1

Temat: Pompa wody WR 450 2004

Pytanie do użytkowników WRek - mianowicie chodzi o pompe cieczy chłodzącej w WR 450 F 2004 i pochodnych. Zauważyłem, że po dłuższym (czasem krótszym też) postoju, po odpaleniu zaczyna mi kapać płyn chłodniczy, z tego otworu technologicznego pod aluminiową osłoną przykręcaną do ramy. Czy taka pompa kwalifikuje się kategorycznie do wymiany, czy jest do tego jakaś solucja?

Pozdrawiam.

Simson SR50 90ccm [1986] -> Yamaha WR 450F dualsport [2004] -> KTM 690 SM Prestige [2007]

2

Odp: Pompa wody WR 450 2004

lejąca się woda z tego otworu w obudowie pompy sygnalizuje Tobie że do wymiany masz w najlepszym wypadku zimering od strony pompy, często tez zdarza się iż sam wałek do którego przykręcony jest wirnik pompy w znacznym stopniu się zużywa (wżery na powierzchni, które skutecznie uszkadzają uszczelniacz), drugą rzeczą jest łożysko, w którym ww wałek pracuje, być może jest już zużyte, powstał nadmierny luz i stąd wyciek... generalnie dla świętego spokoju zrzuciłbym pompkę, oraz całą obudowę, która osłania miedzy innymi kosz sprzęgłowy, wtedy będziesz miał dojście do uszczelniacza olejowego, wodnego i łożyska; cała operacja pod warunkiem że wałek jest dobry nie powinna przekroczyć kwoty rzędu parudziesięciu złotych...

a jak dobrze pamiętam uszczelniacz od strony wody ma bardzo nietypowy wymiar aczkolwiek można go dostać w paru sklepach w PL; dla porównania oryginał Yamahy to kwota rzędu parudziesięciu złotych natomiast ja zakupiłem no name za 5zł bodajże i sprawdził sie bdb...

3

Odp: Pompa wody WR 450 2004

a żebyśmy się dobrze rozumieli.. pisząc obudowę miałem na myśli tą która od strony pompy przykręcona jest do karteru (nie miałem na myśli samego dekla osłaniającego kosz sprzęgłowy)

i ważne abyś zwrócił uwagę przy demontażu jak założone są uszczelniacze, nie możesz zakładać nowych jak Ci się podoba...

4

Odp: Pompa wody WR 450 2004

Dzięki za info. A wiesz może ile płynu wchodzi do układu chłodniczego wraz ze zbiorniczkiem wyrównawczym?

W zasadzie to zużycie prawdopodobnie spowodowane jest niskim przebiegiem, motocykl stał pare lat, zanim go kupiłem, prawdopodobnie pompka lekko skorodowała przez ten czas. No nic, jak będę miał chwilę, to do tego zajrzę.

Simson SR50 90ccm [1986] -> Yamaha WR 450F dualsport [2004] -> KTM 690 SM Prestige [2007]

5

Odp: Pompa wody WR 450 2004

podeślij mi na pw maila to wieczorem jak ogarnę, podeśle Ci zdjęcia jak ja to robiłem, w jakimś stopniu zobrazuje Ci jak się za to zabrać :)

pzdr !