1

Temat: Rozwalone zabezpieczenie od przepustnicy! HELP!

Witajcie! Na początku powiem że sprawa tyczy się motoroweru. Otóż jako świeżak w sprawach silnikowych, prawdopodobnie popsułem sobie gaźnik. Ostatnio przy wkładaniu przepustnicy nie widziałem że w gaźniku jest taki wystający ząbek który ją trzyma i w efekcie wepchnąłem tą przepustnicę łamiąc go. Potem wszystko z uśmiechem na twarzy poskładałem i odpalam. Kopię i kopię i kopię i nic. Daję na ssanie, pierwsze kopnięcie i wruuuu. Silnik wkręcił się na maksymalne obroty więc szybko go zgasiłem (dopiero co cylinder założyłem)... Dzisiaj kiedy dowiedziałem się gdzie popełniłem błąd, odkręciłem gaźnik. Wyłamanego ząbka nie znalazłem w gaźniku więc musiał on gdzieś dalej polecieć z paliwem (mam nadzieję że nie doszedł do cylindra). I teraz takie pytanko. Czy po odpaleniu na pełnej piź**ie na dosłownie 3 sekundy mogło to zabezpieczenie dojść do cylindra? Bo kompresja jest. Kolega mi mówił że za jednym ruchem korby to zabezpieczenie powinno dojść do cylindra, więc jeśli moto nadal ma kompresję to znaczy że po prostu zmieliło jakoś to zabezpieczenie i wyleciało ono wydechem nie uszkadzając tłoka i cylindra. Gaźnik to Dellorto PHBN 16. Do tego jeszcze jestem ciekaw jak odkręcić te śruby od króćca. Ampule nie wchodzą bo w środku tych śrub coś jest. Łapcie fotki:

http://img841.imageshack.us/img841/7741/dsc0294xl.jpg

http://img819.imageshack.us/img819/897/dsc0284foz.jpg

http://img96.imageshack.us/img96/3958/dsc0287sa.jpg

2

Odp: Rozwalone zabezpieczenie od przepustnicy! HELP!

Co to śrub, to masz specjalne klucze, nie pamiętam jak się nazywają, ale w sklepie będą wiedzieć jak im pokażesz śrubkę.
A co do zabezpieczenia - mogło, albo nie, loteria, choć wątpie. Ale narobiłeś sobie problemu i przydałoby się wyjąć cylinder i przepłukać skrzynię.

Suzuki DRZ 400 '07 - sold
Suzuki RMZ 250 '04 - sold

https://www.facebook.com/CunningRiders

3

Odp: Rozwalone zabezpieczenie od przepustnicy! HELP!

U mnie silnik dwusuw więc nie ma potrzeby plukania skrzyni bo jest oddzielona od komory korbowej.

4

Odp: Rozwalone zabezpieczenie od przepustnicy! HELP!

niesciorex napisał/a:

U mnie silnik dwusuw więc nie ma potrzeby plukania skrzyni bo jest oddzielona od komory korbowej.

Chodziło mi o skrzynie korbową.

Suzuki DRZ 400 '07 - sold
Suzuki RMZ 250 '04 - sold

https://www.facebook.com/CunningRiders

5

Odp: Rozwalone zabezpieczenie od przepustnicy! HELP!

Są dwie opcje.
1. Urwany kawałek leży sobie w skrzyni korbowej i czeka za zaciągnięcie do cylindra.
2. Został już wypluty do wydechu.

Wymiany korbowodów, naprawa wałów, wymiarowanie cylindrów, tulejowanie, szlify cylindrów. Remonty i tuning silników, serwis zawieszeń. Prostowanie kolektorów wydechowych. Części i akcesoria. tel. 607198003
WWW.MOTO-KORN.PL

6 Ostatnio edytowany przez wojtekmz (2013-04-21 10:04:47)

Odp: Rozwalone zabezpieczenie od przepustnicy! HELP!

Może trochę przesadzam, ale dopóki bym nie rozebrał silnika w poszukiwaniu tego kawałka, to bałbym się tym jeździć, po prostu nie dawało by mi to spokoju, a w głowie bym miał cały czas, obraz rozwalonego silnika np. całkiem nie małej rysy na tulei.

