1 Ostatnio edytowany przez ecetera (2014-06-04 21:37:40)

Temat: DRZ 400 SM problem ze sprzęgłem.

Witam serdecznie. Zacznę od tego, że w tym roku kupiłem DR-Z 400 SM. Po bezproblemowym przejechaniu około 1500km trafiła mi się awaria. Jakieś 40km od domu przestało kleić sprzęgło. Obawiałem się najgorszego ale okazało się, że to wina prawie przerwanej linki. Po jej wymianie problem znikł, sprzęgło działało jak ta lala - szybko zabierało, nie miałem najmniejszego problemu z wrzuceniem biegu czy znalezieniem luzu. Niestety dzisiaj, po około 300 km od wymiany problem znów się pojawił. Ni z tego ni z owego po zatrzymaniu się na poboczu poczułem duży luz na klamce sprzęgła. Tak duży, że sprzęgło w ogóle nie "chwytało". Aby doprowadzić linkę do stanu używalności musiałem ją bardzo mocno naciągnąć. Niestety to też wiele nie pomogło bo po zrobieniu jakiś 20km znów pojawił się luz a sprzęgło brało dopiero na samym dole. Operację powtarzałem dwukrotnie za każdym razem z tym samym skutkiem (za niedługo nie będę miał już czego naciągać ;)).

I tu kilka lamerskich pytań do Was drodzy forumowicze:
1. Jak rozpoznać czy linka jest uszkodzona? Jeśli chodzi o poprzednią to widać to było od razu ponieważ rozerwała się przy samej klamce...
2. Czy problem ten nie jest spowodowany zużytym sprzęgłem? Sprzęt, według licznika ma przejechane 32kkm, chodź pewnie w praktyce może to być wyższa wartość.
3. Jak rozpoznać zużyte sprzęgło i jeśli jest zniszczone to ciężko je wymienić? Jestem totalnym amatorem jeśli chodzi o mechanikę i boje się, że problem mnie przerośnie.

Pozdrawiam i dzięki za pomoc!

2

Odp: DRZ 400 SM problem ze sprzęgłem.

wymieniłeś linkę czy linkę z nowym pancerzem?

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD

3

Odp: DRZ 400 SM problem ze sprzęgłem.

Linkę z pancerzem

4

Odp: DRZ 400 SM problem ze sprzęgłem.

A jak wciskasz klamkę to widać jak pracuje te ramie do którego zamocowana jest linka przy silniku?
Mocno się odchyla jak wciskasz czy wcale?

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD

5 Ostatnio edytowany przez ecetera (2014-06-04 23:22:02)

Odp: DRZ 400 SM problem ze sprzęgłem.

Nie mam porównania ale wydaje się, że odchyla się dość mocno i pracuje OK chociaż jest tam duży luz. Tak 1/4 obrotu wcale nie czuć żadnego oporu, dopiero później idzie ale tak ciężko, że trudno to ruszyć palcami.

Zdemontowałem wszystko jeszcze raz i jeśli chodzi o linkę to wydaje się, że jest cała ale w przeciągu tych 300km rozciągnęła się o jakieś 5-7cm...

6

Odp: DRZ 400 SM problem ze sprzęgłem.

Odkręć tą dźwigienkę na wieloklinie przy silniku - tą co ruszałeś palcami.
I przesuń ją tak aby nie było 1/4 wolnego luzu tylko od razu opór.

Linka która rozciąga się 5-7cm to by musiała być z gumki recepturki.

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD

7

Odp: DRZ 400 SM problem ze sprzęgłem.

Miałem ustawione dokładnie tak jak napisałeś, luzu nie było. Wszystko było ok, aż do czasu gdy nagle linka rozciągnęła się jak guma z majtek. Dzisiaj pojadę do sklepu gdzie ją kupowałem i porównam z oryginałem, zobaczymy jak to wygląda.

8

Odp: DRZ 400 SM problem ze sprzęgłem.

Zrobiłem z igły widły... Okazało się, iż problemem była zaciągnięta linka. W każdym bądź razie dzięki za pomoc!

Temat do zamknięcia!

9

Odp: DRZ 400 SM problem ze sprzęgłem.

temat do zamkniecia a jja mam ten sam problem juz moja 3 linka i taki sam problem mam sprzeglo chodzi ciezko tzn dzwignia klamki
linka sie kurczy po jakims czasieten pancerz nie wiem w czym jest problem
zaciagnieta linka co to wgl znaczy??????

10

Odp: DRZ 400 SM problem ze sprzęgłem.

Przerabiałem ten temat też u siebie i u mnie to była kwestia złej jakości pancerza linki (najtańsza z allegro razem z pancerzem). Po założeniu i rozgrzaniu silnika objaw taki jakby się linka rozciągnęła, ale to pancerz się marszczy w okolicach tego zagięcia o 90st. przy silniku. Wymiana na linkę z pancerzem Prox z allegro rozwiązało problem. Można też kupić w aso, ale u mnie mi zaśpiewali 240zł.