16

Odp: Sens wymiany zawieszenia i układu hamulcowego

na pewno łatwiej jest przerobić amor Enduro -> SM niż odwrotnie.

Poprawia się setting, nieco gęstszy olej, twardsza sprężyna, podkładka skracająca skok i zrobione :P

MOTOFREAK - BARTOSZ KOWALEWSKI - Serwis motocyklowy inny niż wszystkie
myjka ultradźwiękowa
https://motofreak.waw.pl/
Aprilia SXV 450

17

Odp: Sens wymiany zawieszenia i układu hamulcowego

Wg serwisowki faktycznie w wersji te i smr są 2 różne amortyzatory. Wg part katalogu podają tylko jedna sprężynę 5.4.
Muszę zrobić te zawiasy bo zbyt często puszcza mi tył. Cały czas myślałem że to moja wina, zbyt duzo gazu na wyjsciu, potem jak poprawilem prace gazem ze wina opony ale ostatnio doszedłem że to zawias. Czuje że jak tego nie zrobię to już koniec progresu.
Moje aktualne regularne czasy na asfalcie to:
Bydgoszcz 54-55s
Stary Kisielin 52-53s
Koszalin 51-52s

Hsq SMR 511
#511

18

Odp: Sens wymiany zawieszenia i układu hamulcowego

ktoś Ci w ogóle patrzył na ustawienie zawieszenia ? Twarda sprężyna jest głównie po to, żeby Cię za mocno nie dobijało na hopach. Na asfalcie zwykle da się na serii ustawić, chyba, że ktoś waży 120kg :D

MOTOFREAK - BARTOSZ KOWALEWSKI - Serwis motocyklowy inny niż wszystkie
myjka ultradźwiękowa
https://motofreak.waw.pl/
Aprilia SXV 450

19

Odp: Sens wymiany zawieszenia i układu hamulcowego

levis napisał/a:

Wymiana samej sprężyny tylko pogorszy sprawę.

Wymieniałem samą sprężynę w poprzednim SMC i bardzo poprawiło się prowadzenie . Moto stało trochę wyżej pode mną i na wyjściach z zakrętów było znacznie lepiej. Można było bez trudu utrzymać ciaśniejszy tor jazdy. Jeśli chodzi o odbicie wymagało tylko minimalnej korekty - jakieś 2-3 kliknięcia.
Jednak nie jestem ekspertem i mogłem nie zauważyć pogorszenia

"Najbardziej mnie teraz wkurwia u młodzieży to że już więcej do niej nie należę" Kazik Staszewski"

20

Odp: Sens wymiany zawieszenia i układu hamulcowego

Sagi czyli wysokości błotnik oska ustawione wg serwisowki. Szukałem jakiegoś majstra z okolic co by się podjął tego kompleksowo i niestety nie znalazłem. Poza odpowiedziami typu nie mamy czasu, nie wiemy, były jeszcze że to trzeba jeździć patrzeć ustawiać i tak do skutku.

Hsq SMR 511
#511

21

Odp: Sens wymiany zawieszenia i układu hamulcowego

Zawsze mozesz wysłac zawias do Power4 czy innego grzebaka zawiasów i ustawi Ci wszystko pod Twoją wagę.
To chyba najlepsza i jedyna opcja do ścigania się.

22 Ostatnio edytowany przez levis (2018-07-09 13:03:31)

Odp: Sens wymiany zawieszenia i układu hamulcowego

tak SAG masz ?

Free sag powinien znajdować się w przedziale 5-10% całego skoku zawieszenia. W przypadku SXV:

przód - 13-27 mm
tył - 12-25 mm

Kolejną sprawą jest zmierzenia Race SAG - czyli ugięcia motocykla z kierownikiem w pełnym stroju w pozycji "do jazdy". Jest to bardzo ważne, bo przesunięcie tyłka na kanapie o kilka cm, może zmienić sag nawet o 10-15%.
Mierzymy od pełnego wyciągnięcia zawieszenia.

Prawidłowe wartości to 25-30% (dla tyłu) i 8-9% (dla przodu) skoku całego zawieszenia - mniejszy skok, na bardziej asfaltowe tory, większy, gdzie jest sporo sekcji off.

przód: 22-25mm
tył: 63-75mm

Jak masz SAG dobry, może nie trzeba zmieniać sprężyny, tylko zrobić re-valving.

Gierwi - jak zmieniasz sprężynę o 0.1-0.2kg, to faktycznie pewnie da się ogarnąć to na seryjnych bebechac.

Jeżeli jednak zmieniasz sprężynę, na dużo twardszą, np. jak ja z 5.6 na 6.4 to niestety seria nie daje rady...

MOTOFREAK - BARTOSZ KOWALEWSKI - Serwis motocyklowy inny niż wszystkie
myjka ultradźwiękowa
https://motofreak.waw.pl/
Aprilia SXV 450

23

Odp: Sens wymiany zawieszenia i układu hamulcowego

Coś pokićkałeś z tymi sagami.
Free sag większy od race sag dla przedniego zawieszenia?

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD

24

Odp: Sens wymiany zawieszenia i układu hamulcowego

faktycznie.

Generalnie wg mnie jak masz skok zawieszenia 275mm, to ugięcie pod ciężarem moto z kierownikiem, nie powinno przekroczyć 20-25% czyli 55-68mm od pełnego wyciągnięcia.

MOTOFREAK - BARTOSZ KOWALEWSKI - Serwis motocyklowy inny niż wszystkie
myjka ultradźwiękowa
https://motofreak.waw.pl/
Aprilia SXV 450

25

Odp: Sens wymiany zawieszenia i układu hamulcowego

levis napisał/a:

Gierwi - jak zmieniasz sprężynę o 0.1-0.2kg, to faktycznie pewnie da się ogarnąć to na seryjnych bebechac.

Ja zmieniałem z 80 N/mm na 85 N/mm. Jednak to nie była zmiana z enduro na SM, tylko w ramach tego co oferuje producent w ramach dostępnych akcesoriów do jednego modelu.

"Najbardziej mnie teraz wkurwia u młodzieży to że już więcej do niej nie należę" Kazik Staszewski"