1

Temat: Odstęp elektod na świecy

Pytanie za 100 punktów.
Jaki ustawić odstęp elektrod na świecy:
- taki jaki zaleca producent motocykla
- taki jaki zaleca producent świecy

Dodam, że powyższe odstępy są od siebie różne.

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD

2 Ostatnio edytowany przez AntonioPL (2012-11-17 15:45:52)

Odp: Odstęp elektod na świecy

Masz jedna swiece do tysiaca egzemplarzy. Przykladowo - dedykowana swieca dla motoroweru Simson posiada fabrycznie odstep elektrod 0,7mm, gdy producent motoroweru wymaga 0,4mm. W efekcie motorower praktycznie nie zapala z buta przy slabszym kopnieciu, zdarzy sie tez przerywanie na niskich obrotach.

Inny przyklad, swiece sa robiono masowo, gdyby swiece byly dedykowane dla konkretnego jednego egzemplarza i rocznika modelu, oznaczenie swiecy nie konczyloby sie na 5 znakach. Ponadto cena swiecy wzroslaby radykalnie.

Inna sprawa jest, gdy zakladasz swiece inna, niz przewidziana przez producenta, np moto z 198x-199x nie mialy przewidzianych irydowych, grafitowych, czy niewiadomo jakich platynowych swiec, wiec elektrody na takich swiecach raczej ustawialbym kierujac sie intuicja, bo ich charakterystyka i wlasciwosci radykalnie zmieniaja sie sterujac odstepem elektrod.

Jeszcze moze taka sugestia - jezeli producent swiec wydal katalog z odstepami elektrod dla danego motocykla, oraz jest on wydany zdecydowanie PO dacie wydania ostatniej serwisowki do motocykla, bralbym pod uwage nowsze dane, jednak sceptycznie analizujac fakty, konkretna marka raczej dokladniej analizuje sprawnosc wlasnych produktow, anizeli producent swiec do tysiecy marek pojazdow.

Warto tez pamietac, ze oddalajac elektrody, opozniamy zaplon ;)

Simson SR50 90ccm [1986] -> Yamaha WR 450F dualsport [2004] -> KTM 690 SM Prestige [2007]

3

Odp: Odstęp elektod na świecy

Tak jak zaleca serwisówka.

AntonioPL napisał/a:

Warto tez pamietac, ze oddalajac elektrody, opozniamy zaplon ;)

Yyyyyyy nie rozumiem.
Jak przybliżymy to wtedy przyśpieszymy tak, a jak zewrzemy to co?
Z tego co pamiętam to sygnał zapłonu idzie z wału do cdi a ten daje impuls elektryczny na cewkę gdzie indukuje się wysokie napięcie ktore zamyka się poprzez świecę i powoduje wyładowanie czyli przeskok iskry. To proszę mi wytłumaczyć w jaki sposób cdi wie ze zmieniłeś odstęp na świecy i zmienia kąt zapłonu. Z fizyki zwiemy że wytrzymałość dielektryczna powietrza jest 30kV/cm czyli jezeli z cewki bedziesz miał napięcie załóżmy 30kV to czy to będzie 0,2 czy 0.9 czy 6.8 to iskra przeskoczy, jedynie co się zmieni to energia czy intensywność wyładowania w skrajnym przypadku energia ta będzie za słaba i nie dojdzie do zapłonu. Im większy odstęp tym większe napięcie jest potrzebna do przeskoku im mniejsze tym analogicznie mniej. Jeżeli odstęp bedzie za mały nastąpi proces wypalania elektrod na świecy, oraz niecałkowite zdetonowanie mieszanki w cylindrze (iskra zbyt krótka), co za tym idzie gorsze osiągi motocykla.

SM570R była a teraz???

4

Odp: Odstęp elektod na świecy

Mowie to na przykladzie doswiadczen z motorowerem, w kazdym razie przy roznym odstepie elektrod i tym samym napieciu, uzyskujemy rozny rodzaj iskry. Im wiekszy odstep, mieszanka zapala sie dluzej, anizeli przy mniejszym odstepie. Analogicznie w druga strone, jezeli za krotka, nastepuje zbyt gwaltowny i szybki zaplon, co skutkuje niekiedy zaplonem detonacyjnym przy zwiekszonym stopniu sprezania.

Pod terminem opozniamy zaplon mialem na mysli proces spalenia mieszanki, nie przeskoku iskry.

Ale klocil sie z tym nie bede, bo nie dokonywalem pomiarow na oscyloskopie, ani nie sprawdzalem charakterystyk na hamowni.

Simson SR50 90ccm [1986] -> Yamaha WR 450F dualsport [2004] -> KTM 690 SM Prestige [2007]

5

Odp: Odstęp elektod na świecy

No teraz to z sensem opisałeś, z tym się mogę zgodzić.

SM570R była a teraz???

6

Odp: Odstęp elektod na świecy

Czyli kierować się producentem motocykla?

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD

7

Odp: Odstęp elektod na świecy

TAK!

"Najbardziej mnie teraz wkurwia u młodzieży to że już więcej do niej nie należę" Kazik Staszewski"

8

Odp: Odstęp elektod na świecy

hacker jw producentem, wszystko zależy od cewki zapłonowej, przykład z praktyki - w Z900 mam katalogowo przerwę 0,8mm, na tuningowym  zapłonie DYNA (pickup eliminujący przerywacze + 2 cewki)  zalecają 1,0mm bo cewki są mocniejsze od org.( i tu kieruję się producentem cewki), sprawdzałem na chodzącym silniku iskra osiąga ok. 6 cm ( 4 cylindry jedna fajka z inną świecą "odjęta")

9

Odp: Odstęp elektod na świecy

+1
Tak ja serwisówka motocykla podaje,
Próbowałem wytłumaczyć o co biega ale hanskloss o niebo lepiej to wytłumaczył no cóż za dużo w szkole siedziałem i nie umiem w prosty sposób prostych rzeczy wytłumaczyć.
Ale producent dobiera podzespoły i projektuje system zapłonowy, jeżeli wszystko jest ori to wg serwisówki moto.

SM570R była a teraz???

10

Odp: Odstęp elektod na świecy

Panowie a jak to sie ma do swiecy irydowej? Przerwa zgodnie z zaleceniem producenta moto czy swiecy?

Jol

11

Odp: Odstęp elektod na świecy

Powinno być też w serwisówce, jeżeli nie ma to taki sam jak dla świecy zalecanej prze serwisówkę.

SM570R była a teraz???