1

Temat: Docieranie nowego moto

przeczytałem kilka metod i jestem w szoku, okazało się że nie mam zielonego pojęcia o tym jak to zrobić...

a tu skrót artykułu który mnie zszokował najbardziej:


zanim pójdziesz do salonu na wykład o docieraniu nowego silnika, poczytaj sobie stronkę MotoMan'a, gość zajmuje się serwisem i tuningiem motocykli wyczynowych więc to nie są jakieś teoretyczne wywody.

W wielkim skrócie, jego metoda docierania, to zupełnie na odwrót niż zalecenia producentów.

W dużym skrócie:

Pierwsze 30km jest najważniejsze!!!, To musi być ostra jazda!
chodzi o to aby silnik kręcić na różnych obrotach, przyspieszać i hamować silnikiem, i tak kilka cykli. Silnik musi być pod obciążeniem , więc nie można poprostu na postoju go żyłować, musi jechać, albo najlepiej na hamowni.
Po tych 30km zlać olej i nalać nowego Mineralnego!

Na mineralnym jeździć przez następne 2500km, oczywiście go wymieniać, np. co 500km. W tym okresie docierania należy pamiętać aby unikać jazdy monotonnej ze stałą prędkością. Zresztą to nawet jest napisane w instrukcji. Ale nie trzeba już tak dawać w rurę jak podczas tych pierwszych 30km.

Po okresie docierania, można już zrezygnować z minerała i lać jakiś inny olej np. półsyntetyk albo syntetyk, co kto lubi.

Ten sposób jest używany przy docieraniu motocykli sportowych, pooglądajcie sobie zdjęcia tłoków, jakie są czyściutkie , właśnie dzięki dobremu uszczelnieniu podczas docierania.
A te silniki docierane tradycyjną metodą są zasyfione spalonym olejem. To dlatego że honowana warstwa cylindra starła się zanim pierścienie zdążyły się ułożyć w cylindrze. Przez co taki silnik już nie będzie szczelny, nawet gdyby później też byłby ostro jeżdzony. Trzeba by było ponowne honować cylinder i założyć nowe pierścienie.

Więc dlaczego producenci nie zalecają takiego sposobu?
Bo tak jest dla nich bezpieczniej, przecież ile by było wypadków gdyby w instrukcji jakiegoś superbike'a było napisane aby w okresie docierania jeździć do oporu. Tymbardziej że obecne maszyny przekraczają setkę już na jedynce. Co innego na torze wyścigowym.
Ale tu nie chodzi o uzyskiwanie dużych prędkości, tylko aby przekręcić silnik przez cały zakres obrotów, równie dobrze można to robić na niskich biegach: 2-ka... ruraaa.....3-ka rurrrrrrraaaaa.... i hamowanie silnikie, redukcja...

2

Odp: Docieranie nowego moto

dlaczego nikt się nie wypowiada?

nikt nie docierał nigdy moto ?

3

Odp: Docieranie nowego moto

A instrukcja coś mówi? O sposobie Motomana czytałem, ale się nie odważyłem. Ponoć najlepiej zrobić to na hamowni.

"Najbardziej mnie teraz wkurwia u młodzieży to że już więcej do niej nie należę" Kazik Staszewski"

4 Ostatnio edytowany przez jareks (2010-03-08 18:15:40)

Odp: Docieranie nowego moto

supermotox napisał/a:

dlaczego nikt się nie wypowiada?

nikt nie docierał nigdy moto ?

Docierałem, ale to za krótko żebym coś głębszego zapamiętał z tego procesu. Na nicasilu 5 minut i silnik jest dotarty. Co do oleju to są rózne szkoły, grunt żeby pierwszą wymianę zrobić po kilku godzinach. A jaki olej to juz jak dla mnie rzecz podniebienia, co kto tam lubi. Ja zalewam takim jak w serwisówce, nie wiem czy to jest najlepsze dla silnika, ale mi zapewnia spokojny sen.

Husqa SM 450 R 08`, Husqa CR 250 82`,  Beta Zero 125 91`

5

Odp: Docieranie nowego moto

ok będę testerem metody MotoMana, zobaczymy co się z tego urodzi... :o

6 Ostatnio edytowany przez gierwi (2010-03-08 19:24:20)

Odp: Docieranie nowego moto

Czekamy na efekty :cool:
Przeczytaj jednak dokładnie oryginalny artykuł, bo ten skrót jakiś taki dziwny.

