1

Temat: Jak odpowietrzyć hamulce ?

Witam,
Mam problem, otóż hamulce teoretycznie odpowietrzone, w płynie bąbelków nie ma, tłoczki lekko reagują.
Lecz nie mogę tego skończyć.
Nie chcą złapać tak żeby było dobrze.
Tylko lekko przesuwa.
Zaciski rozłożone i przeczyszczone.
Wszystkie elementy bardzo dokładnie wyczyszczone.
Możecie podpowiedzieć jak wy odpowietrzacie ?
Pozdrawiam :)

Yamaha YZ 250F

2 Ostatnio edytowany przez racek (2014-03-21 19:22:34)

Odp: Jak odpowietrzyć hamulce ?

Pamiętaj żeby płyn wlać przez odpowietrznik  najlepiej szczykawą i na końcu wężyk a nie tam gdzie jest płyn...., jesli tak nie zrobisz hamulec bedzie zapowietrzony

Ktm#exc#525#sm

3

Odp: Jak odpowietrzyć hamulce ?

Może pompę jeszcze trzeba odpowietrzyć

4

Odp: Jak odpowietrzyć hamulce ?

Ja robię tak: W układzie brak płynu. Więc zalewam płynem zbiorniczek, z drugiej strony strzykawka z rureczką podpiętą do odpowietrznika i wciągasz strzykawą, aż zassasz płyn. Następnie od nowa, płyn dolewasz do zbiorniczka, strzykawka pusta w pozycji gotowej do zassania, bez dotykania klamki, mając klucz, przeważnie 8mm na śrubie, zaciągasz strzykawe, by się wytworzyło podciśnienie, odkręcasz zaworek na ułamek sekundy, by powietrze odeszło. Powtarzasz to tak długo aż bąbelki nie zejdą wszystkie. Trzeba pilnować stanu płynu w zbiorniczku, bo jak zassa powietrze górą, to od nowa robota. Metoda ta jest lepsza niż przepompowanie, i szybsza niż pompowanie klamką, bo zazwyczaj pare razy wystarczy zassać, by był twardy hebel.
Pozdro

romet pony -> senda -> rm125 -> dr-z e400 -> wr400 -> crf450 -> fzs600 & sm690

5

Odp: Jak odpowietrzyć hamulce ?

Ja u siebie mam już płyn więc to odpada, wszystko pięknie zalane, bąbelki też nie idą już z odpowietrznika kiedy go poluzuję i pompuję klamkę.
Tak samo tłoczki niby coś się ruszają a nadal brak tej siły zacisku...

Yamaha YZ 250F

6

Odp: Jak odpowietrzyć hamulce ?

przede wszystkim musisz ustawic wszystko tak by w miare mozliwosci przewod szedl caly czas do gory

zacisk w najnizszym punkcie a pompa w najwyzszym.

potem walisz strzykawka od dolu plyn i musi byc dobrze. (zdejmij pokrywe pompy)


mozesz miec tez odpowietrznik na pompie tak jak Materka mowi. tam tez trzeba odpowietrzyc.

"Nie ma boga. Jest Mmmmotór!"
KTM SMR450 '13 #23

7

Odp: Jak odpowietrzyć hamulce ?

Niestety odpowietrznika na pompie nie mam.
Dobra to spróbuję z tym przewodem do góry ale i tak niewiele to daje bo tak też robiłem.
Założyłem wężyk, poluzowałem odpowietrznik i pompowałem klamką i 0 efektów :/

Yamaha YZ 250F

8

Odp: Jak odpowietrzyć hamulce ?

a jak pompujesz, to przy każdym wciśnięciu klamki odkręcasz i zamykasz odpowietrznik na chwile, czy pompujesz na odkręconej śrubce, bo to może być powód.

romet pony -> senda -> rm125 -> dr-z e400 -> wr400 -> crf450 -> fzs600 & sm690

9

Odp: Jak odpowietrzyć hamulce ?

Ten drugi sposób, odpowietrznik cały czas otworzony i pompuję, próbować tym pierwszym ?

Yamaha YZ 250F

10

Odp: Jak odpowietrzyć hamulce ?

Tak jak pisał Lucek przewód musi być prosty.
Jeżeli to jest przedni hamulec to nie może być zagięcia nad kierownicą ponieważ tam się zbiera powietrze i go nie przetłoczysz.
Odkręć pompę lub kierę z pompą, wyprostuj przewód i wtedy.
Tył tak samo, jak się zawija za pompą, to odczep zacisk, daj do góry nad pompę i zobaczysz jakie bąble Ci wylecą z odpowietrznika na zacisku.
Metody potwierdzone i sprawdzone.
Miałem już wiele różnych pomp, płyn hamulcowy zmieniam kilka razy w roku więc już troszkę do wprawy doszedłem.

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD

11

Odp: Jak odpowietrzyć hamulce ?

pompowanie klamka jest mozolne i slabiej odpowietrza.
wstrzykuj od dolu.

"Nie ma boga. Jest Mmmmotór!"
KTM SMR450 '13 #23

12

Odp: Jak odpowietrzyć hamulce ?

Jak nie masz odpowietrznika przy pompie to robisz ciśnienie w układzie i luzujesz na śrubie mocującej przewód do pompy. Tylko owiń wszystko szmatą bo leci wszędzie.

13 Ostatnio edytowany przez I/JG53_Pogo (2014-03-22 02:46:13)

Odp: Jak odpowietrzyć hamulce ?

Opiszę jak mogę trochę jaśniej i dokładniej to co koledzy piszą .
1 wciskasz klamkę np 5 razy
2 trzymasz zaciśniętą klamkę odkręcasz odpowietrznik aż płyn wypłynie wraz z powietrzem
3 zakręcasz i puszczasz klamkę

Całość powtarzasz aż hamulec stwardnieje ale warto jeszcze parę razy powtórzyć tą czynność.

Jeżeli to nie przynosi efektu to coś może być nie tak z nieszczelnością tłoczka lub całego obiegu

https://www.facebook.com/MoherosBanditos
www.youtube.com/JG53Pogo

14

Odp: Jak odpowietrzyć hamulce ?

Dziękuję bardzo, z tym sposobem zadziałało :)
A od siebie dodam że jeśli klamka jest zapowietrzona to mozna dac zbiorniczek najwyzej jak sie da i scisniete klocki rozszerzyć śrubokrętem na zakręconym odpowietrzniku, automatycznie cofnie bąble do zbiorniczka :)

Yamaha YZ 250F

15

Odp: Jak odpowietrzyć hamulce ?

Wojtek22 napisał/a:

Dziękuję bardzo, z tym sposobem zadziałało :)
A od siebie dodam że jeśli klamka jest zapowietrzona to mozna dac zbiorniczek najwyzej jak sie da i scisniete klocki rozszerzyć śrubokrętem na zakręconym odpowietrzniku, automatycznie cofnie bąble do zbiorniczka :)

Dokładnie, dzisiaj takim samym sposobem zmieniłem pompę hamulcową Beringera w crf w 5 min :)
Tyle, że przed zmianą zdjąłem zacisk i maksymalnie wysunąłem tłoczki.

KXF 250 '14