1

Temat: Luzy zaworowe - płytki, czy wymieniać?

Hejo, zajrzałem do siebie w zawory, (EXC 450 2009) więc w tej chwili mam 0,05mm ponad "idealny" luz zalecany przez producenta - zarówno na ssących jak i wydechowych zaworach.
Czyli można powiedzieć w tej chwili mam wartość graniczną tolerancji.
Czy warto już zrobić to w tej chwili? czy te 5 setek jest bardzo istotne, ma znaczący wpływ na kulturę pracy silnika, na jego zużycie?
Bo w sumie poza tym, że zawór wysuwa się o te 0,05mm mniej i może minimalnie głośniej klepie to chyba nic się nie dzieje.
4 nowe płytki to koszt ok lub ponad 100zł także jak dla 20 letniego poszukiwacza wrażeń niemały koszt.
Czekam na wasze zdanie :)

2

Odp: Luzy zaworowe - płytki, czy wymieniać?

A ktm ma plytki czy sruby?

WWW.HI-OCTANE.PL

#13 Mistrzostwa Polski

3

Odp: Luzy zaworowe - płytki, czy wymieniać?

Płytki niestety, a może i stety. Nie wiem która opcja jest lepsza. Pod względem łatwości ustawienia na pewno śruby.

4

Odp: Luzy zaworowe - płytki, czy wymieniać?

Poszukaj bo mozna kupic czasami zestawy plytek w dobrej cenie na allegro

WWW.HI-OCTANE.PL

#13 Mistrzostwa Polski

5

Odp: Luzy zaworowe - płytki, czy wymieniać?

Si, ale chodzi mi o konieczność wymiany. Teoretycznie mieszczę się w skrajnej normie producenta, więc powinno być oko?

6

Odp: Luzy zaworowe - płytki, czy wymieniać?

przy następnej wymianie oleju ja bym już regulował... lub teraz, jeśli nie możesz spać po nocach ;)

7

Odp: Luzy zaworowe - płytki, czy wymieniać?

w normie czyli OK, jest przysłowie nie naprawiać jak się nie zepsuło, poza tym regulacja płytkami nie oznacza zakupu całego kompletu bo często kilka z potrzebnych do nowej regulacji znajdziesz na sąsiednich zaworach

8

Odp: Luzy zaworowe - płytki, czy wymieniać?

Dokładnie wyjmij płytki pomierz i może pozamieniaj, potem dokup brakujące.
EXC 2009 to drogi motocykl, więc na biednego nie trafiło, a 100zł na serwis to nie jest duża kwota.
Mi osobiście nie chciało by się drugi raz rozbierać i wyregulowałbym od razu.
Poszukaj tańszych płytek np: w larssonie.
Zestawu się nie opłaca.

http://www.bikepics.com/members/cichy929/
CRF 490 sumo & CRF 250 MX

9

Odp: Luzy zaworowe - płytki, czy wymieniać?

cichy napisał/a:

Zestawu się nie opłaca.

Zestaw kosztuje mniej wiecej 250zl, wiec nie wiem czemu sadzisz ze sie nie oplaca. Plytka osobno kosztuje w granicy 10/15 zl do tego dojdzie koszt wysylki i juz robi sie sporo. Ja sobie musze zawory sprawdzic, i kupuje zestaw caly i nie bede sie pierdzielil. Potem zawsze mozna sprzedac

10

Odp: Luzy zaworowe - płytki, czy wymieniać?

Bo z tego zestawu wykorzystasz tylko kilka rozmiarów a większość zostaje na półce, to już lepiej kupić kilka płytek więcej, żeby było na następną regulację. Tym bardziej że zaworu nie reguluje się w nieskończoność, jak usiądzie 30 setek to i tak przeważnie trzeba go wymienić.

http://www.bikepics.com/members/cichy929/
CRF 490 sumo & CRF 250 MX

11

Odp: Luzy zaworowe - płytki, czy wymieniać?

IMHO również opłaca się kupować zestaw.... Koszt faktycznie poniżej 250zł ale co moim zdaniem najważniejsze - zaoszczędzisz sobie czasu, a jak znam życie to jeszcze nerwów i paliwa....

Ja kupowałem tej firmy:
[url]http://www.motorus.pl/silnik/zawory/plytki-zaworowe/zestawy-plytek/prox/prox-29-vsa1000-zestaw-plytek-zaworowych-do-ktm-10-00-mm-84-szt_p_10696.html[/url]

W tym sklepie:
[url]http://www.enduromania.pl/[/url]

Możliwość uratowania kolegi, który obrobiony ze strachu szykuje moto na kilkudniowy wypad - bezcenne ;)

pozdr
Michał, Wrocław
KTM EXC-R 530 [Alpina + Beringer] => Husaberg FS 650 Force [Berginer + Adler + Power4Suspension + Akrapovic]

12

Odp: Luzy zaworowe - płytki, czy wymieniać?

I jeszcze ciekawostka - Harley robi płytki z 2krotnie mniejszym skokiem. Podaje orientacyjnie:

2,7    600.36.035.270    18680-01K
2,725                         18658-01K
2,75    600.36.035.275    18681-01K
2,775                        18659-01K

PS1. Uważam, że nie ma co przesadzać z płytkami od Harleya
PS2. U Ciebie jest norma, więc nie ruszałbym tego.
PS3. Pomysł cichego, żeby samemu zbudować zestaw tylko tych "potrzebnych" płytek wydaje się niegłupi. Na pewno warty przekalkulowania.

pozdr
Michał, Wrocław
KTM EXC-R 530 [Alpina + Beringer] => Husaberg FS 650 Force [Berginer + Adler + Power4Suspension + Akrapovic]

13

Odp: Luzy zaworowe - płytki, czy wymieniać?

Ok a jeszcze zapytam - gdybym miał za mały luz to można płytkę spolerować z jednej strony, tylko od której? - od strony konika, czy od strony zaworu ?

14

Odp: Luzy zaworowe - płytki, czy wymieniać?

zioleczko450 napisał/a:

Ok a jeszcze zapytam - gdybym miał za mały luz to można płytkę spolerować z jednej strony, tylko od której? - od strony konika, czy od strony zaworu ?

się nie robi takich rzeczy

SM570R była a teraz???

15

Odp: Luzy zaworowe - płytki, czy wymieniać?

Zawor tytanowy to sporo $$, a jak padnie jeden to raczej wymieniasz parami. Lepiej poczekac na plytke te 3 dni, badz jezdzic na wiekszym luzie niz bawic sie w wymyslanie. Ta, rzeczywiscie HD-ki maja te same plytki co do Kata, ale i tak jestem zdania ze warto kupic zestaw. Zawsze mozna go sprzedac.

P.S. Stare plytki zaworowe mozna dalej urzywac, czy nadaja sie do kosza?