"Najbardziej mnie teraz wkurwia u młodzieży to że już więcej do niej nie należę" Kazik Staszewski"

7

Odp: Docieranie nowego moto

dobre dobre jak gość robi wyczynowe silniki to jak on liczy 2500 km ?
Moja crossówka tyle nie przejedzie na jednym tłoku :P

www.propitbike.pl

8

Odp: Docieranie nowego moto

tutaj jest oryginał

[url]http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm[/url]

9

Odp: Docieranie nowego moto

Witam dzisiaj zaczolem docierac mojego nowego rumaka pierwszy wyjazd bo juz nie moglem wytrzymac  (pogoda) wrzucilem opony deszczowe bo temperatura niska ubralem sie cieplutko i pykam sobie spokojnie oczywiscie bez rejestracji bo jeszcze nie zdazylem zarejestrowac a tu nagle na ogonie policja na sygnale  i koniec spokojnego docierania moto  ale po krutkiej gonitwie skret w pola i good bay wiecej ich nie widzialem  ale cieplo mi sie zrobilo  pierwszy poscig w tym roku mam nadzieje ze ostatni Pozdro 

# 61

10

Odp: Docieranie nowego moto

Mnie dziwi ta część z olejem. Może zabrzmieć to śmiesznie ale kiedyś w Auto Świecie czy czymś takim był artykuł na temat mitów dot. olejów silnikowych. Było w nim generalnie napisane, że nie ma znaczenia jakiego oleju używamy (mineralny vs. syntetyczny), można też śmiało oleje mieszać wymieniać i zmieniać. Jedno i drugie to olej. Jedno co tak się naprawdę liczy to jego lepkość i to jest parametr który powinien nas interesować. Podejrzewam, że analogicznie można to zastosować do olejów motocyklowych.

MOTOCYKL, a nie MOTOR || DrZet || http://www.flickr.com/photos/FotoMXpl

11

Odp: Docieranie nowego moto

psatp napisał/a:

dobre dobre jak gość robi wyczynowe silniki to jak on liczy 2500 km ?
Moja crossówka tyle nie przejedzie na jednym tłoku :P

Przy średniej 50 km/h to daje 50 mth, więc w sumie tyle ile zakłada się na jedną wymianę tłoka. Z tego co pamiętam Crazy kiedyś sprawdzał średnią prędkość po trenigu w Radomiu i laptimer pokazał Mu właśnie coś koło 50 km/h.

12

Odp: Docieranie nowego moto

supermotox napisał/a:

ok będę testerem metody MotoMana, zobaczymy co się z tego urodzi... :o

odświeżam temat bo czeka mnie docieranie i jestem ciekaw jak udało sie dotarcie na ostro

Była: Honda CBR F4 Sport- dobre moto,jest KTM 520EXC supermoto,Gas Gas 280 TXT PRO

13 Ostatnio edytowany przez vilku (2012-10-01 19:41:57)

Odp: Docieranie nowego moto

Ja tak docieralem
Jest Ok
Ale w sumie to nie wiem - trzeba by kompresje sprawdzic i porownac

Jeszcze jedno mi przychodzi do glowy, zeby dobrze biegi wbijac... bo przeciez skrzynia tez sie dociera - a tam gdzie mowa o sprzetach torowych remontowanych tylko gora jest docierana a skrzynia nie

Jeszcze zeby sprecyzowac - pierwsze 1000km na mineralu, takze wymiana po pierwszych ~20 czy cos

Wgrywam mapki do KTM'ów
tel: 797 237 537

14

Odp: Docieranie nowego moto

tam coś piszę że najważniejsze jest pierwsze 30km.

Była: Honda CBR F4 Sport- dobre moto,jest KTM 520EXC supermoto,Gas Gas 280 TXT PRO

15

Odp: Docieranie nowego moto

Ja słyszałem że sie robi docieranie, jednak te pierścienie muszą się dopasować do cylindra, niezależnie od tego czy jest nowy czy stary :)

Husqy SMR-R 450