16 Ostatnio edytowany przez tadzik (2012-10-26 18:16:03)

Odp: Licznik motogodzin

Kowal SG napisał/a:

jak tamte nie leżą to dużego wyboru nie masz.
[url]http://allegro.pl/licznik-motogodzin-ursus-mf4-4512-4514-5314-i2672632856.html[/url]

a podejdzie do Zetora Proxima ? skoro się wypowiadasz w ten sposób, to musisz się znać

facebook.pl/tr4moto
tr4moto.blogspot.com

17

Odp: Licznik motogodzin

tadzik napisał/a:

.Definicja motogodziny maszyn ze zmienną prędkością obrotową jest liczona uwzględniając maksymalne obroty maszyny w stosunku do tych na jakich w danym momencie pracuje- jako przebieg

pisząc "czas pracy silnika" miałem na myśli czas rzeczywisty pracy silnika

:)

Dlatego jeżeli przyjrzysz się budowie liczników motogodzin to zauważysz, że żaden nie ma możliwości obliczania motogodzin dla silników ze zmienną prędkością obrotową.

Pytanie?
Skoro nie ma takich liczników to dlaczego wszyscy uważacie, że w manualach mth to nie jest zwykły czas pracy silnika? Nawet producenci którzy mają w ofercie liczniki mth są to zwykłe "zegarki".
Więc pytam się po co?
Czy w jakimś manualu mieliście napisane, że w celu obliczenia 1 mth pracy silnika należy przyjąć, że obroty znamionowe wynoszą 3600obr/min?

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD

18 Ostatnio edytowany przez tadzik (2012-10-26 19:17:53)

Odp: Licznik motogodzin

icznik motogodzin liczy/działa na podstawie impulsów z cewki :

2.czy cewka wysyła impulsy jednostajnie przez co licznik działa w trybie on/of ?
3.czy w zależności od wielkości obrotów ilość impulsów się nie zmienia ?

4.czy obliczanie mth na podstawie zjaranej benzyny nie będzie bardziej miarodajne niż rzeczywisty czas pracy silnika ?
10 litrów wyjaranej benzyny, to 1,5mth -tak proponuje KTM
5.czyli czasy podawane w serwisówkach są czasami rzeczywistej pracy silnika ?
6. to jakto jest możliwe, że pałując na crossie, możesz 1mth nakręcić w 40 min ?

p.s. jestem w stanie przyjąć, że liczniki motogodzin pokazują rzeczywisty czas pracy silnika. Kłócić się nie będę, tylko chciałbym wyjaśnić wątpliwości.

facebook.pl/tr4moto
tr4moto.blogspot.com

19

Odp: Licznik motogodzin

ad.2 gdyby impulsy były jednostajne to silnik pracowałby ze stałymi obrotami.
więc impulsy się zmieniają wraz z obrotami silnika

ad.3 patrz wyżej

ad.4 przykład: na forum wiele osób ma DRZ. Jednemu pali 3litry na 100km, drugiemu 8 litrów na 100km. Czy oboje mogą zakładać, że 10 litrów to 1,5tmh? Spalanie uzależnione jest od ustawień gaźnika więc ciężko chyba mówić tu o jakiejś miarodajności.

ad.5 tego nie wiemy.
ad.6 Nie wiem. Ale mam licznik mth wraz z licznikiem obrotów w moim KTM. W DRZ miałem taki sam i spisywał się super.  W KTM jak dobrze odwinę to licznik nie nadąża z pomiarem.

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD

20

Odp: Licznik motogodzin

Jeśli godzina pracy silnika na najwyższych obrotach to MTH
To znaczy że jadą z obrotami przekraczającymi maksymalne, co znaczyło by że mają źle wyskalowany licznik motogodzin :)
Wydaje mi sie że wypalona benzyna jest lepszym wskaźnikiem niż licznik liczący czas pracy silnika :)
Oczywiste jest że jeżdząc na torze przez godzine moto bardziej sie zuzyje niż przy jeździe po mieście, czy rozgrzewaniu przed jazdą :)

Husqy SMR-R 450

21

Odp: Licznik motogodzin

ad.2 gdyby impulsy były jednostajne to silnik pracowałby ze stałymi obrotami. więc impulsy się zmieniają wraz z obrotami silnika
ad.3 patrz wyżej
- czyli licznik motogodzin odbiera zmienną ilość impulsów, pokazuje obroty i na podstawie wgranego programu, logarytmu - może obliczyć ilość motogodzin a nie tylko rzeczywisty czas pracy silnika ?

ad.4 przykład: na forum wiele osób ma DRZ. Jednemu pali 3litry na 100km, drugiemu 8 litrów na 100km. Czy oboje mogą zakładać, że 10 litrów to 1,5tmh? Spalanie uzależnione jest od ustawień gaźnika więc ciężko chyba mówić tu o jakiejś miarodajności.
spalanie zależy rónież od tego w jaki sposób się jeździ, co przekłada się na zużywanie silnika.jazda  na za niskich, czy na za wysokich, czy optymalnych obrotach wpływa na ilość spalanej benzyny. Jazda na za niskich obrotach powoduje większe spalanie, większe zużycie m.in. korby niż jazda w zakresie obrotów optymalnych,gdzie ze względu na moment obrotowy silnik pracuje w optymalnym zakresie obrotów - wówczas pali mniej benzyny.
Jazda na wysokich obrotach powoduje również szybsze spalanie benzyny, za czym idzie większe zużycie, czyli 'motogodziny' szybciej mijają - czy może się mylę ? i obliczanie ilości motogodzin na litry spalonej benzyny może być miarodajne ?

