1

Temat: drz bierze dużo oleju

Hej wszystkim
Dr-z to moje pierwsze 4t i co raz różne mam wątpliwości. Tym razem chodzi o olej. Bierze jak cholera a nie kopci. przejechałem ją jakieś 450 km a zjadła 600ml oleju ! To chyba trochę przesada prawda? Zalany mam liqui moly 10w50 . Coś da się zaradzić ? Bo średnio mi się uśmiecha jechać w trasę i za każdym bakiem lać oleju jak do 2t.
Pozdroo

Huska SM125s > DR-Z 400 sm ...

2 Ostatnio edytowany przez mallly200sx (2014-06-22 08:17:32)

Odp: drz bierze dużo oleju

Jak nie ma wycieków a bierze olej to remont :) ale dużo ludzi tak jeździ i ma to gdzieś. Zmień olej na zwykłe 10w40 to wyjdą Cie taniej dolewki :)

Pozdrawiam,
Piotrek

3

Odp: drz bierze dużo oleju

kiedy zmieniales olej? nie cieknie nigdzie? gdzie zrobiles te 450 km i jakie masz przelozenia?

4

Odp: drz bierze dużo oleju

olej zmieniany na zimę czyli jakieś 1500 km temu. Wycieków nie zauważyłem. Kilometry zrobiłem głównie na dojazdach do szkoły - 40%- trasa , 60% miasto. Przełożenia seryjne. Ogólnie dr-z ma nalatane niecałe 20 tyś km. A co mam rozumieć przez remont ? Tłok i uszczelniacze zaworów wystarczą?

Huska SM125s > DR-Z 400 sm ...

5

Odp: drz bierze dużo oleju

To zależy co tam się dzieje.
Trzeba by było otworzyć silnik.

Pozdrawiam,
Piotrek

6

Odp: drz bierze dużo oleju

Zmień wpierw olej i zobacz co będzie.
Raz dolałeś i już panikujesz.
Może za bardzo cisłeś sprzęta i troszkę wypił.

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD

7

Odp: drz bierze dużo oleju

Aha tam mi się przypomniało, mierzysz poziom oleju tak jak zaleca serwisówka?

8 Ostatnio edytowany przez lumofilm (2014-06-23 14:48:21)

Odp: drz bierze dużo oleju

Dolewam praktycznie po każdej jeździe... Nawet jak śmigam traskę 100km/h. Sprawdzam metodą 3-3 min. Chociaż tą metodą różnie pokazuje. Najlepiej jak trochę się przejadę i wtedy sprawdzam. Tyle co mi bierze to raczej troszkę nie jest.

Huska SM125s > DR-Z 400 sm ...

9 Ostatnio edytowany przez mallly200sx (2014-06-23 14:53:55)

Odp: drz bierze dużo oleju

Remont :] Ale nie martw się, wszystkie DR-Z tak mają :) przed remontem a niektóre po remoncie też :)

Wg. mnie single właśnie jechanie ze stałą prędkością znoszą najgorzej.

Pozdrawiam,
Piotrek

10

Odp: drz bierze dużo oleju

Takie zużycie to już sporo ponad normę więc bez otwarcia silnika raczej się nie obejdzie. Single nie lubią pracy na równych obrotach - nie zauważyłem a trochę tras już zrobiłem. Co prawda Mój singiel to mało ma wspólnego z mniejszymi wściekliznami - może tam jest inaczej ale i tras też one za bardzo nie walą :) U mnie do przebiegu kiedy tłok zmieniłem czyli do 53 tysięcy nawiniętych na koła nie dolewałem oleju nigdy między wymianami nawet jak padła uszczelka pod cylindrem i wesoło pryskało na buty to nie zeszło poniżej minimum. A tłok zmieniłem tylko żeby zwiększyć stopień sprężania, stary dalej trzymał kompresje prawie jak nowy i oleju też nie pochłaniał.

DR 650SE/SM - na torowej emeryturze,
RMZ 450 SMR - może będzie  szybsza ; -)

11

Odp: drz bierze dużo oleju

Ok, dzięki bardzo za odpowiedzi. Teraz kwestia- co dalej ? Nie rozbierałem nigdy silnika drz. Co sprawdzić ? Jak coś to jaki tłoczek pakować i czy coś jeszcze?

Huska SM125s > DR-Z 400 sm ...

12

Odp: drz bierze dużo oleju

Trza rozebrać, oblukać tłok, pomierzyć cylek i ocenić stan przy okazji luknąć korbę itd. itp.
Jak w okolicy nie masz pewnego mechanika to na forum zagadaj z Majstrem, kurier drogi nie jest i silnik można wysłać.

13

Odp: drz bierze dużo oleju

Kolega wyżej dobrze prawi:
- pomierzyć tłok,
- pomierzyć cylinder,
- pomierzyć luzy na zamkach pierścieni,
W zależności od wyników pomiarów wymieniać komplet albo iść w stronę taniości i same pierścienie tym bardziej że jest Nicasil ( A przynajmniej tak mi się kojarzy że w DR-Z jest ). Dorabiane pierścienie o dziwo dają rade - wystarczy spytać Bartka SM, jego DR'a piła nie mało zrobiłem mu taki mały remoncik, czyli dorabiane pierścienie + uszczelki nowe wiadomo + nowe uszczelniacze zaworowe i już od dłuższego czasu śmiga bez problemów. Powodzenia w naprawie - w końcu każde jedno SM jest na wagę złota :D

DR 650SE/SM - na torowej emeryturze,
RMZ 450 SMR - może będzie  szybsza ; -)

14

Odp: drz bierze dużo oleju

Jak jest jodełka to może same pierścienie pomogą ale jak nie ma to trzeba by było honowanie zrobić i nowy tłok.
Wymiana samych pierścieni nie zawsze dobrze działa.

Pozdrawiam,
Piotrek

15

Odp: drz bierze dużo oleju

No wiadomo. Cylinder musi być nie zużyty, w innym wypadku tylko nowy tłok żeby odpowiednie pasowanie zachować.

DR 650SE/SM - na torowej emeryturze,
RMZ 450 SMR - może będzie  szybsza ; -)