1

Temat: Jak sie pozbyć tulei i łożysk piasta talon

Kupiłem ostatnio koła excela z piastami talona i wszystko by było ok gdyby nie to ze przednie koło jest na wąską ośke. I w tym problem ze nie wiem jak mam sie pozbyć tulejki i łożysk żeby włożyć grubszą ośkę.Dzisiaj byłem na prasie ale dość duzy nacisk ok 10 t
i nic ani drgnie macie jakieś pomysły? Może wieksza prasa bo tylko to mi przychodzi na myśl
[url=http://www.fotosik.pl]http://images45.fotosik.pl/1384/b2112d354e1d1085med.jpg[/url]
[url=http://www.fotosik.pl]http://images35.fotosik.pl/1194/a0ec8df7b21bc9f3med.jpg[/url]

#666
EXC 525 : XTZ 660 : TXT 250

2

Odp: Jak sie pozbyć tulei i łożysk piasta talon

jest jedna tulejka czy dwie? jak dwie to wybij najpierw jedno łożysko, potem drugie...zerknij w środek.

SMR 505

3 Ostatnio edytowany przez raku (2012-02-21 19:49:23)

Odp: Jak sie pozbyć tulei i łożysk piasta talon

No włąśnie ze jest jedna tuleja która przechodzi przez oba łożyska. Wiec musi chyba pójść albo w jedną albo w drugą mańke nie??
A łożysk nie wybije bo nie ma jak, jak by nie było tej tulejki to już bym sobie rade dał.

#666
EXC 525 : XTZ 660 : TXT 250

4

Odp: Jak sie pozbyć tulei i łożysk piasta talon

To zacznij wybijać tuleję najlepiej od strony tej gdzie nie ma tarczy. Ponieważ mniej wystaje.
Teoretycznie jak zaczniesz wybijać tuleję to powinno zacząć też wychodzić łożysko po przeciwnej stronie.
Pamiętaj aby używać np. nasadki od klucza a nie przecinaka jako elementu pośredniczącego między młotkiem a tulejką.
Dodatkowo możesz dać troszkę smaru na piastę aby łożysko się łatwiej ślizgało jak zaczniesz je wybijać.

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD

5

Odp: Jak sie pozbyć tulei i łożysk piasta talon

Ja to jak wymieniałem łożysko w kole to opalarką potraktowałem piastę ale niewiem czy w twoim przypadku nie będzie ci żal piasty i potem tulejka i młotkiem i dzięki rozgrzaniu weszła

Hero Majestic Ankur--->Derbi Senda Xtreme R--->Lifan Cross 125--->Mz Etz 250--->Ktm Egs 360--->Kawasaki Zr7--->Gas Gas EC 300  2006 & Kawasaki Zr7s 2004

6

Odp: Jak sie pozbyć tulei i łożysk piasta talon

szkoda że już jest cieplej bo mogłeś wystawić na mróz może by pomogło, chyba że masz taką zamrażarkę dużą :)

WARSZAWSKI TERROR KAPUTT !  / Yamaha WyjątkowaRzeźba

7 Ostatnio edytowany przez fxrider (2012-02-22 00:53:00)

Odp: Jak sie pozbyć tulei i łożysk piasta talon

Wystawianie tego na mróz to głupota - tylko utrudni sprawę.
To trzeba grzać. Na zimno można sobie tylko gniazda łożysk porozwalać. A dobrze nagrzane idzie jak w masełko.
Niejednokrotnie nagrzewałem zwykłą elektryczną nagrzewnicą z allegro za 30 zł piasty i nigdy z tego nie było z tym żadnych problemów.
No - raz gąbka ustalająca tulejkę rozpierającą w husce trochę pachnieć zacząła - i tyle.

No i należałoby zacząć od demontażu tarczy coby jej nie ryzykować.

Edit: ew. sprawdź czy nie widać tam przypadkiem śladów kleju. Jeśli tak to będzie ciężko - trzeba dobrze wygrzać. Niestety klej to często jedyne wyjście jak ktoś kilka razy zmieni łożysko na zimno (a czasem wystarczy i raz bez pojęcia).

lc4.pl - nowa strona pomarańczy
Najczęstszą przyczyną problemów z LC4 jest właściciel...

