1 Ostatnio edytowany przez vlo (2012-05-16 00:01:02)

Temat: Kupno i sprowadzenie moto z UK + rejestracja

Może komuś przyda się to co właśnie ukończyłem.

Moto kupiłem na [url=http://www.ebay.co.uk]www.ebay.co.uk[/url]. Firmy która zajęła się transportem szukałem dosyć długi okres czasu (około 2 tygodni). Jedne były za drogie w porównaniu ze świadczonymi usługami (przewoziły motocykle na lawetach razem z samochodami) lub też nie przekazywały pieniędzy za motocykl (nie testowały tylko na pakę i w drogę). W końcu znalazłem spedytora i była nią firma z Lublina [url=http://www.lublin-transport.pl]www.lublin-transport.pl[/url] - bardzo dobry i szybki kontakt prawdę mówiąc 24h/dobę i 7 dni w tygodniu. Motocykl przed odbiorem przetestowali, dopilnowali podpisania umowy k/s oraz przekazali gotówkę.

Co trzeba spełnić by sprawnie w Polsce zarejestrować moto:
1. dwujęzyczna umowa kupna/sprzedaży (nie trzeba jej tłumaczyć przynajmniej u mnie),
2. dokument v5c - nie trzeba nic w nim wypełniać ani podpisywać ponieważ w Polsce dowodem zakupu jest umowa (trzeba ją przetłumaczyć u przysięgłego tłumacza),
3. badania techniczne zrobione w Polsce - nie ma co nawet pokazywać MOT,
4. VAT25.

Koszty:
1. transport - mnie kosztował 700pln,
2. tłumaczenia: v5c - 40pln, umowna k/s 20pln (nie wiedziałem jeszcze, że nie jest to wymagane),
3. badania techniczne - 64pln,
4. VAT 25 - 160pln (moto nie jest nowe czyli ma nalatane 6000km i więcej niż dwa lata) - u mnie wydają od ręki,
5. opłaty związane z rejestracją motocykla: 196pln - blachy, książka, dowód itp,
6. ubezpieczenie oc - 210pln (+60pln za nw).

Reasumując:
Ściągnięcie moto do Polski zajmuje około 2 dni (u mnie odbiór w niedzielę w UK a odbiór w PL we wtorek). Łączne transportu i rejestracji to około 1050pln plus koszty związane z trasą do i z Lublina. W moim przypadku możliwy był odbiór z Warszawy ale dopiero po długim weekendzie więc nie miałem na co czekać i 1 maja o 6 rano odebrałem motocykl z Lublina - teraz rozumiecie dlaczego napisałem o firmie 24h/dobę. Wszystkie formalności w PL zajęły mi 2 dni ponieważ okazało się, że lampa oświetla lewe pobocze. Nie ma się czego bać bo nie jest to skomplikowane.

Honda XR650R w jedynej słusznej wersji SM - SXV Forks, Magura caliper
Honda CRF150F
Honda CRF70F na małych brudasach
Honda CRF50F na maleńkich brudasach

2

Odp: Kupno i sprowadzenie moto z UK + rejestracja

vlo - dzięki za tego posta!

pozdr
Michał, Wrocław
KTM EXC-R 530 [Alpina + Beringer] => Husaberg FS 650 Force [Berginer + Adler + Power4Suspension + Akrapovic]

3

Odp: Kupno i sprowadzenie moto z UK + rejestracja

A co jeśli ma mniej niż 6 tys przebiegu lub mniej niż 2 lata?

Husqvarna SM450R

4

Odp: Kupno i sprowadzenie moto z UK + rejestracja

To z tego co się orientuje płacisz podatek jak za nówkę sztukę

DR-Z 400SM K7

5

Odp: Kupno i sprowadzenie moto z UK + rejestracja

Bonczurski napisał/a:

To z tego co się orientuje płacisz podatek jak za nówkę sztukę

Dokładnie - płacisz jeszcze 23% VAT.

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD

6

Odp: Kupno i sprowadzenie moto z UK + rejestracja

yyy a jakies zrodlo tej informacji? Na terenie UE jest przeciez swoboda przeplywu towarow i jesli vat zostal zaplacony w UK to dlaczego u nas mialbym go placic po raz drugi?
co w przypadku, gdy motocykl jest uszkodzony?

Husqvarna SM450R

7

Odp: Kupno i sprowadzenie moto z UK + rejestracja

locdog napisał/a:

yyy a jakies zrodlo tej informacji? Na terenie UE jest przeciez swoboda przeplywu towarow i jesli vat zostal zaplacony w UK to dlaczego u nas mialbym go placic po raz drugi?
co w przypadku, gdy motocykl jest uszkodzony?

