1 Ostatnio edytowany przez dragilla (2011-03-22 15:32:40)

Temat: ściąganie koła zębatego z kosza sprzęgłowego

Hej,

Wymieniam sobie kosz sprzęgłowy w mojej yz-450 ('07). Żeby to zrobić potrzebuję jakoś ściągnąć koło zębate z kosza. Teoretycznie należy użyć do tego prasy, ale ja takowej nie posiadam. Czytałem, że można to koło wybić jakoś. Próbowałem, ale boję się przyłożyć mocniej co by czegoś nie uszkodzić.... nic nie poszło :)
Macie jakieś domowe sposoby? Czy lepiej jednak nie cudować i znaleźć warsztat z prasą?
Zębatka jest stalowa a kosz aluminiowy. Wydaje mi się, że aluminium bardziej się rozszerza od stali (wyczytałem, że prawie dwa razy?), więc teoretycznie podgrzanie nagrzewnicą powinno pomóc.

Chociaż jak o tym pomyśleć dokładniej to sam już nie wiem... W końcu jak kosz się rozszerzy to chyba bardziej uciśnie koło.
To może jednak zamrażalnik na noc? :)

Robił to ktoś?
Pomóżcie.

pozdr,

Łukasz "Dragilla" Sacha #17

2 Ostatnio edytowany przez SFMario (2011-03-22 15:46:18)

Odp: ściąganie koła zębatego z kosza sprzęgłowego

Chcesz zdjąć wieniec zębaty z kosza sprzęgłowego?
Bd dziś u kumpla to podpytam, ale obawiam się, że bez prasy nie da rady.
Podgrzewając sam wieniec i tak sprawisz że aluminium nagrzeje się równie szybko co sam wieniec, bo alu lepiej przewodzi ciepło, rozszerza się też bardziej niż stal.

W fabryce pewnie wieniec osadzali na ciepło bo przecież on odbiera moc bezpośredni oz wału korbowego, więc musi siedzieć ciasno.

Jak bd coś wiedział to napiszę.


joł

3

Odp: ściąganie koła zębatego z kosza sprzęgłowego

Tak, tak, wieniec :) Dzięki.

Łukasz "Dragilla" Sacha #17

4

Odp: ściąganie koła zębatego z kosza sprzęgłowego

Elo.
Masz dwie opcje.
Ciąć stary kosz sprzęgłowy brzeszczotem, najlepiej w kilku miejscach, wtedy wieniec zejdzie.
Albo użyć prasy, powinno się go dać sprasować na zimno.
Jeśli będziesz go próbował ściągnąć bez prasy, to jest bardzo prawdopodobne że się wygnie...

Przy ponownym zakładaniu warto nowy kosz schłodzić (wjebać do zamrażarki) a wieniec podgrzać ale nie za mocno, najlepiej przy pomocy 2 opalarek, żeby było to zrobione równomiernie.


joł

5

Odp: ściąganie koła zębatego z kosza sprzęgłowego

dzięki. I tak już kosz zaczął pękać od tych kilku moich uderzeń, więc pewnie przelece go diachem a te ostatnie 10mm dotne brzeszczotem :)

Łukasz "Dragilla" Sacha #17

6

Odp: ściąganie koła zębatego z kosza sprzęgłowego

Mario, wielkie dzięki za pomoc. Po przejechaniu starego kosza diaxem z każdej strony, wieniec wyszedł bez problemu.
Po nocy w zamrażalniku na -25 wieniec wszedł w nagrzany nowy kosz praktycznie palcami, trzeba było walnąć młotkiem dosłownie dwa razy
(przez kawałek drewna żeby nie było) :)

Łukasz "Dragilla" Sacha #17

7

Odp: ściąganie koła zębatego z kosza sprzęgłowego

:cool: