1

Temat: Motocykl sam wchodzi na obroty i gaśnie - Aprilia SX125 MY2021

Cześć,

jestem użytkownikiem motocykla Aprilia SX125 MY2021 z normą Euro 5. Moto kupione jako fabrycznie nowe u dilera. Przy przebiegu ok. 3500-3600km motocykl zaczął sam czasem wchodzić na obroty. Dzieje się tak zwłaszcza kiedy chwilę popracuje na jałowych obrotach np. czekając na przejeździe kolejowym. Problem nie pojawia się zawsze, lecz czasami. Motocykl wchodzi na obroty, zapala się check engine a gdy tylko poruszymy rollgaz to dusi się i gaśnie.

Sprawa została zgłoszona do ASO (niestety, czas oczekiwania na samo przyjęcie jest dość długi), natomiast chciałem Was podpytać co Wy myślicie oraz na koniec jak problem uda się już rozwiązać na serwisie to chciałbym zostawić tu po sobie wiadomość, tak aby w przyszłości ktoś mógł sobie go wygooglować.

Filmy prezentujące usterkę:
[url]https://youtu.be/yxtxkUyg3e0[/url]
[url]https://youtube.com/shorts/G4yHbxW_TLk?feature=share[/url]

Poza tym miałem też problem ze zwichrowaną oponą przednią, która biła (opony CST montowane na pierwszy montaż są kiepskiej jakości), stopiła mi się linka od czujnika prędkości (jest na to akcja serwisowa) i jakieś drobne rzeczy typu naklejki czy źle ustawione światła długie. Ogólnie drugi raz bym nie kupił chyba tego motocykla jako nowy. Sama w sobie maszyna nie jest zła, ale cena jaką wołają za nowy egzemplarz jest nieadekwatna co do jakości a serwis w ASO (przeglądy itp) drogie (w zeszłym roku wymiana oleju 500zł, w tym roku 650zł w motocyklu za 18 900zł.

2

Odp: Motocykl sam wchodzi na obroty i gaśnie - Aprilia SX125 MY2021

A sprawdzałeś coś samemu?
Czy wszystkie gumy od dolotu są szczelne, dokręcone, niespękane? Filtr powietrza czysty? Dobrze przylega do obudowy?
Czy jakiś wężyk od paliwa nie jest zagięty? Albo czy nie robi się podciśnienie w zbiorniku? Jak odkręcasz korek nie robi psss...

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD

3

Odp: Motocykl sam wchodzi na obroty i gaśnie - Aprilia SX125 MY2021

Cześć, motocykl trafił na serwis w ramach gwarancji. Wgranie nowego oprogramowania nic nie dało, problem zmienił nieco charakterystykę, ale też znacznie się nasilił. Obecnie chłopaki pracują nad rozwiązaniem problemu. Jak będzie wiadome co było przyczyną problemu dam znać

4

Odp: Motocykl sam wchodzi na obroty i gaśnie - Aprilia SX125 MY2021

Po kilku miesiącach stania w serwisie serwis się poddał - fabryka we Włoszech też nie za bardzo wiedziała jak rozwiązać problem, były problemy z kontaktem. Sam motocykl jest z resztą produkowany w Chinach i z włochami poza marką nie ma zbyt dużo współnego.

Ostatecznie na mocy rękojmi zażądałem, że skoro serwis nie jest w stanie naprawić mi mojego motocykla, to rezygnuje z zakupu. I tak salon odkupił ode mnie motocykl za kwotę za jaką go kupiłem, czyli defacto dokonałem zwrotu motocykla do dilera.

Obecnie jestem posiadaczem KTM SMCR 690 2022 :) A co do problemów z Aprilią, to problem jest powszechny w modelach 2021, 2022 i w górę, także jeśli macie motocykl na gwarancji to ja bym się mu bacznie przyglądał a jeśli takie problemy wystąpią to oddawałbym na gwarancję i najlepiej niech zabierają i zwracają kasę. Choć być może do tego czasu już udało im się rozwiązać problem.