się upchnąć 180 (nie patrz z góry ma rozmiar bo niektóre opony mają inną geometrię) trzeba było odciąć lekko od strony łańcucha a od strony wahacza minimalnie się wytarła.

Dzięki za te informacje udalo mi sie kupić w baaardzo dobrej cenie komplet felg właśnie z 5,5 calowym tyłem.
Jedyne co musze zmienić to tylną piastę, ponieważ jest za duża odległośc między zebatką a tarczą hamulcową.
Mam pomysł kupić oryginalną piaste z EXC i wtedy zestaw pasowałby mi już p&p. Jedyne o co się martwię to czy gdy kupię oryginalną piastę z exc, która jest nieco węższa od tej z tego Koła 5.5 z aprilii, to czy nie będzie łańcuch ocierał o felge. Według moich pomiarów powinno się udać z małym zapasem, nie mniej mam pytanie czy posiadasz jakąś specjalną prowadnicę do łańcucha lub poczynileś inne modyfikacje do takiego Koła?

12

Odp: EXC 530 a felga 5,5 cala

Tak jak pisałem, nic w ktm nie było przerabiane tylko zapleciona obręcz na ori piastę

13

Odp: EXC 530 a felga 5,5 cala

Cześć,

a czy ktos przerabial badź słyszał o kimś któ probowal zamontować koła z 690 smcr do EXC 530? Kupilem takie koła do swojego exc i mam problem bo miasty sa sporo szersze, tylna o jakies 15 mm przednia(choć nie jestem pewny) o 10mm.
Wstępne obserwacje bez szczegółowych pomiarów pokazują że lewa strona koła dość dobrze pasuje jeśli chodzi o ułożenie łańcucha. Ale za cholere sie to nie zmieści w wahaczu. Mój plan na ten problem to:
Planuje zmniejszyć szerokośc całego tylnego zestawu poprzez zmiane prawej tulejki dystansujacej oraz zfrezowanie jarzma zacisku hamulcowego. Boje sie jednak że koło nie będzie osiowo względem przedniego - sprzet bedzie zostawial dwa ślady, dodatkowym problemem może być dystans pomiędzy tarczą a zaciskiem...

Co do przodu to sprawa wydaje sie prostsza hoć tez może pozornie - na początku planuje wymienić tulejki żeby było o 5mm weższe na strone lecz znowu moze sie pojawić problem z odległością tarczy do zacisku - który to chcialbym zamontować radialny z SMC-r (ktoś robi adaptery pod te zaciski)

2002 625 SuperComp -> 2008 EXC 530 Beringer strona w budowie :)

14

Odp: EXC 530 a felga 5,5 cala

uff to sobie narobiles roboty i nie wiadomo czy ostatecznie bedzie jezdzilo :) Patrzac na to jak latwo dostac kola plug&play do EXC gra nie warta swieczki moim zdaniem

DRZ 400 SM ---> Husqvarna SM 610 ---> KTM EXC 530

15

Odp: EXC 530 a felga 5,5 cala

jeśli dobrze pamiętam ktoś pisał że piastę trzeba wymienić poszperaj na forum bo temat już był

Ktm125sx<Ktm300gs<YamahaXt600sm<Husqvarna 610sm<Dorsoduro 750