1

Temat: Jazda w chłodne dni

Panowie takie pytanie mam. Czy jazda w taką pogodę jak mamy teraz, czyli okolice zera jest w jakiś sposób szkodliwa dla silników ? Nie poruszam kwestii rozgrzania motocykla tylko samej jazdy.

Husqvarna SM 610s 2005 [sprzedana]  ---> next ???

2

Odp: Jazda w chłodne dni

rozmawiałem na ten temat z kolegą który jeździ nawet jak jest śnieg...tłumaczył mi to tak, że to jest tak samo jak jeździsz w upalny dizen i nagle wjeżdżasz do wody...nagła zmiana temperatur i nic się nie dzieje. Mówił mi, że w upalne dni dużo ciężej pracuje maszyna niż w minusowe temperatury. :)

https://www.facebook.com/TrenerPersonalnyAdrianBartecki/

3

Odp: Jazda w chłodne dni

Wezcie pod uwage roznice miedzy silnikami gaznikowymi i na wtrysku. Gdy powietrze jest zimne, to w danej jednosce objetosci jest go wiecej. W gaznikowcach zaburza sie sklad mieszanki, a dokladnie mieszanka jest zbyt uboga, co moze szkodzic silnikowi(glownie zaworom) Wypadalo by podregulowac gaznik na takie temperatury. W silnikach na wtrysku problemu nie ma, bo komputer powinien sobie poradzic. Moze nawet wzrosnac minimalnie moc.

[IMG]http://img845.imageshack.us/img845/9062/katradom2.jpg[/IMG]

4

Odp: Jazda w chłodne dni

no Jery mnie trochę przekonuje, chociaż ja myślałem że to właśnie ciepłego powietrza będzie więcej a zimnego mniej dlatego zimą mieszanka była by za uboga ale miałem 2 z fizyki ;) No i nie wiem czy to jest aż tak drastyczny skok do tych 0 stopni żeby regulować gaźnik .

Husqvarna SM 610s 2005 [sprzedana]  ---> next ???

5

Odp: Jazda w chłodne dni

Zanim rozwiążecie ten problem i rozwiejecie wszelkie wątpliwości... zastanie was wiosna i po kłopocie ;)

Nowe wcielenie CRFy - SPRZĘT DO TURYSTYKI :))))) Super Duke 990 "R"
CRF 450 "R" SM na prawdziwych a nie udawanych modach  44.68[kM] 71.14 [Nm] na kole... to są mody a nie dysze i filterek /
Yamaha XS 360 Cafe Racer 78 rok;) CR

6

Odp: Jazda w chłodne dni

buhaha..no może masz i rację w każdym razie skoro nikt więcej nie zgłasza zastrzeżeń to jeździmy dalej ;)

Husqvarna SM 610s 2005 [sprzedana]  ---> next ???

7

Odp: Jazda w chłodne dni

Zwróć uwagę jeszcze na olej, chyba że nie zamierzasz jeździć przy minusowych temperaturach. Niepamiętam oznaczeń ale są oleje dopuszczone do pracy również w minusowych temperaturach i oleje które się stosuje tylko powyżej zera. Nie wiem czy czegoś nie pomyliłem a jak tak to koledzy mnie poprawią ;P. Aha, zakładam również że nie masz wody w układzie chłodniczym tylko płyn.

____________________________________________________________
KTM SMC 660  <--- sell - next ----> CrazyAssBitch  ;P

8 Ostatnio edytowany przez JERY (2011-11-14 16:00:25)

Odp: Jazda w chłodne dni

wojtecki napisał/a:

no Jery mnie trochę przekonuje, chociaż ja myślałem że to właśnie ciepłego powietrza będzie więcej a zimnego mniej dlatego zimą mieszanka była by za uboga ale miałem 2 z fizyki ;) No i nie wiem czy to jest aż tak drastyczny skok do tych 0 stopni żeby regulować gaźnik .



Uboga mieszanka to taka w ktorej mamy wiecej tlenu a za malo paliwa. Bogata to taka w ktorej jest za duzo paliwa. Cieple powietrze zwieksza swoja objetosc (jest zadsze) wiec jest go mniej a paliwa wiecej, wiec mieszanka jest zbyt bogata. Zimne powietrze zmniejsza swoja objetosc, wiec w danym powiedzmy "naczyniu" np. cylindrze bedzie go wiecej a paliwa mniej wiec mieszanka jest zbyt uboga. Zwrodzcie uwage, ze jednym z glownych tematow w tuningu silnikow, jest doprowadzenie do schladzania powietrza w dolocie. Mysle ze te 20-30 stopni zrobi roznice. W niedziele latalem z kumplem ktory na cossach zjadl zeby, sam je serwisuje i serwisuje je tez ludziom m. in. mnie. Widac bylo ze jego 250ka nie jest zachwycona z temperetury 3-4 stopnie. Brakowalo jej mocy, i w ogole silnik nie chodzil tak jak powinien. Ale stwierdzil ze za tydzien lub dwa konczy sezon, wiec nie bedzie walczyl ze zmiana dzysz i regulacja na te kilka wyjazdow.