Wewnątrzwspólnotowe nabycie nowego samochodu

Nabycie nowego środka transportu z innego państwa członkowskiego UE jest zawsze opodatkowane w państwie przeznaczenia, a więc w kraju, w którym auto będzie używane. Status sprzedawcy i nabywcy nie ma tu żadnego znaczenia. Nawet bowiem, jeśli żadna ze stron transakcji nie będzie podatnikiem VAT (np. będą to dwie osoby fizyczne), to i tak będziemy mieli tu do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem środka transportu, a więc również z obowiązkiem rozliczenia w Polsce podatku od towarów i usług.

[url]https://ewnioski.pl/formularze/vat-23-wewnatrzwspolnotowe-nabycie-srodka-transportu/informacje[/url]
[url]http://www.motogen.pl/artykuly/porady/rejestracja-motocykla-jak-sie-z-nia-uporac-bez-bolu-glowy,art24.html[/url]

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD

8

Odp: Kupno i sprowadzenie moto z UK + rejestracja

dziękuję. to paranoiczna jest ta ustawa w takim razie (chodzi o warunki uznania za pojazd nowy) - przeciez motocykl torowy moze miec 5 lat i 2 tys km - wtedy tez jest nowy?!
w takim razie, czy mozna sie ubiegac o zwrot vat przy eksporcie?

Husqvarna SM450R

9

Odp: Kupno i sprowadzenie moto z UK + rejestracja

przy wypelnianiu vat24 - papierka dzieki ktoremu otrzymasz vat25 zawsze mozesz wpisac 7000km i prawde mowiac nikt tego nie sprawdzi. przy wieku pojazdu juz to nie przejdzie. jezeli pojazd jest torowy to przeciez go nie rejestrujesz wiec nie ubiegasz sie o vat25 :>

Honda XR650R w jedynej słusznej wersji SM - SXV Forks, Magura caliper
Honda CRF150F
Honda CRF70F na małych brudasach
Honda CRF50F na maleńkich brudasach

10

Odp: Kupno i sprowadzenie moto z UK + rejestracja

Moja gablotka tez miała być liczona jako nowa, przebieg niższy niż 6000km lecz kobitka w urzędzie kazała mi sprawdzić licznik jeszcze raz ;) i okazało się ze ma jednak 16000km :)
Oni chyba tez są zdania ze przepis jest durny i patrzą na to z przymrużeniem oka.
Takze trzeba pamietac o tym przebiegu przy rejestracji anglikow.

Pzdr

"If you do what you love, nothing can hold you back."

11

Odp: Kupno i sprowadzenie moto z UK + rejestracja

w dzisiejszych czasach bal bym się zaufać jakim kolwiek  transportem z uk do polski ... tyle tego na necie o oszustwach ...

12

Odp: Kupno i sprowadzenie moto z UK + rejestracja

vlo napisał/a:

przy wypelnianiu vat24 - papierka dzieki ktoremu otrzymasz vat25 zawsze mozesz wpisac 7000km i prawde mowiac nikt tego nie sprawdzi. przy wieku pojazdu juz to nie przejdzie. jezeli pojazd jest torowy to przeciez go nie rejestrujesz wiec nie ubiegasz sie o vat25 :>


a powiedz mi jak zrobiłeś dałeś kasę przed  tej firmie ?/ czy oni zapłacili  za moto  a ty im potem przy odbiorze (ta druga opcja chyba niemożliwa ale  ciekaw jestem jak ja bym coś wychaczyl :) )

13 Ostatnio edytowany przez vlo (2012-11-05 10:19:01)

Odp: Kupno i sprowadzenie moto z UK + rejestracja

na poczatku dalem kase kurierowi (w funtach) na zakup moto - dostalem kwit. przy odbiorze oplacilem transport.

Honda XR650R w jedynej słusznej wersji SM - SXV Forks, Magura caliper
Honda CRF150F
Honda CRF70F na małych brudasach
Honda CRF50F na maleńkich brudasach

14

Odp: Kupno i sprowadzenie moto z UK + rejestracja

vlo napisał/a:

na poczatku dalem kase kurierowi (w funtach) na zakup moto - dostalem kwit. przy odbiorze oplacilem transport.


aha ale szczerze nie wiem co sadza inni ale bal bym się dać np 5000 fontów takiemu kurierowi ...

15 Ostatnio edytowany przez vlo (2012-11-09 00:23:45)

Odp: Kupno i sprowadzenie moto z UK + rejestracja

przed chila udalo sie wygrwac crf 450 z 2005 na brudasach i z masa dodatkow za 1550 jak wszystko dobrze pojdzie to ta sama firma dowiezie dzide do domu.

nie bede dodawal postaw wiec fotke tutaj klepne foto:

http://i.ebayimg.com/t/HONDA-CRF-450-not-ktm-drz-wr-/00/s/MTIwMFgxNjAw/$T2eC16ZHJHoE9n3KfvE!BQmCumN-Pg~~60_57.JPG

zapomnialem dodac ze z papierami ;)

Honda XR650R w jedynej słusznej wersji SM - SXV Forks, Magura caliper
Honda CRF150F
Honda CRF70F na małych brudasach
Honda CRF50F na maleńkich brudasach