1

Temat: wymiana oleju-przed zima czy po

Siemanko ,jak w tytule czyli temat rzeka.Chodzi mi o wymiane oleju w normalnym motocyklu nie wyczynach gdzie robicie co 2,5tys km.Jedni mówią,że przed zima bo przez zime wydzielaja sie jakies toksyny z zuzytego oleju ktore zle wplywaja na czesci silnikowe inni natomiast ze po zimie bo podczas zmian temperatur skropli sie woda i wraz bedzie trzeba olej na wiosne zmienic,mowa o garazowaniu motocykla w nieogrzewanym garazu.Sam osobiscie zawsze zmienialem po zimie przed 1wsza jazda ale chcialbym poznac wasze zdanie na ten temat.
2ga sprawa jaki olej?Pacjent yamaha xtx 660 40k przebieg  lalem motul 5100 10 w 40  ale po 2 wyjazdach ze sportowymi 600tkami zobaczylem ze lubil sobie wypic.Przy normalnej miejskiej jezdzie nigdy nie mialem takiego problemu.Stad pytanie lac taki jak byl i po prostu kontrolowac czy jakis inny lepszy olej by mogl to zniwelowac wiadomo silnik serducho chcialbym o niego zadbac jak najlepiej.

2

Odp: wymiana oleju-przed zima czy po

Ja tam zawsze na nowy sezon zmieniałem olej, a przez zime tak czy siak raz na tydzień/dwa sprzęta odpalałem. Jak pogoda dopisywała, to byłem nawet pohałasować dookoła.

KTM 690 SMC

3

Odp: wymiana oleju-przed zima czy po

Odpalanie przez zimę nie ma sensu, chyba że do jazdy. Jedyne co w ten sposób można osiągnąć to właśnie skraplanie się wody w silniku z racji na to że nie został dostatecznie dogrzany i zabicie świecy. Dogrzany oznacza odpowiednią temp. oleju a nie wody.
Olej zmieniaj kiedy chcesz ja nie widzę różnicy, kiedyś bylem fanem zmiany przed zimą, teraz zmieniam po zimie a czasami muszę zmienić też w trakcie zimy:P ile jest tej zimy żeby trzeba było wymyślać w tym temacie? 2-3miesiące? Olej to i rób jak Ci wygodniej, tylko nie przepalaj sprzęta bezsensu w garażu.
XT przy pałowaniu pali olej i nic tego nie zmieni. 5100 jest OK do tego silnika. Kiedyś mi XT na kisielinie 300-400ml zjarał przez cały dzień pałowania:P Latając po mieście nic nie palił znowu.

4

Odp: wymiana oleju-przed zima czy po

MAĆKO napisał/a:

Olej to i rób jak Ci wygodniej, tylko nie przepalaj sprzęta bezsensu w garażu.

mam podobne zdanie sprzęta w zimę nie przepalam, bo to nie ma sensu, a olej zmieniam po zimie :D

KTM LC4 640 SM 2004
Honda CB600F Hornet 2010

5

Odp: wymiana oleju-przed zima czy po

Żeby przepalanie miało sens to silnik musi chodzić Co najmniej 30min w temperaturze  roboczej tj w pełni nagrzanej. Wtedy z oleju odparowuje to co ma. Kiedyś mówił mi o tym mechanik

Hsq SMR 511
#511

6 Ostatnio edytowany przez shonek (2017-11-29 19:44:44)

Odp: wymiana oleju-przed zima czy po

Ja przed zimą wymieniam już 2 rok, można to porównać mniej więcej do takiej sytuacji gdy po skończonej przejażdżce w sezonie jedzie się na stacje i tankuje na full paliwo, żeby potem na drugi dzień tylko siąść i nakurwiać to co trzeba :D Tak samo z olejem

WR250X -> Husaria 701

7

Odp: wymiana oleju-przed zima czy po

Jak sprzęt nie będzie odpalany to po prostu spuść na zimę olej i nie zalewaj nowym. Tylko zostaw jakąś kartkę typu ''Nie odpalać, bo zaj..ię jak psa'', żeby ktoś postronny nie odpalił. Na wiosnę otwierasz nowy baniaczek oleju, zalewasz i jazda.

EXC 525 in progress

8

Odp: wymiana oleju-przed zima czy po

Heh, k***a co wy kombinujecie:D Jak kupisz olej i będziesz miał czas to sobie wymień. Po co wprowadzać jakieś procedury rodem z NASCAR :D Na wiosnę pojawią się tematy " przejechałem 5km bez oleju czy coś się stało?"

9

Odp: wymiana oleju-przed zima czy po

Ja przepalam ;) [url]https://www.youtube.com/watch?v=Pemtwu57QmQ[/url] - ale szczerze to bez znaczenia przed, po czy w trakcie

100% koncentracji = 100% satysfakcji - moje małe enduroooo - #997 rejsing
O nas http://www.youtube.com/watch?v=z5LUptOcE_o&feature=youtu.be
Part 1  http://www.youtube.com/watch?v=l-6jEjyYJpg
Part 2  http://www.youtube.com/watch?v=PWdubyCHfnQ

10 Ostatnio edytowany przez Belzebub (2017-11-30 10:17:45)

Odp: wymiana oleju-przed zima czy po

Ja napiszę inaczej  : odpalam maszynę raz w miesiącu (półtora), +/- na 15min (do nagrzania i + dodatkowo z 3min), mam świadomość ,że świeca może dostać nagaru, który nie zdąży się "wypalić", ale skąd to odpalanie?..... pewnego roku stwierdziłem, że nie będe odpalał maszyny w ogóle przez zimę i przeczekam do cieplejszych dni typu marzec (aku oczywiście zdemontowany, zresztą zawsze go demontowałem, a na odpalanie ładnie zapinałem) - okazało się, że po przeleżakowaniu (gru-sty-luty-marzec=4msc z górką) na świeżym aku maszyna nie chciała odpalić z 15minut, chłechtała i nic, zero (aku naładowane, paliwo świeże, klemy miedzią, filtr spryskany, nie było się czego przyczepić) - odpaliła dopiero po tych dobrych 15min (łącznie pewnie z 20-30 wraz ze sprawdzaniem co jest nie halo) -początek był ciężki ,ale jak złapała temp to chodziła już ok. Później nie było z nią żadnych problemów.

Od tego czasu odpalam zawsze w zime +/- co 1,5 msc i będe odpalał... wtedy zawsze chodzi i odpala jak marzenie, nigdy nie ma problemów!

Co do oleju - zmieniam w lutym/marcu : w zime są jednak jakieś różnice temperatur, coś tam się skrapla, i tak w zime moto stoi, stąd w marcu mam noowke olej i wiem, że jest nowy i nic się do niego nie dostało (a temp już są inne niż w zimie). Marzec to maks, bo często już w marcu pogoda pozwala na polatanie

Hardcore - it's more than music...

11

Odp: wymiana oleju-przed zima czy po

Jeśli ta maszyna była gaźniku to wystarczało najpierw spuścić paliwo z gaźnika a potem odpalać. Jak tego nie zrobiłeś to odpalił dopiero jak wpompował nie zwietrzałe paliwo.

12

Odp: wymiana oleju-przed zima czy po

Ziomki, zwietrzałe paliwo po 3-4-5mc. to mit. Mi kiedyś moto stało 3 lata z pełnym bakiem i odpaliło bez problemu. Nie badałem w laboratorium tego paliwa ale nie odczułem żadnej różnicy z jazdy. Po pół roku nie ma szans żeby coś zwietrzało chyba że lejecie mocz do baku.

13

Odp: wymiana oleju-przed zima czy po

A mi zwietrzało przez zimę i to 2 razy.
Paliwo z orlena.
Nie jest to mit. Im bardziej wysilony silnik (większy stopień sprężania) tym szybciej reaguje na wietrzenie.
Na forum też nie jednemu pomogła wymiana paliwa.

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD

14

Odp: wymiana oleju-przed zima czy po

diamond xt jak go pociśniesz to niestety lubi sobie chlapnąć olej.
Zostań przy motulu 5100, nie ma sensu przy tych silnikach kombinować.
A co do zmian oleju czy na wiosnę czy zimę...
Rób zgodnie z interwałem serwisowym albo raz do roku. Nie ma sensu się pedalizować nad tym.
Dyskusja tyleż śmieszna co jałowa, zupełnie jak te na klasyczny wręcz temat "Jak czyścić i smarować łańcuch i co ile ..."

o skraplaniu wody w oleju nie słyszałem jeszcze.... w pustym baku stalowym, na ściankach, gdy zimno faktycznie może dochodzić do kondensacji... w tłumiku jak umyjesz moto przed zimą i nalejesz wody do dziury też ok.
W oleju słyszałem teorię, że osad w starym oleju przywiera bardziej do ścianek silnika, wiec rzekomo lepiej zalać przed zimną świeży olej... Podkreślam rzekomo

15

Odp: wymiana oleju-przed zima czy po

Ziomki, zwietrzałe paliwo po 3-4-5mc. to mit. Mi kiedyś moto stało 3 lata z pełnym bakiem i odpaliło bez problemu.

W zbiorniku może sobie stać długo ale w komorze gaźnika szybciej się starzeje i po zimie często nie chce przez to palić. Kiedyś miałem taki sprzęt, że jak dwa tygodnie stał to już musiałem paliwo z gaźnika spuszczać aby odpalił.