1 Ostatnio edytowany przez elmo_mc (2019-05-05 20:45:41)

Temat: Właściwy kolor świecy ? WR 450

Witam
Panowie czy taki kolor świecy jest właściwy czy jednak mieszanka jest uboga?
[url]https://zapodaj.net/2f00c13edfab5.jpg.html[/url]
Moto po wymianie wydechu dostało dyszę 180 i świeca taka sama, teraz podniosłem iglicę o jeden ząbek i dalej świeca bez zmiany. Ogólnie Moto chodzi dobrze, nawet po zmianie dyszy obkopcił mi rejestrację na czarno i nie wiem czy tak jest dobrze czy dalej szukać. Szczelność sprawdzona, gaźnik wyregulowany na wolnych, śruba składu wykręcona o 2 obroty, czasami jebnie w wydech przy redukcji.
Nie wiem czy to zostawić i ganiać czy może jeszcze z dyszą kombinować, wolałbym nie wypalić zaworu albo dziury w tłoku.

Nie wiem czy na zdjęciu dobrze widać, świeca jest taka siwa jak popiół z pieca ;)

2

Odp: Właściwy kolor świecy ? WR 450

jak dla mnie za jasna, a okopcona tablica może być od pracy na ssaniu. Nie ma tragedii, pewnie jest bezpiecznie, ale można jeszcze wejść wyżej z dyszą, żeby było nieco chłodniej w silniku.

MOTOFREAK - BARTOSZ KOWALEWSKI - Serwis motocyklowy inny niż wszystkie
myjka ultradźwiękowa
https://motofreak.waw.pl/
Aprilia SXV 450

3

Odp: Właściwy kolor świecy ? WR 450

Ma być piaskowy kolor, taka kawa z mlekiem. Ale wygląda że ta świeca jest nowa to daj jej trochę czasu, jak nie i jest za ubogo, to regulacja mieszanki - podnieś iglicę o 1 ząbek, przejedź się i sprawdź znowu świecę. Może być też dysza główna za duża. Jakie moto?

n ex motocykli -> Yamaha WR250X/R - the Swiss army knife of motorcycles ;)

4

Odp: Właściwy kolor świecy ? WR 450

WR 450 2006, świeca jest faktycznie nowa. Spróbuję jeszcze podnieść iglicę, moto ogólnie chodzi dobrze, czasami przy jeździe ze stałą prędkością czasami występuje takie pojedyńcze szarpnięcie delikatne, ale to chyba nie jest powiązane z kolorem świecy.

5

Odp: Właściwy kolor świecy ? WR 450

Ta świeca na bank nie jest fabrycznie nowa chyba, że moto ma znikomy przebieg.
Wygląda dobrze ale pytanie na jakich obrotach ją sprawdzałeś i przez jaki czas.

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD

6

Odp: Właściwy kolor świecy ? WR 450

Powinna być na rozgrzanym do temperatury nominalnej. Podczas jazdy na wysokich obrotach wciskasz sprzęgło, wyłącznik awaryjny silnika i po zatrzymaniu wykręcasz świecę. Pewnie na zimno to trzeba zrobć.

"Najbardziej mnie teraz wkurwia u młodzieży to że już więcej do niej nie należę" Kazik Staszewski"

7

Odp: Właściwy kolor świecy ? WR 450

Świeca przejechała może z 50km, przebieg motocykla 7800km i raczej pewny. Świeca wykręcona  była po ok pół godzinnej jeździe i na prostej ok km przed domem motor dostał w pałę, na każdym biegu maneta odkręcona do oporu i od razu zgaszony, dojazd pod garaż na zgaszonym silniku bez pyrkania na wolnych. Mówisz żeby już tak zostawić, powinno być bezpiecznie dla silnika?

8

Odp: Właściwy kolor świecy ? WR 450

Nie patrz na świecę zapłonową. Jeśli chcesz prawidłowo wyregulować skład mieszanki to wspawaj w rurę wydechową adapter do sondy lambda i wg. sondy strój gaźnik. Moim zdaniem, gaźnik potrzebuje teraz korekcji dyszy biegu jałowego/rozpylacza/położenia iglicy, skoro dławi przy równym gazie. Przesadzanie z rozmiarem dyszy głównej przyniesie odwrotny skutek.
Świeca wygląda prawidłowo. Biały izolator, na elektrodach szary popiół z benzyny i jej dodatków, przy gwincie czarna sadza. W czterosuwie oznacza to prawidłowy skład mieszanki i prawidłową wartość cieplną świecy. Przy dłuższej eksploatacji popiół powinien znajdować się także na izolatorze.
Powiem jedno, bajki z tymi kolorami świecy. Mogą one wyniknąć tylko z tego, że w paliwie znajdowały się dodatki (praktykowane w niektórych krajach, zabarwiają izolator na żółto lub czerwono), albo silnik spala olej. Dlatego w dwusuwach świeca ma zawsze brązowy kolor (jego odcienie) - to popiół ze spalania oleju 2T, aczkolwiek w przypadku stosowania olejów wyczynowych (typu A747, karting) nie powinno być żadnych śladów popiołów (głowica, denko tłoka czyste). Z drugiej strony w 2T nie ma możliwości strojenia za pomocą sondy lambda (zawali się nagarem), poza tym mieszanie się świeżego ładunku ze spalinami (i naturalnie występujący EGR) powoduje zakłócenie pomiaru zawartości tlenu w spalinach.

9

Odp: Właściwy kolor świecy ? WR 450

Podniosłem jeszcze iglicę na drugi rowek od dołu, prawie w najwyższe położenie i Moto dostaje czkawki, tak jak by przerywa przy jeździe ze stałym gazem, a świeca cała praktycznie okopcona
[url]https://zapodaj.net/c74d8e6b67ba9.jpg.html[/url]
czyli wychodzi że teraz za bogato.

10

Odp: Właściwy kolor świecy ? WR 450

Nie kieruj się na razie świecą tylko odczuciami z jazdy.
Nie wyregulujesz gaźnika na tip top patrząc tylko w świecę.
Masz wolne obroty, średnie, wysokie + pompkę przyśpieszającą i każdą z tych sekwencji gaźnika musisz ustawiać indywidualnie i odczuciami z jazdy.
Dla Ciebie z brakiem doświadczenia jest to zabawa na kilka godzin.

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD

11

Odp: Właściwy kolor świecy ? WR 450

Teraz jest kaszana totalna, jak jechałem po mieście za jakimś autem to cały czas moto poszarpuje, delikatnie przerywa. Opószczę iglicę z powrotem i na razie chyba tak zostawię, bo dobrze dzida latała, może faktycznie za bardzo się tą świecą zasugerowałem. Ze sportami nie było takich dylematów.

12

Odp: Właściwy kolor świecy ? WR 450

Świeca dobrze się sprawdzi przy max obrotach. I tam lepiej żeby nie było za ubogo.
Weź znajdź jakąś długą prostą, najlepiej lekkie wzniesienie.
Rozgrzej maszynę, następnie na jakimś biegu (może być i 2-3) w zależności od wzniesienia i górki. Przejedź ją całą na max otwartej menacie. Na końcu prostej zgaś silnik przez wciśnięcie sprzęgła i guzik Off. Nie redukuj ani zmniejszaj obrotów. Aby nie zafałszować wyniku.
Zjedź na bok, odczekaj aż silnik troszkę ostygnie, wykręć świecę i sprawdź jaki ma kolor.

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD

13

Odp: Właściwy kolor świecy ? WR 450

Teraz to zupełnie przesadzasz. Wróć do oryginalnego ustawienia iglicy i zmniejsz rozmiar dyszy głównej.