Co do oleju, to kazdy olej wielosezonowy da rade (wielosezonowy oznacza sie liczba W/ liczba np. 5W/30 10W/40) najgestrzy olej wielosezonowy 20W chodzi do -15stopni. Najpopularniejszy w motocyklach 10W/40 chodzi w zakresie -25 do +35 stopni. Olejem bym sie nie martwil.

[IMG]http://img845.imageshack.us/img845/9062/katradom2.jpg[/IMG]

9

Odp: Jazda w chłodne dni

JERY napisał/a:

Uboga mieszanka to taka w ktorej mamy wiecej tlenu a za malo paliwa. Bogata to taka w ktorej jest za duzo paliwa. Cieple powietrze zwieksza swoja objetosc (jest zadsze) wiec jest go mniej a paliwa wiecej, wiec mieszanka jest zbyt bogata. Zimne powietrze zmniejsza swoja objetosc, wiec w danym powiedzmy "naczyniu" np. cylindrze bedzie go wiecej a paliwa mniej wiec mieszanka jest zbyt uboga. Zwrodzcie uwage, ze jednym z glownych tematow w tuningu silnikow, jest doprowadzenie do schladzania powietrza w dolocie. Mysle ze te 20-30 stopni zrobi roznice.


że Ci się chciało...:)

i can do this .. here, hold my beer

10 Ostatnio edytowany przez dukeSebo (2011-11-14 21:42:36)

Odp: Jazda w chłodne dni

A ja cieszę się niezmiernie, iż nie posiadam takiej wiedzy jak np. Jery... bo bym przepełniony obawami, dobrze robię czy popsuję... na motocykl przestał wsiadać ;)

Wyobraźmy sobie... polna droga, piękny poranek przy temperaturze bliskiej zera... do tej pory cieszyłem się jazdą i czerpałem z niej przyjemność ale bogatszy o tą wiedzę... prześladowany nieznośnymi myślami, dobrze robię silnikowi czy też nie. ;)

Czy w tych okolicznościach... mała przejażdżka będzie mogla mnie jeszcze cieszyć ;)

Dzięki Jery :))

Nowe wcielenie CRFy - SPRZĘT DO TURYSTYKI :))))) Super Duke 990 "R"
CRF 450 "R" SM na prawdziwych a nie udawanych modach  44.68[kM] 71.14 [Nm] na kole... to są mody a nie dysze i filterek /
Yamaha XS 360 Cafe Racer 78 rok;) CR

11

Odp: Jazda w chłodne dni

Ehhh Seba. Po co ta ironia? :) Wiadomo ze dla jednej przejazdzki nie bedziesz kombinowal. Ale jak kolega chce latac dluzszy czas np. cala zime to moze warto o tym pomyslec.

[IMG]http://img845.imageshack.us/img845/9062/katradom2.jpg[/IMG]

12 Ostatnio edytowany przez dukeSebo (2011-11-14 22:09:12)

Odp: Jazda w chłodne dni

Oj Jery to z sympatii do ciebie ;) Najniższe temperatury w jakich będziemy wspólnie latać, to te wiosenne z naszego przyszłorocznego zlotu ;)

Nowe wcielenie CRFy - SPRZĘT DO TURYSTYKI :))))) Super Duke 990 "R"
CRF 450 "R" SM na prawdziwych a nie udawanych modach  44.68[kM] 71.14 [Nm] na kole... to są mody a nie dysze i filterek /
Yamaha XS 360 Cafe Racer 78 rok;) CR

13

Odp: Jazda w chłodne dni

Latalem i w 30stopniowy upal i w ...hm 15stopniowy mroz po sniegu i kat zyje do tej pory i zadnych brakow mocy nie odczuwalem. Nie zastanawialbym sie i jezdzil smialo.

"If you do what you love, nothing can hold you back."

14

Odp: Jazda w chłodne dni

czyli co kraj to obyczaj :]
jak miałem rzędówkę to też jeździłem i przy minus 5 ale sm tak jak by bardziej wymagające ;)
w każdym razie dzięki za info

Husqvarna SM 610s 2005 [sprzedana]  ---> next ???

15

Odp: Jazda w chłodne dni

Ja jeździłem na KTM 950 SM do ok -5 stopni, puki nie było śniegu na ulicy. Miał gaźniki i nie było odczuwalnej różnicy. Książka serwisowa zalecała inny olej poniżej zera.

"Najbardziej mnie teraz wkurwia u młodzieży to że już więcej do niej nie należę" Kazik Staszewski"