8

Odp: Jak sie pozbyć tulei i łożysk piasta talon

fxrider napisał/a:

A dobrze nagrzane idzie jak w masełko

masz rację, pomyliło mi się to alu jest bardziej podatne na zmiany temp a myślałem że odwrotnie

WARSZAWSKI TERROR KAPUTT !  / Yamaha WyjątkowaRzeźba

9

Odp: Jak sie pozbyć tulei i łożysk piasta talon

Tu chodzi o to co jest na zewnątrz. Czyli obudowę grzejemy, a wkład (łożysko) chłodzimy. Jak się nie da oddzielnie to grzejemy obudowę, bo ma większą średnicę i i tak bardziej się rozszerzy niż łożysko. Różnice materiałowe swoją drogą.

lc4.pl - nowa strona pomarańczy
Najczęstszą przyczyną problemów z LC4 jest właściciel...

10

Odp: Jak sie pozbyć tulei i łożysk piasta talon

Niestety nie obyło się bez sprzętu ciężkiego :) tzn półautomatu. Przyspawałem nakretke do łożyska i wybiłem od środka, wyszło elegancko ale samej tulejki nie szło w żaden sposób usunąć bez zniszczenia łożyska, nie wiem jak było przemyślane rozkompletowanie piasty bez uszkodzenia łożysk:/ w każdym bądź razie cel uświęca środki. I tak musze kupić łożyska pod grubszą ośke.

#666
EXC 525 : XTZ 660 : TXT 250

11

Odp: Jak sie pozbyć tulei i łożysk piasta talon

Mam podobny problem i obawiam się o przebarwienie piasty(anodowana na niebiesko) w przypadku przegrzania oczywiście zdaję sobie sprawe z tego, że grzać należy z głową, ale przyda mi się jakaś wskazówka("przepis na ciepłą piastę") np. grzej 5 min. tzn ile nie grzać, żeby nie przesadzić? : P

fxrider napisał/a:

Tu chodzi o to co jest na zewnątrz. Czyli obudowę grzejemy, a wkład (łożysko) chłodzimy. Jak się nie da oddzielnie to grzejemy obudowę, bo ma większą średnicę i i tak bardziej się rozszerzy niż łożysko. Różnice materiałowe swoją drogą.

12

Odp: Jak sie pozbyć tulei i łożysk piasta talon

Grzać wedle wyczucia. 5 minut można by powiedzieć gdybyśmy wiedzieli czym chcesz to grzać.
Ja grzałem do momentu aż zaczynałem czuć ciepło promieniujące z elementu trzymając rękę jakieś 5 cm nad nim - to tak mocno orientacyjnie. Na pewno nie są to temperatury, żeby lakier palić. No chyba, że ktoś chce to palnikiem gazowym grzać.

lc4.pl - nowa strona pomarańczy
Najczęstszą przyczyną problemów z LC4 jest właściciel...

13

Odp: Jak sie pozbyć tulei i łożysk piasta talon

planowałem oparalką, o takie właśnie orientacyjnie mi chodziło, jakoś ją specjalnie obracać czy po prostu walić od góry w piastę (tylko nie z boku)
Dzięki za pomoc!

fxrider napisał/a:

Grzać wedle wyczucia. 5 minut można by powiedzieć gdybyśmy wiedzieli czym chcesz to grzać.
Ja grzałem do momentu aż zaczynałem czuć ciepło promieniujące z elementu trzymając rękę jakieś 5 cm nad nim - to tak mocno orientacyjnie. Na pewno nie są to temperatury, żeby lakier palić. No chyba, że ktoś chce to palnikiem gazowym grzać.

14

Odp: Jak sie pozbyć tulei i łożysk piasta talon

Raku masz pw

"If you do what you love, nothing can hold you back."

15

Odp: Jak sie pozbyć tulei i łożysk piasta talon

Super filmik. Troszkę wprawy i robota na 5 minut
przód:
[url]http://www.youtube.com/watch?v=SF9f7wVjaR8&list=PLF18F747131E80D9A&index=10&feature=plpp_video[/url]
tył:
[url]http://www.youtube.com/watch?v=iYy2DRS4weQ&list=PLF18F747131E80D9A&index=9&feature=plpp_video[/url]

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD