1

Temat: Car audio

Witam! Mam sprawe tego rodzaju że dostałem w 'prezencie' 2 głosniki alpine'a SPG13C2 o mocy 200W. Teraz moje pytanie, nie znam się za bardzo na tych watach itd, ktoś może mi doradzić, powiedzieć jakie radyjko by uciągnęło te dwa głośniczki?
Bede bardzo wdzięczny za odpowiedzi ludzi którzy się znają bo ja jestem zielony w tym temacie ;)

Z góry dziękówka!

2

Odp: Car audio

50w rms czyli zwykle radyjko będzie ok zasada jest taka żeby głośniki miały 2x więcej niż radio/wzmacniacz, wtedy jest najlepsza sprawność

SM570R była a teraz???

3

Odp: Car audio

sabek_d napisał/a:

50w rms czyli zwykle radyjko będzie ok zasada jest taka żeby głośniki miały 2x więcej niż radio/wzmacniacz, wtedy jest najlepsza sprawność

czyli głośniczki mają 50W rms to radio może mieć 25W rms? nie wiem czy dobrze to rozumuje. Bo na radiach pisze(czy jak kto woli jest napisane) 4x50W , do czego to się odnosi?

4

Odp: Car audio

Tak dobrze rozumujesz. Pamiętaj ze w radiach to tez ściema lekka gdyż bardzo popularne są końcówki mocy bodajże 23w a na radiu jest 4x40 np. Reasumując nie potrzebujesz żadnego wzmacniacza dobre radio dobre podłączenie, kabli nie pomyl żeby głośniki były w fazie, jak masz na radiu 4x50 czy 4x40 to wszystko będzie ok.

SM570R była a teraz???

5

Odp: Car audio

achozen napisał/a:

Witam! Mam sprawe tego rodzaju że dostałem w 'prezencie' 2 głosniki alpine'a SPG13C2 o mocy 200W. Teraz moje pytanie, nie znam się za bardzo na tych watach itd, ktoś może mi doradzić, powiedzieć jakie radyjko by uciągnęło te dwa głośniczki?
Bede bardzo wdzięczny za odpowiedzi ludzi którzy się znają bo ja jestem zielony w tym temacie ;)

Z góry dziękówka!

200Wat to jest ich moc chwilowa, oczywiście biorąc pod uwagę panujące w tych czasach prawa rynku każda jedna moc napisana na głośniku radiu czy wzmacniaczu jest zawyżona a wszystko po to żeby przyciągnąć nieznającego się  klienta wielkim napisem 2000WATT który nijak ma się do rzeczywistej ich mocy:)

oczywiście zgodzę się z kolegą ze zwykłe radio z napisem 4x50wat w zupełności wystarczy do napędzenia tych głośników, natomiast nie zgodzę się ze stwierdzeniem  "zasada jest taka żeby głośniki miały 2x więcej niż radio/wzmacniacz, wtedy jest najlepsza sprawność" tym bardziej się z tym nie zgodzę w systemach car audio
Dlaczego?
Dlatego ze moc wzmacniacza podawana jest przy napięciu instalacji 14,8V i przy zniekształceniach takich ze nie chciał byś tego słuchać, wiec bardzo ciężko jest wyciągnąć ze wzmacniacza jego moc znamionową nie wspomnę już o wysterowaniu przez niego dwa razy mocniejszego głośnika który przy większych głośnościach nie będzie miał nad nim żadnej kontroli a membrana (i tu przepraszam za wyrazenie) będzie latała jak szmata...
Wniosek jest taki ze do zwykłego dudnienia zasada kolegi w zupełności wystarczy natomiast do słuchania muzyki nie mecząc przy tym ucha polecał bym trochę inna taktykę.
Pozdrawiam Misa.

PS. do twoich głośników polecał bym Sony Xplod według mnie dość dobre radia w przystępnej cenie.

Monnier HONDA XR600R SuperMoto<--- sprzedana co następne ???

6 Ostatnio edytowany przez achozen (2011-11-30 22:57:18)

Odp: Car audio

Dzięki chłopaki za wyczerpujące odpowiedzi :) Chyba się skuszę właśnie na to radio Sony co podał Misa.

Jeszcze raz wielkie dzięki. Pozdro.

P.S. Jeszcze chciałbym wiedzieć jaki kabel dać na tą instalacje. :)

7 Ostatnio edytowany przez Misa (2011-11-30 23:09:59)

Odp: Car audio

Myślę ze przewód  2x1,5mm lub 2x0,75mm w zupełności wystarczy oczywiście z miedzi beztlenowej:)
Pzdr.

Monnier HONDA XR600R SuperMoto<--- sprzedana co następne ???

