1

Temat: Zbiorniczek wyrównawczy płynu chłodzącego

Witam,

Przestudiowałem sobie ostatnio instrukcję obsługi od DRZ i się trochę zaniepokoiłem.
Sprawa dotyczy układu chłodzącego. W instrukcji widnieje następujący wpis: "Przy przegrzaniu silnika nadmiar płynu chłodzącego przepłynie do zbiorniczka wyrównawczego". U mnie w zasadzie po każdej jeździe płyn znajduje się w zbiorniczku. Nawet po przejechaniu 4 km na dnie widać 50-70ml cieczy. Raczej na odcinku 4 km przy spokojnej jeździe nie jestem w stanie przegrzać silnika. Dodatkowo jak dotykam cylindra jest on bardzo ciepły ale nie gorący. Co może być przyczyną takiego zachowania?


P.S.
Oczywiście po wystygnięciu płyn za każdym razem wraca do chłodnicy i w zbiorniczku jest sucho.

DR-Z 400 SM K6

2

Odp: Zbiorniczek wyrównawczy płynu chłodzącego

Jak zalejesz płyn pod korek na zimnym, a potem podgrzejesz tą ciecz, to ona zwiększy swoją objętość i ten nadmiar pójdzie do zbiorniczka.

Pozdrawiam,
Piotrek

3

Odp: Zbiorniczek wyrównawczy płynu chłodzącego

mallly200sx napisał/a:

Jak zalejesz płyn pod korek na zimnym, a potem podgrzejesz tą ciecz, to ona zwiększy swoją objętość i ten nadmiar pójdzie do zbiorniczka.

Mam rozumieć, że mam za dużo płynu?

DR-Z 400 SM K6

4

Odp: Zbiorniczek wyrównawczy płynu chłodzącego

Nie. Wszystko jest ok.

Pozdrawiam,
Piotrek

5

Odp: Zbiorniczek wyrównawczy płynu chłodzącego

Jeżeli raz zalałeś za dużo płynu to go wywaliło do zbiorniczka.
Jak silnik ostygł to już tyle nie wróciło i nadmiar został.
Ogólnie lepiej jak płyn jest w zbiorniczku niż jakby go miało nie być i w zbiorniczku i w chłodnicy.

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD

6

Odp: Zbiorniczek wyrównawczy płynu chłodzącego

Tak jak pisze Hacker. Lepiej jak coś jest.

Pozdrawiam,
Piotrek

7

Odp: Zbiorniczek wyrównawczy płynu chłodzącego

OK! Dzięki Panowie. Zaniepokoił mnie po prostu ten wpis o przegrzaniu.

DR-Z 400 SM K6

8

Odp: Zbiorniczek wyrównawczy płynu chłodzącego

Dołączę do tematu, przymierzam się do kupna DRZ. Byłem oglądać jedną sztukę, wszystko ładnie, wyglądał obiecująco ale przy odpaleniu silnika płyn chłodniczy zaczął się wylewać z rurki pod silnikiem, po jakimś czasie przestał. Pan sprzedający wyjaśnił mi że zalał za dużo płynu i nadmiar się wylewa przez tą rurkę, proszę o wyjaśnienie czy to może być faktycznie aż taki nadmiar że się płyn wylewa czy może być jakaś inna przyczyna? Pozdrawiam

9 Ostatnio edytowany przez karol128 (2015-05-29 11:19:26)

Odp: Zbiorniczek wyrównawczy płynu chłodzącego

Może tak być, jeśli przestał się wylewać a poziom jest ok to jest ok:) Dla pewności przegoń go porządnie i sprawdź ponownie ilość
płynu.

10

Odp: Zbiorniczek wyrównawczy płynu chłodzącego

W DRZ nie powinien się wylewać płyn ponieważ wszystkie mają po lewej stronie ramy zbiorniczek wyrównawczy.

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD

11

Odp: Zbiorniczek wyrównawczy płynu chłodzącego

ok dziękuje Panowie za szybką odpowiedz