MZ SM 125 & DT 125 RE

"Żadne zakazy nie zniszczą Naszej pasji"
"WRC is for boys, group B was for men"

7

Odp: Rozwalone zabezpieczenie od przepustnicy! HELP!

Dzisiaj się wszystko okaże bo kupuję te klucze zwane torxami żeby odkręcić króciec. Jeśli tam nie będzie to będę musiał niestety zdejmować cylinder który jest na nowych uszczelkach ;/ Czy mogę go złożyć na te co są teraz? Bo nie mam troszkę kasy na nowe. Ja bardzo się nie boję bo szlif cylka 50 zł i nowy tłok można dostać za podobną sumkę. Uroki motoroweru :D

P.s. Jak wpłukać skrzynię korbową?

8

Odp: Rozwalone zabezpieczenie od przepustnicy! HELP!

Jak nie rozwalisz uszczelek przy demontażu części, to możesz je ponowni wykorzystać, powinny dać radę.

MZ SM 125 & DT 125 RE

"Żadne zakazy nie zniszczą Naszej pasji"
"WRC is for boys, group B was for men"

9 Ostatnio edytowany przez AntonioPL (2013-04-21 12:26:30)

Odp: Rozwalone zabezpieczenie od przepustnicy! HELP!

Klucz do tych srub to taki torx:
[url]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/ba/Torx_bits_(T40_and_T8).jpg/300px-Torx_bits_(T40_and_T8).jpg[/url]

A co do urwanego bolca, nie bardzo widac, gdzie on powinien byc. Ale gaznik da sie naprawic, nawiercajac go z boku i wlutowujac badz wklejajac ciasno pasowany bolec.

A czesc ta juz dawno jest w wydechu. 3 sekundy na pelnym gazie, lacznie z wkrecaniem na obroty daje szacowane srednie obroty okolo 4 tysiecy obr/min, wiec w tym czasie silnik mogl zrobbic nawet 200 obrotow. Wystarczy kilka obrotow aby zassac cialo stale z gaznika az do komory spalania, wiec Twoja czesc na 99% jest juz w wydechu (dyfuzor lub koncowka, ewentualnie na zewnatrz.) i nie uszkodzil niczego.

Simson SR50 90ccm [1986] -> Yamaha WR 450F dualsport [2004] -> KTM 690 SM Prestige [2007]

10

Odp: Rozwalone zabezpieczenie od przepustnicy! HELP!

Dzisiaj byłem po te torxy w Leroy Meriln i nie mieli takich z dziurką w środku. Jedynie były takie w dużym zestawie narzędziowym...

11

Odp: Rozwalone zabezpieczenie od przepustnicy! HELP!

Jeśli nie chcesz mieć problemu na przyszłość to wylam te bolce ze srub. Są dość kruche więc jak przegniesz w jedna i druga stronę to wypadną. A potem to już normalnym pełnym torxem odkrecisz. Trochę brutalne ale skuteczne.

12

Odp: Rozwalone zabezpieczenie od przepustnicy! HELP!

Nie nawet najmniejszego sensu demontować membrany. Nie ma takiej opcji by ten odłamek się na nich zatrzymał.

Wymiany korbowodów, naprawa wałów, wymiarowanie cylindrów, tulejowanie, szlify cylindrów. Remonty i tuning silników, serwis zawieszeń. Prostowanie kolektorów wydechowych. Części i akcesoria. tel. 607198003
WWW.MOTO-KORN.PL

13

Odp: Rozwalone zabezpieczenie od przepustnicy! HELP!

Sory że dopiero teraz. Mieliście rację - zabezpieczenie już dawno opuściło silnik nie uszkadzając niczego. Niestety kolega rozwalił mi tłok więc teraz wpadnie cylek 75 :D

14

Odp: Rozwalone zabezpieczenie od przepustnicy! HELP!

Brak slow...

Simson SR50 90ccm [1986] -> Yamaha WR 450F dualsport [2004] -> KTM 690 SM Prestige [2007]