1 Ostatnio edytowany przez szubert1985 (2015-11-06 23:58:06)

Temat: crf 450 2008 - szarpanie na klamce sprzegła podczas zmiany biegu

Witam wszystkich.

Mam wątpliwości co do pracy sprzęgła w mojej CRF 450 2008r.
Już wcześniej o tym pisałem, ale temat się nie wyjaśnił i będę męczyć dalej. Sory.
Na włączonym silniku, na luzie, przy wciskaniu klamki i puszczaniu nie ma żadnych szmerów itd.
Przy ruszaniu sprzęgło ładnie pracuje. Nie szarpie, nie ma żadnych dziwnych dźwięków itd.
W trakcie jazdy można wysprzęglać i wszytstko jest ok.

Natomiast podczas jazdy, po wciśnięciu sprzęgła i zmiany biegu, NA KLAMCE sprzęgła jest wyczuwalne bardzo wyraźnie szarpniecie.
Czy to jest normalny objaw ?? Czy należy zajrzeć do sprzęgła?

Ponoć w silnikach motocyklowych, ze względu na konstrukcje skrzyni biegów ( zębatki o prostych zębach i sprzęgłach kłowych), można bez większych szkód, zmieniać biegi w trakcie jazdy bez sprzęgła. W mojej Crf faktycznie można wahlować biegami bez sprzęgła, od góry do dołu przy dowolnych obrotach i prędkości. Więc wygląda na to, że skrzynia, wybierak itd jest ok. Natomiast zastanawiam się (a nie rozbierałem jeszcze silnika od crf), czy przypadkiem w CRF nie ma automatu włączającego sprzegło na czas zmiany biegu (takie coś jak np w jawie ts350) ???
Wiecie może coś na ten temat ???
To by częściowo wyjaśniało to szarpanie na klamce....a z drugiej strony nie pamiętam, żeby w jawie było takie szarpanie .....
Dajcie znać jak to u was w CRF jest.
Pozdrawiam

2

Odp: crf 450 2008 - szarpanie na klamce sprzegła podczas zmiany biegu

W swojej rocznik 2006 nie zauważyłem. Za to jest delikatne ciągnięcie jak włączy się pierwszy bieg i trzyma na sprzęgle. Jaki olej masz w skrzyni?

CRF450R

3

Odp: crf 450 2008 - szarpanie na klamce sprzegła podczas zmiany biegu

najpierw napinaj dźwignię zmiany biegów, potem wciskaj sprzęgło.

Jak będziesz zwiększał obroty, to bieg nie powinien się zmienić - dopiero jak odejmiesz gazu lub wciśniesz sprzęgło.

Sprawdź czy ten objaw wtedy też będzie występował.

MOTOFREAK - BARTOSZ KOWALEWSKI - Serwis motocyklowy inny niż wszystkie
myjka ultradźwiękowa
https://motofreak.waw.pl/
Aprilia SXV 450

4

Odp: crf 450 2008 - szarpanie na klamce sprzegła podczas zmiany biegu

Nie ma żadnego automatu a i szarpanie nie powinno mieć miejsca.

5

Odp: crf 450 2008 - szarpanie na klamce sprzegła podczas zmiany biegu

siema
olej w skrzyni to transoil motul 10w40.
sprzęgło nie ciągnie i nie ślizga się. wszystko działa ok oprócz szarpania na klamce podczas zmiany biegu.

Levis sprawdziłem tak jak mówileś.
W trakcie przyśpieszania nie da się zmienić biegu podciągając gałe biegów do góry.
Dopiero po pociągnięciu klamki sprzęgła (cały czas trzymając napiętą gałę biegów), następuje zmiana biegu.
Nie ma przy tym szarpnięcia na klamce.

Nie mam pojęcia co to może być.
Macie jeszcze jakieś pomysły?

Chyba muszę zajrzeć pod pokrywę sprzęgła.
Być może tam jest wsadzony jakiś antyhopping np uszkodzony.
No kurn* jeszcze takiego objawu nie widziałem.

6

Odp: crf 450 2008 - szarpanie na klamce sprzegła podczas zmiany biegu

szubert1985 napisał/a:

Levis sprawdziłem tak jak mówileś.
W trakcie przyśpieszania nie da się zmienić biegu podciągając gałe biegów do góry.
Dopiero po pociągnięciu klamki sprzęgła (cały czas trzymając napiętą gałę biegów), następuje zmiana biegu.
Nie ma przy tym szarpnięcia na klamce.


No to masz problem rozwiązany - zmieniaj biegi tak jak napisałem i nie będziesz miał szarpania

MOTOFREAK - BARTOSZ KOWALEWSKI - Serwis motocyklowy inny niż wszystkie
myjka ultradźwiękowa
https://motofreak.waw.pl/
Aprilia SXV 450

7

Odp: crf 450 2008 - szarpanie na klamce sprzegła podczas zmiany biegu

Ale żeście Amerykę odkryli. Fajnie poczytać takie posty.

"Najbardziej mnie teraz wkurwia u młodzieży to że już więcej do niej nie należę" Kazik Staszewski"

8

Odp: crf 450 2008 - szarpanie na klamce sprzegła podczas zmiany biegu

zmieniaj biegi bez sprzegla i po klopocie. Do gory biegi w crossowce zmienia sie bez sprzegla. W momencie gdy chcesz zmienic bieg na ulamek sekundy odelmujesz troche gazu z rownoczesnym wbiciem do gory. Bieg sam wskoczy i dalej maneta!

crf 250r
ktm 450 smr #34

9

Odp: crf 450 2008 - szarpanie na klamce sprzegła podczas zmiany biegu

Nie no. To nie jest rozwiązanie problemu.
W sprzęgle/skrzyni coś jest rozwalone i trzeba to naprawić, bo inaczej narobię sobie poważnych kłopotów/kosztów.
Dziwne jest tylko to, że przy sposobie zmiany biegów zaproponowanym przez Elvisa nie ma szarpania na klamce.

Rozbiorę silnik, znajdę przyczynę, naprawie, napisze co to jest.

10

Odp: crf 450 2008 - szarpanie na klamce sprzegła podczas zmiany biegu

Może sprzęgło nie rozłącza całkowicie? "Metoda Elvisa" jest bardzo zbliżona do zmiany bez sprzęgła i może maskować niecałkowicie rozłączone sprzęgło. Nie ciągnie podczas postoju z włączonym biegiem?

"Najbardziej mnie teraz wkurwia u młodzieży to że już więcej do niej nie należę" Kazik Staszewski"

11

Odp: crf 450 2008 - szarpanie na klamce sprzegła podczas zmiany biegu

poczytaj trochę o skrzyniach motocyklowych - to są skrzynie kłowe i znacznie różnią się od skrzyń samochodowych.

trzeba się nauczyć, że przy zmianie biegu pracować ma noga-ręka-noga.

Odpowiedz na pytanie gierwiego.

MOTOFREAK - BARTOSZ KOWALEWSKI - Serwis motocyklowy inny niż wszystkie
myjka ultradźwiękowa
https://motofreak.waw.pl/
Aprilia SXV 450