8

Odp: Car audio

Wiszę Ci duże zimne piwko. Dzieki Wam za odpowiedzi, można zamknąć :)

9

Odp: Car audio

Misa napisał/a:
achozen napisał/a:

Witam! Mam sprawe tego rodzaju że dostałem w 'prezencie' 2 głosniki alpine'a SPG13C2 o mocy 200W. Teraz moje pytanie, nie znam się za bardzo na tych watach itd, ktoś może mi doradzić, powiedzieć jakie radyjko by uciągnęło te dwa głośniczki?
Bede bardzo wdzięczny za odpowiedzi ludzi którzy się znają bo ja jestem zielony w tym temacie ;)

Z góry dziękówka!

200Wat to jest ich moc chwilowa, oczywiście biorąc pod uwagę panujące w tych czasach prawa rynku każda jedna moc napisana na głośniku radiu czy wzmacniaczu jest zawyżona a wszystko po to żeby przyciągnąć nieznającego się  klienta wielkim napisem 2000WATT który nijak ma się do rzeczywistej ich mocy:)

oczywiście zgodzę się z kolegą ze zwykłe radio z napisem 4x50wat w zupełności wystarczy do napędzenia tych głośników, natomiast nie zgodzę się ze stwierdzeniem  "zasada jest taka żeby głośniki miały 2x więcej niż radio/wzmacniacz, wtedy jest najlepsza sprawność" tym bardziej się z tym nie zgodzę w systemach car audio
Dlaczego?
Dlatego ze moc wzmacniacza podawana jest przy napięciu instalacji 14,8V i przy zniekształceniach takich ze nie chciał byś tego słuchać, wiec bardzo ciężko jest wyciągnąć ze wzmacniacza jego moc znamionową nie wspomnę już o wysterowaniu przez niego dwa razy mocniejszego głośnika który przy większych głośnościach nie będzie miał nad nim żadnej kontroli a membrana (i tu przepraszam za wyrazenie) będzie latała jak szmata...
Wniosek jest taki ze do zwykłego dudnienia zasada kolegi w zupełności wystarczy natomiast do słuchania muzyki nie mecząc przy tym ucha polecał bym trochę inna taktykę.
Pozdrawiam Misa.

PS. do twoich głośników polecał bym Sony Xplod według mnie dość dobre radia w przystępnej cenie.

A jaka t6aktyke bys polecal? Jak prawidlowo dobrac glosniki ?

opisze swoja sytuacje. Auto pickup z krotka kabina. Mam miejsce na podszybiu i w drzwiach. Radio takie [url]http://www.jvc.pl/files/instruction_manual/kd-g341,342,343.pdf[/url]

Jakie glosniki dobrac na podszybie i w drzwi. Najlepiej bez wzmacniacza i glosnika basowego bo nie mam na to miejsca.

[IMG]http://img845.imageshack.us/img845/9062/katradom2.jpg[/IMG]

10

Odp: Car audio

Ja podałem najprostszą zasadę, jezeli chcecie poszukam i podam wzory naukowe wraz z wyliczeniami objętościowymi pudła rezoanansowego dla głośników. Nikt tutaj nie mówił o jakimś bardzo zaawansowanym car audio i umówmty sie glosniki tez sa raczej z ekonomicznej półki. Jeżeli ktoś chce sobie poczytać to proszę link [url]http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic440413.html.[/url]
Co do przewodów do głośników proponuje co najmniej 2.5mm2 zeby straty były najmniejsze. R=y*l/s czyli zależy od przekroju im wiekszy przekrój mniejsza rezystancja i mniejsze straty I=U/R

SM570R była a teraz???

11 Ostatnio edytowany przez dj-mati (2011-12-01 12:33:26)

Odp: Car audio

Siemanko ! Nie spodziewałem się ,że kiedyś na tym forum padną pytania o takiej tematyce , jestem w stanie nieco pomóc gdyż interesuję się nagłośnieniem i budową kolumn juz od kilku lat... mam za sobą trochę własnych udanych konstrukcji ...no to lecimy

achozen napisał/a:

Witam! Mam sprawe tego rodzaju że dostałem w 'prezencie' 2 głosniki alpine'a SPG13C2 o mocy 200W. Teraz moje pytanie, nie znam się za bardzo na tych watach itd, ktoś może mi doradzić, powiedzieć jakie radyjko by uciągnęło te dwa głośniczki?
Bede bardzo wdzięczny za odpowiedzi ludzi którzy się znają bo ja jestem zielony w tym temacie ;)

Z góry dziękówka!

  do twoich głośniczków wystarczy zwykłe radio aczkolwiek większość głośników zagra lepiej gdy jest lepiej kontrolowana ale o tym zaraz , wymienione przez ciebie zaliczył bym raczej do "głośniczków do deski" bez obrazy oczywiście . Kabel 2,5mm>2 to lekka przesada dla wymienionych głośniczków ale lepiej niech prąd ma odpowiedni przepływ niż ubogi więc lepiej dodać te pare zł i być spokojnym o "przepustowość" kabla ale te 2.5mm to zdecydowanie za wiele na te pierdzidła wystarczy 1/1.5mm>2 .

sabek_d napisał/a:

50w rms czyli zwykle radyjko będzie ok zasada jest taka żeby głośniki miały 2x więcej niż radio/wzmacniacz, wtedy jest najlepsza sprawność

aby sprawdzić ile naprawdę mają głośniki tzeba by je przemierzyć i po tym dopiero otrzymamy realne cyferki bo to co wypisują producenci na opakowaniach sprawdza się chyba w 2% hehe ,nastepnie dobrać do tego napędzik ale to co piszesz ,że głośnik ma być 2 razy mocniejszy niż radio/wzmacniacz to niezła brednia nie wiem gdzie się tego nauczyłeś lub przeczytałeś ale jest raczej odwrotnie aby głośnik w pełni wysterować i aby nie grał "prostokątami" a przede wszystkim był kontrolowany i co za tym idzie ładnie brzmiał potrzeba nieco więcej mocy niż moc rms głośnika o czym z reszta jak widzę napomniał nieco Misa ; )

Jery jakiego masz pikapa ? Wrócę z pracy to mogę ci polecić coś sprawdzonego i w miarę rozsądnych cenach , o dziwo technika idzie nieźle do przodu i są już głośniki basowe którym wystarcza zeledwie 5 L objętości obudowy aby już naprawdę ładnie basiło w aucie/domu : ) nie chwaląc się mam dwie sztuki w domu i robią naprawdę niezłą robotę przy czym nie zajmują miejsca , nieco kombinacji i pomysłowości i taka skrzynka wejdzie nawet do malucha a wtedy to już wszyscy wożeni goście mieli by niezłego gula dodam tylko ,że jedna sztuka ww. głośnika nie ma się raczej co równać do wszelkich subów w kinach domowych itp rozwiązaniach przynajmniej tych z którymi miałem do czynienia także chyba warto się pokusić tym bardziej za taką śmieszna cenę jak by co to pisz pw PZDR

[url]http://stx.pl/gdn-17-200-8-sw.html[/url]

12

Odp: Car audio

Co się tak wszyscy oburzyli przecież pisałem ze to nie jakieś profesjonalne car audio, a jak by ktoś z was poczytał linka który podałem pierwszy lepszy po wpisaniu w google to by zauważył ze pierdzi przy max power gdy wzmacniaczowi brakuje mocy. Miałem nadzieje że cały czas nie słuchacie na fula muzy. Miało być amatorsko a tu każdy profesjonalnie chce audio dobierać. Spoko :), jezeli to co pisze to kompletne brednie z góry przepraszam,

SM570R była a teraz???

13 Ostatnio edytowany przez sabek_d (2011-12-01 15:51:03)

Odp: Car audio

[url]http://www.prestonelectronics.com/audio/Speakers.htm[/url]
Już przez chwile myślałem że nie mam racji ale jednak coś jeszcze pamiętam.
A pseudoamatorom radzę poczytać bo możecie w niezłe koszta popaść.
Poza tym jak dla mnie możecie nawet dwa razy większą moc wzmacniacza mieć niż głośników osobiście nie moja kasa, wiec palcie głośniki, wzmacniacze, samochody. Jeżeli wasze teorie są prawdziwe proszę poprzeć je jakimiś dowodami.
A jeżeli coś masz do mojego wykształcenia to napisz do rektora politechniki niech mi dyplom zabierze, jeżeli moje porady to brednie i bzdura. Przepraszam że się uniosłem.

SM570R była a teraz???

14

Odp: Car audio

to moze zmienimy nazwe forum ? cos w stylu MojeAuto.pl albo SuperAuto.pl ? :))

BYŁY:
Yamaha Xt125/140x--> Ktm EXC 525 sm--> KTM Superduke990--> KTM SMC 690--> Yamaha Raptor700R--> KTM EXC 525 SM--> SZUKAM!!

15

Odp: Car audio

Panowie nie denerwujcie się, wszelkie uwagi trzeba przyjąć na klatę z honorem , a nie odrazu unosić się i stroszyć jak paw. :) patryk1533, jest to dział ogólny czyli różne sprawy można tutaj rozpatrywać, także nie widzę sensu Twojej wypowiedzi . ;)