facebook.pl/tr4moto
tr4moto.blogspot.com

22

Odp: Licznik motogodzin

Co do serwisu. To najlepiej jeżdżąc motocyklem sprawdzać niektóre parametry i samemu oceniać kiedy co wymieniać a kiedy nie.
Np. w DRZ olej wymieniałem co 1tys. km a nie co 5tys. jak było w instrukcji. Ponieważ powyżej 3tys. miałem już tylko połowę stanu i raczej była to smoła.
Jak jechałem na tor to olej zmieniałem po jednym dniu - czyli po 100-150km ponieważ też tego wymagał.

Gierwi jak miał huśkę to wymieniał olej rzadziej niż w serwisówce ponieważ po tym czasie co był podany olej miał jak dopiero co wlany.

Więc nie zawsze wszystko należy robić według serwisówki.

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD

23

Odp: Licznik motogodzin

Ma dwa takie liczniki z obrotomierzem i oba mierzą zwykly czas pracy. Nie potrafią przeliczać na motogodziny.
Nominalne obroty nie koniecznie znaczy maksymalne.

http://www.bikepics.com/members/cichy929/
CRF 490 sumo & CRF 250 MX

24

Odp: Licznik motogodzin

Tadzik ,zaplątałeś się we własnym temacie.. hehe...mam wrażenie że założyłeś go z nudów i sam sobie powoli wszystko na swój sposób wyjaśniasz...
Moto kupuj i szykuj bo latać trzeba a nie "pierdołami" się zajmujesz !!!!!!
Czekamy na Huskę, bo się na wielkie ognisko nie załapiesz...  ;-)

WR 400, Intruder VZR 1800
www.digi-cerm.pl
http://www.bikepics.com/members/zolwik-poznan/ 
http://www.youtube.com/user/MOTOADHD#g/u

25

Odp: Licznik motogodzin

licznik potrzebuje impulsu z cewki aby tylko uruchomić zegar, nie ważne czy pracuje na wolnych obrotach czy maksymalnych.To jest jak w oryginalnych licznikach ktm ala rowerowe jest tam czas jazdy i impuls z koła uruchamia zegar i nie ważne czy jedziemy 10km/h czy 3500km/h to czas będzie taki sam.Tak więc 1mth to godzina pracy silnika i tyle.

Była: Honda CBR F4 Sport- dobre moto,jest KTM 520EXC supermoto,Gas Gas 280 TXT PRO

26

Odp: Licznik motogodzin

Żółwik napisał/a:

Tadzik ,zaplątałeś się we własnym temacie.. hehe...mam wrażenie że założyłeś go z nudów i sam sobie powoli wszystko na swój sposób wyjaśniasz...

może nie z nudów ale wyjątkowo z chęci ogarnięcia tematu, bo nigdzie nie znalazłem konkretnej odpowiedzi w necie na ten temat :P

77kanzas napisał/a:

Tak więc 1mth to godzina pracy silnika i tyle.

przyjmuję, że tak jest.

facebook.pl/tr4moto
tr4moto.blogspot.com

27

Odp: Licznik motogodzin

ma ktos schemat instalacji do 525exc 2004 rok? z gory dziekuje

28

Odp: Licznik motogodzin

ktm 525 napisał/a:

ma ktos schemat instalacji do 525exc 2004 rok? z gory dziekuje

a nie ma na końcu manuala serwisowego?

Husa Husa HUsaaabeeerg :D

29

Odp: Licznik motogodzin

77kanzas napisał/a:

Tak więc 1mth to godzina pracy silnika i tyle.

Chyba lepiej przyjmować że motogodzina to godzina szybkiej jazdy po torze, godzina pracy na biegu jałowym ma się przecież nijak do tego. Producenci pewnie zakładają że takie liczniki montuje się raczej w wyczynowych sprzętach które cały czas pracują blisko maksimum obciążenia, może dlatego uprościli to do zwykłego pomiaru czasu.

30

Odp: Licznik motogodzin

Modest napisał/a:
77kanzas napisał/a:

Tak więc 1mth to godzina pracy silnika i tyle.

Chyba lepiej przyjmować że motogodzina to godzina szybkiej jazdy po torze, godzina pracy na biegu jałowym ma się przecież nijak do tego. Producenci pewnie zakładają że takie liczniki montuje się raczej w wyczynowych sprzętach które cały czas pracują blisko maksimum obciążenia, może dlatego uprościli to do zwykłego pomiaru czasu.

Nareszcie.
+1

W niewyczynowych sprzętach montuje liczniki km.

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD