1

Temat: Przebita opona co dalej?

Witam tak jak w temacie, wybierając się na moto zauważyłem kapcia w tylnej oponie z  której niestety wystawał gwoźdź.  Zawiozłem ją do wulkanizatora, który mi powiedział, że oponę można zakołkować ale tylko i wyłącznie na moją odpowiedzialność. Z jednej strony zastanawiam się czy warto jeździć na takiej oponie a z drugiej szkoda mi kasy na nowe tym bardzie, że te przejeździły dopiero 1500 km.

2

Odp: Przebita opona co dalej?

Wszystkie firmy oponiarskie twierdzą, że naprawa opony służy WYŁĄCZNIE temu, żeby dojechać do domu/serwisu gdzie założysz inną oponę. Wulkanizator de facto musi poinformować klienta że łatanie jest na jego odpowiedzialność, bo w razie gdyby coś się stało z tą oponą to musiałby się zdrowo tłumaczyć. No i teraz najważniejsze... W teorii opona kołkowana powinna służyć do dojazdu z prędkością nie przekraczającą 80 km/h a w praktyce jeździłem na kołkowanym przodzie kilkukrotnie na torze i nic się nie działo. Decyzja należy do Ciebie. Biorąc pod uwagę, że to tył, to opcja jest znacznie bezpieczniejsza niż miałoby to miejsce w przypadku kołka w przodzie.

3

Odp: Przebita opona co dalej?

Istotna jest jeszcze technika naprawy. Samo wbicie kołka na klej na pewno nie będzie tak samo skuteczne jak zwulkanizowanie tego.

lc4.pl - nowa strona pomarańczy
Najczęstszą przyczyną problemów z LC4 jest właściciel...

4

Odp: Przebita opona co dalej?

Bardziej pewne od kołkowania jest łatanie na gorąco

Husqvarna 450
GSXR1000
hulajnoga:)

5

Odp: Przebita opona co dalej?

Dzięki za szybkie odpowiedzi jutro pójdę do wulkanizatora i pogadam co da się z tym zrobić.
Wyczytałem gdzieś że najbezpieczniej jest dać  łatę od wewnątrz.

6

Odp: Przebita opona co dalej?

Najwyżej przyszły sezon zacznę efektownie od spalenia opony.

7

Odp: Przebita opona co dalej?

Łataj i fruwaj, miałem łataną opone Pilot Road w RSV 1000 i prędkości ponad 200km/h a waga moto też 200 kg i żyje.
Pozdro

#666
EXC 525 : XTZ 660 : TXT 250

8

Odp: Przebita opona co dalej?

Ja na łatanym przodzie zrobiłem ok. 5000 km. Opona była nowa i złapałem gwoździa w 3 dzień po założeniu nówki  :o .

"Najbardziej mnie teraz wkurwia u młodzieży to że już więcej do niej nie należę" Kazik Staszewski"

9

Odp: Przebita opona co dalej?

Jeśli dziurka nie jest duża, a opona jest dętkowa to tylko załataj dętkę ;) przynajmniej ja tak zrobilem i zyje

LC4 Supermoto - hurtownia frajdy i problemów technicznych

10

Odp: Przebita opona co dalej?

Jak jest jest dętka to nie ma najmniejszego problemu. Juz 2 tyś na takiej oponie zrobiłem i mam zamiar zrobić jeszcze duzo wiecej :) Dętkę załatasz, a mała dziurka w oponie nie utrudni Ci jazdy :) Ewentualnie nowa detka ale oponka jest jak najbardziej git :)

Husqy SMR-R 450

11

Odp: Przebita opona co dalej?

Rozmawiałem z wulkanizatorem o takim przypadku (łatanie dętki i co z oponą) i powiedział, że w takim przypadku też trzeba oponę łatać. Nie ze względu na szczelność ciśnieniową czy wytrzymałość, tylko przez to, że taki układ działa jak pompka, która zasysa wodę do środa opony.

lc4.pl - nowa strona pomarańczy
Najczęstszą przyczyną problemów z LC4 jest właściciel...

12 Ostatnio edytowany przez TOMMI (2011-10-10 23:50:17)

Odp: Przebita opona co dalej?

Jeżeli konfiguracja opona + dętka to zakleja się dętke i jak mała dziurka w oponie daje się na to łatke  pogwoździową lub jak dziurka większa grzybka ( kołek z łatką który zakleja opone od środka i wypełnia otwór po gwoździu żeby się syfy z drogi się nie dostawały.
Jeżeli opona bezdętkowa  to tylko kołek z łatką.
Ogólnie wszystko zależy od uszkodzenia, kąta wbicia gwoździa i jakie uszkodzenia narobił w oponie.
to tak w skrócie

ps
kołek z łatką musi mieć obydwie części klejące (kołek i łatke) dużo wulkanizatorów ma tylko tanie kołki które mają tylko łaty z klejem  a kołek jest suchy i nie zwulkanizuje się z oponą .

ZZR1400  a  SM jeszcze brak

13

Odp: Przebita opona co dalej?

Dziękuje za wszystkie rady.  Opona załatana poszedł kołek jutro zakładam będę testował, widzę że hardcorów  nie brakuje no ale to przecież  forum  supermoto:)

14

Odp: Przebita opona co dalej?

He he, dzis tez mnie to spotkalo i 50 zl poszlo w p.....

WARSZAWSKI TERROR KAPUTT !  / Yamaha WyjątkowaRzeźba

15 Ostatnio edytowany przez Fikoł (2011-10-12 00:12:11)

Odp: Przebita opona co dalej?

mnie spotkały dwie dziurki nawet nie wiem po czym w lc4 sm forumowym i wystarczyło załatanie dętki.
Macie "giejowskie" problemy :P
Bez obrazy. :)