1

Temat: 690 SMC wymiana dźwigienek zaworowych

Wybaczcie ten spam na temat 690 ale nigdzie nie znalazłem podobnego tematu.

Czy ktoś mógłby mi przybliżyć temat wymiany dźwigienek zaworowych w 2008 690 SMC? Mój kat ma teraz jakieś 18k km więc to chyba dobra pora na ich wymianę.

I jeszcze jedno pytanie. Wydaje mi się, że na SMJ przeczytałem, że dźwigienki zaworowe to problem młodszych roczników SMC a potem ta część została poprawiona ale nadal pasuje do każdego modelu i po wymianie nie trzeba się już nimi przejmować. Prawda to czy nie?

2

Odp: 690 SMC wymiana dźwigienek zaworowych

Wymiana dzwigienek proforma jeśli nic się z nimi nie dzieje nie ma sensu moim zdaniem. Rolki są ważniejsze ale to też słychać i uciekają luzy zaworowe.

3

Odp: 690 SMC wymiana dźwigienek zaworowych

Rolki są ważniejsze, ale w 690 występują w całości z rolkami i nie ma możliwości wymiany samych rolek. Niektórzy wymieniają dźwigienki co 2 wymianę oleju, ale to pewnie przesada. Ja w poprzednim 690 wymieniłem po ok. 12 000 km. Trochę mocniej dzwonił ,ale nie było dramatu. Przy przeglądzie okazało się że sworzeń rolki na ssaniu wysuwa się pod własnym ciężarem ;-), a luzy były większe niż wcześniej. Nic się nie rozsypało, ale było blisko. Profilaktycznie wymieniłem obie, ale tak jak MAĆKO pisze profilaktyczna wymiana to przesada.
Też czytałem o tym że nowsze roczniki mają zmodyfikowany ten element i jest lepiej. Trzeba być czujnym i przy każdej wymianie oleju sprawdzać (co 5 000 km).

"Najbardziej mnie teraz wkurwia u młodzieży to że już więcej do niej nie należę" Kazik Staszewski"

4

Odp: 690 SMC wymiana dźwigienek zaworowych

MAĆKO, tak jak pisze gierwi rolki te są sprzedawane w zestawie wraz z dźwigienkami. Warto sprawdzić czy trzpień rolki nie ma luzów na boki ( nie wysuwa się z jarzma dźwigienki ).
Ja te trzpienie ( ośki ) dodatkowo zapunktowałem punktakiem w czterech miejscach aby się czasem nie wysunęły.
Proponuje również jak ktoś ma już rozgrzebane do tego miejsca aby sprawdzić mniejsze łożysko na wałku rozrządu (HK1814RS18x24x14).
Kosztuje ono parę groszy, a w tym miejscu przy "gumowaniu" jest kiepskie smarowanie...

5

Odp: 690 SMC wymiana dźwigienek zaworowych

Tak wracając do tematu wymiany/inspekcji rolek, znalazłem taki filmik [url]https://youtu.be/LaV4FbtAYMo?t=3m22s[/url] . Wszystko ładnie pokazane co i jak zrobić aby wyjąć te dźwigienki. W sumie proces łatwiejszy niż myślałem, mam nadzieję, że nie będzie kłopotów w praktyce.

6

Odp: 690 SMC wymiana dźwigienek zaworowych

Nie ma z tym kłopotów.

"Najbardziej mnie teraz wkurwia u młodzieży to że już więcej do niej nie należę" Kazik Staszewski"