1

Temat: Zawór wydechowy w silniku bez zaworu. Projekt i wykonanie.

Witam Serdecznie

Buduje cylinder praktycznie od podstaw i zdecydowałem na zastosowanie zaworu wydechowego sterowanego serwem.

Mam problem w zaprojektowaniu takiego zaworu, na początku chciałem wykonać go tak jak jest to w KTM 380, jednak brak informacji i wymiarów zdecydowanie utrudnia mi zaprojektowanie takiego zaworu.

Myślałem nad czymś w rodzaju wysuwanego języczka jednak nie z góry a prosto z tyłu cylindra, jako że posiadam 2 okna wydechowe takie rozwiązanie pozwala mi na użycie jednego języczka przy 2 oknach.'

Bardzo było by mi miło gdybyście podali swoje pomysły i przemyślenia, cylinder pochodzi z simsona. Roztoczony pod wymiar 60mm (wymiar zewnętrzny tulei) a wymiar wewnętrzny tulei to 55mm co daje w simsonie pojemność około 120ccm. Zestaw okien 2 wydechowe, 4 płuczące i 2 bost porty prosto z membrany. Oczywiście mam już wyfrezowany cylinder na membranę jak i zawór wydechowy. Jutro mam ostatni dzień praktyk na obrabiarkach przed świętami dlatego chciałbym już wykonać ten zawór.

Miejsce na zawór to: 42mm wysokości, 58mm szerokości i około 40mm długości. Patrząc od tyłu cylindra.

Będę wdzięczny za wszystkie informacje.

2

Odp: Zawór wydechowy w silniku bez zaworu. Projekt i wykonanie.

W Arpiliach RS, MX, SX 125 są zawory wydechowe. Popularne są to konstrukcje i na apriliars125.fora.pl możesz sporo zdjęć i opisów znaleźć.

Kupie moto :)

3

Odp: Zawór wydechowy w silniku bez zaworu. Projekt i wykonanie.

Tak ale właśnie jest to języczek od góry cylindra który odpada z powodu braku miejsca na niego. Chciałbym wykonać zawór taki jak ma KRM 380 lecz mało jest dokładnych zdjęć.

4

Odp: Zawór wydechowy w silniku bez zaworu. Projekt i wykonanie.

Szczerze powątpiewam w twój pomysł.
Jeżeli wiesz jakie zadanie spełnia ten zawór to zauważysz że ciężko będzie Ci to skopiować.

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD

5

Odp: Zawór wydechowy w silniku bez zaworu. Projekt i wykonanie.

Dla odważnych świat należy. Tak wiem jak działa i za co odpowiada, strojenie silnika i wszystkie sprawy z tym związane mam już kilka lat przestudiowane bo to nie pierwszy mój cylinder i tak samo nie pierwszy taki projekt.

Mam tylko problem z doborem odpowiedniego rozwiązania. Chyba jednak postawie na rozwiązanie takie jak w KTM 380 tylko pytanie o ile może być cofnięty zawór względem gładzi cylindra? Bo niestety przy obrotowym zaworze nie da się tego wykluczyć bo zawór zawsze chodzi po promieniu (chowa się za tuleją).

6

Odp: Zawór wydechowy w silniku bez zaworu. Projekt i wykonanie.

Ciężko będzie Ci pomóc bo chyba nikt nie wie jak to chcesz zrobić.
Zawór musi być bardzo blisko.
W KTM-ach bardzo często pierścień aż przyciera ten zawór.

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD

7

Odp: Zawór wydechowy w silniku bez zaworu. Projekt i wykonanie.

Niemusi byc. nie na ktmie swiat sie konczy.czesto zapatdki zaowru sa w nadoknach wydechowych.pobocznych malych oknach.kxy tak maja np i cala baza kawasaki w 2t wiekszosc husqvarn(W sXie 250 z tego co pamietam tez).ogolnie mozesz zastosowac rave 2 z roaxa 122 badz 123. jest ich malo bo sa pneumatyczne tzn dzialaja na podcisnienie spalin ale monza takiego dostac/daj temat na 125 pl.

zeby zastosowanie mialo sens musi byc koniecznie wydech z odpowiednim rezo.jak obliczysz katy okien i wielkosci to chlopaki na simsony.net pospawaja ci taki spawak napewno.

Drz650->klx650->SXV 550->DRZ400sm->husq wr250 zadymiacz