1 Ostatnio edytowany przez Sebas (2013-08-12 18:30:44)

Temat: Narzędzia

Chyba nie ma takiego tematu, a pewnie się przyda wszystko w jednym temacie.

Dobrze by było żeby osoby podające przykładowy link w poście pisały model, bo aukcje z czasem wygasają i później nie wiadomo co tam było.

Więc może jako pierwszy.
Chce kupić klucz dynamometryczny z małym zakresem powiedzmy do 25-30 niutków. Do 150 zł znajde coś w miarę dobrego?
Znalazłem coś takiego:
JONNESWAY 6-30Nm 1/4" SERII T07
[url]http://allegro.pl/klucz-dynamometryczny-6-30nm-1-4-certyf-jonnesway-i3453291282.html[/url]
Dobre to?
Btw jakie wartości skrajne nm są w  śrubach śilnika?

Triumph Daytona 675

2

Odp: Narzędzia

dobry może być :) teraz potrzebujesz jeszcze taki do 100 paru Nm i będziesz miał komplet. Ważne!!!!!!  po użyciu zeruj klucz.
Ja też posiadam klucze dyno z podobnego przedziału cenowego i bałem się że może będą żle wskazywać tym samem zerwę śruby ale..porównałem je u znajomego mechanika z kluczami markowymi i było ok więc po co przepłacać :) aczkolwiek gdybym miał używać ich "usługowo" prowadząc warsztat to kupowałbym markowe

Sherco st300  Cabestany Replica

3

Odp: Narzędzia

mam taki, polecam, fajnie dziala i ma blokade w reczce wiec sie nie przestawia,
wiekszosc srob masz do 10-15 Nm
ale nie ktore masz np na 35 i lipa bo ten za maly a te wieksze sa od 40 ;]

4

Odp: Narzędzia

Co do tych joneswwłajów to mam średnie odczucia.
Ostatnio skręcałem u laski motor w ruch poszły dwa klucze 1/4 i 1/2 cala i śruba dokręcona jednym dała się jeszcze dokręcić drugim choć siły były takie same.
W promocji masz teraz klucze King Tony. Mam i polecam!
[url]http://www.kingtony.com.pl/[/url] zakładka promocje!

Ps. podane ceny są netto!

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD

5

Odp: Narzędzia

Hacker może źle skalibrowane te klucze? Ja też mam takiego jonesa i ogólnie ok choć mógłby być lepszy.
A co polecacie w dobrej kasie o większym zakresie Nm?

KTM 625 SMC

6

Odp: Narzędzia

Klucze użyte dwa razy i źle skalibrowane? To słabo świadczy jeżeli każdy klucz trzeba kalibrować po zakupie.

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD

7 Ostatnio edytowany przez I/JG53_Pogo (2013-08-12 23:20:41)

Odp: Narzędzia

Nie klucze są przyczyna ale śruby i same gniazda jeżeli coś było wykręcane i wkręcane ileś tam razy to możemy sobie dane z serwisówki do kosza wrzucić .
Z doświadczenia wiem jedno i (nie tylko mojego ) dokręcać z rozwagą i z czuciem matki polki mając na uwadze do czego wkręcamy i zachowując jeżeli wchodzi to w grę odpowiednią kolejność.
No i nie pamiętam kiedy ostatnio używałem klucza DM przy składaniu silników owszem można sprawdzić ale czasami cyrki wychodzą .
I bardziej precyzyjne okazało się użycie zwykłego starego klucza dynamometrycznego wychyłkowego  lub normalne wyczucie grzechotki.

https://www.facebook.com/MoherosBanditos
www.youtube.com/JG53Pogo

8

Odp: Narzędzia

dobry mechanik nie używa takiego klucza ma go w ręce :D

9 Ostatnio edytowany przez rbsn99 (2013-08-12 23:28:26)

Odp: Narzędzia

motorktm napisał/a:

dobry mechanik nie używa takiego klucza ma go w ręce :D

Typowe polskie podejście mechanika.

Jak śruba była wkręcana w gniazdo na odpowiedni moment to nie ma problemu, można składać na serwisówkę. Gorzej jak wcześniej jakiś szpec za dychę wkręcił na maksa (dokręci ręką ile może i jeszcze pół obrotu z metrową rurą - tak dla pewności, żeby się nie odkręciło) , przeciągnie gwinty, to wtedy nawet delikatnie kręcąc trzeba uważać.

DRZ400SM, KTM 990 ADV

10

Odp: Narzędzia

Taaa, typowy dobry polski mechanik od Golfów II'jek dokręca śruby "na kanapki". Jak zje jedną kanapkę to dokręca miskę w Golfie, a jak wtrząchnie trzy kanapki to bierze się za głowice... Po co klucz dyno, ma go w ręce... znaczy w kanapkach... ;)

SMC 625 '04 -> TDM900 -> ...??
https://www.bikepics.com/pics/2013/02/14/bikepics-2516302-full.jpg

11

Odp: Narzędzia

Ja używam Proxxonów MicroClick, wygodne, wytrzymałe i jakieś świadectwo kalibracji do nich dają.

TM SMX 450Fi #426
KTM EXC 450 Six Days Sardinia

12

Odp: Narzędzia

Piszcie ceny poszczególnych narzędzi. Ile płaciłeś z tego proxxon'a ?

KTM 625 SMC

13

Odp: Narzędzia

Już nie pamiętam dokładnie ale chyba coś koło 500 czy 600 za 6-30 i 20-100. Jakby ktoś chciał kupić to zwróćcie uwagę, że 20-100 jest na nasadki 3/8 cala.

TM SMX 450Fi #426
KTM EXC 450 Six Days Sardinia

14

Odp: Narzędzia

do JS tez dostalem niby certyfikat podsteplowany i podpisany
roznice ponizej 4%
8,00Nm - na 5 pomiarow srednio 7,87Nm pomiary miescily sie miedzy ( 7,83-7,96)
18,00Nm - 17,93Nm (17,71-18,27)
30,00Nm - 30,58Nm (30,13-31,00)

w pracy uzywam wielu marek kluczy ale najwiecej mam wlasnie jonnsonsway - i musze przyznac ze sa naprawde solidne
w ciagu roku zlamalem jeden (plaska 9) ciagnac rura zecz jasna ;]
co po nie ktorych bylo nawalane mlotem i wyszly calo

15

Odp: Narzędzia

Do Corony i innych tańszych też jest certyfikat. W instrukcji pisze, żeby kalibrować raz na rok, a mało kto to robi.
I tak najważniejsze jest przechowywanie klucza i odpowiedni sposób użycia.

DRZ400SM, KTM 990 ADV