1

Temat: z SM na Enduro czy z Enduro na SM

Witam was.

Trapi mnie pytanie czy latwiej/lepiej przerobic SM na Enduro czy Enduro na SM
Chce kupic SM ale ze na slasku mamy tez przewspaniale tereny przemyslowe (patrz haldy) to na wycieczko po bezdrozach tez bym chcial sie wybrac \.
1. Rozumien ze zawieszenia SM do szybkiej jazdy w terenie sie nie nadaja, ale czy wogole sie nadaja??
2. Rozymiem ze na slickach lub innych dedykowanych oponach SM w teren ciezki (bloto) nie nalezy wjezdzac...
3. Rozumiem ze nalezy zmienic kola z oponami...a zawieszenie...czy z twardymi ustawieniami na szose dam rade na przeprawie przez szutry i blota slaska?

60% czasu chce spedzic na szosie a 40 w terenie...
czy przerabiac SM na Enduro, czy enduro na SM??

Pozdrawiam
Siemczak

Co kupic TE 510 czy SMR 510 ?

Pozdrawiam
SiemczakSM610
Jedno serce/jeden Cylinder

2

Odp: z SM na Enduro czy z Enduro na SM

Siemasz .
Powiem Ci , że zadałeś mądre , a zarazem trudne pytanie .
Musze sie nad tym głebiej zastanowić .
Na tą chwile moge Ci powiedzieć , ze WEDŁUG MNIE lepiej kupić supermoto i do niego wsadzić duże koła jak coś.
No chyba , że bardziej nastawiasz sie na endurowanie .
Lekkim supermoto tez dasz rade w terenie , przeprawy przez bagna nie zrobisz , ale pobawić sie pobawisz.

motoslide.com

3

Odp: z SM na Enduro czy z Enduro na SM

Podpiszę się pod postem wyżej i dodam iż jest jeszcze mały kompromis pomiędzy sm a enduro.. Opony z pół-kostką, a la jak te w trialu.. Bardzo dobrze trzymają się asfaltu jak i radzą sobie w terenie, na piasku czy w błocie.. Przy czym nie stawiają takich oporów na szosie jak kostka.

4 Ostatnio edytowany przez Ponczo (2010-11-08 01:07:45)

Odp: z SM na Enduro czy z Enduro na SM

a tak naprawdę sobie powiedz czy będzie ci się chciało przekładać np 2 razy w tygodniu koła bo najdzie cię ochota na jeżdżenie w terenie lub na odwrót.  Czasem trzeba iść na kompromis dlatego jest zrobione sm że w lekki teren wjedziesz a jak jesteś dobry to i w cięższym sobie dasz radę

HONDA CAMINO DX<-MAM/YAMAHA TDR 50<-MAM/YAMAHA DT 125X <------- SPRZEDAM/SUZUKI DR-Z 400SM CZARNA OWCA

5

Odp: z SM na Enduro czy z Enduro na SM

Taaak...to cos jak byc czy nie byc...oto jest pytanie...

Latam na roznych sprzetach od 10 lat po szosie...fajnie jest.
latalem dwa sezony po torze krosowym na KX125...tezzzz suuuper...ale wysokie latanie mnie zmeczylo i odkrylem tzw sport przeprawowy po hałdach czyli do sklepu na skroty ;))
...ale na wycieczke na zakrety do Sczyrku tez bym chcial dojechac ...(80 km na szosie)

No i nie wiem czy SM z zamienionymi kolami czy Enduro przerobic na SM...wymiana zawieszen nie wchodzi w gre...

...och i badz tu madry :))

Pozdrawiam
Michal

PS
a znacie tego sprzeta??
[url]http://allegro.pl/show_item.php?item=1293591652[/url]
przekracza moj budżet ale cos bym wykrzesal jeszcze ze skarpety.

Pozdrawiam
SiemczakSM610
Jedno serce/jeden Cylinder

6

Odp: z SM na Enduro czy z Enduro na SM

[url]http://www.polskajazda.pl/Motocykle/Yamaha/XT_600/28387[/url]
Pół-kostka. :)
A z zawieszeniem.. Różnie może być, zależy czy preferujesz hardcore na szosie czy w terenie..

7

Odp: z SM na Enduro czy z Enduro na SM

Poł kostka przecież to jest shit , ani na asfalcie ani w terenie nie bedzie trzymać.
Bierz supermoto i nie baw sie w zmiany koł , zakładasz opony pirelli mt 60 corse i jest ok.
No i odrazu masz wyjasnione jakie ma byc zawieszenie.
Zawias ma byc supermoto do koł sm wtedy bedziesz zapieprzał na asfallcie i w terenie , a jak zainstalujesz koła sm do jakiegoś miekkiego zawieszenie to ani w terenie ani na asfalcie w 100% nie poganiasz .
To jest moje zdanie.

motoslide.com

8

Odp: z SM na Enduro czy z Enduro na SM

Faktycznie. Motocykle typu Supermoto/Supermotard to genetycnie motocykle ENDURO, które koledzy z Francji wyposażyli w dwie 17" felgi...w pewnym etapie ewolucji poddali przeróbce zawiasy (sztywniejsze) które i tak posiadają ogromną siłę tłumienia i skok. Dziś oglądając niektóre eliminacje mistrzostw świata widać poważne sekcje enduro/cross gdzie zawodnicy bez problemu "sadzą" Whip-y na potężnych wysokościach.
Generalizując, jeśli 80% twojej jazdy to szosa a 40% to Enduro to wybór SUPERMOTO to naturalnie najlepszy wybór. Dostępne są naprawdę mocno zróżnicowane gumy, które dadzą radę w wielu cięższych warunkach. A jeśli mogę coś polecić to zobacz filmik chłopaków ze Szwecji jak latają po Asfaltach, Szutrach i Leśnych Ścieżkach....Pozdro  :D

[url]http://www.youtube.com/user/Superretards#p/u/5/iENE1KMClKM[/url]

SUPERMOTO 4Life

9

Odp: z SM na Enduro czy z Enduro na SM

AHA...jeszcze jedna sprawa. Z doświadczenia nie polecam Huski. Są to mocno wymagające motocykle jeśli chodzi o Servis i eksploatacje, ceny jak we Włoskich markach (czyli spore) a wersja Made In Kufajka nie pomaga (garażowy servis). Dziś mogę z czystym sumieniem powiedzieć że z seryjnie produkowanych SM to najlepiej brać KTM. Są to mocne i bezproblemowe motocykle, koszty utrzymania są naprawdę wyśrodkowane, jest mnóstwo części z drugiej ręki do Podrasowania sprzęta. Sam posiadam fajnego SMC-ka 2005r na sprzedaż i jego 60KM naprawdę Wymiata...

SUPERMOTO 4Life

10 Ostatnio edytowany przez majki (2010-11-08 12:35:36)

Odp: z SM na Enduro czy z Enduro na SM

fajne pytanie- miałem ten sam problem kiedy odkryłem, że XT600 nadaje się zupełnie do niczego.

imho i tak jak masz motocykl jako jeden środek transportu to będziesz w lecie śmigał nim gdzie popadnie i to pewnie głównie będzie asfalt- więc jednak wybór SM ma większy sens i potem przerabianie na enduro.

Po drugie cenowo sensownej znaleźć okazję obutą w kółka SM i potem dokupić zestaw Enduro niż odwrotnie /koszta/

ja poszedłem w opcje WR 450 z 2006 roku i mam zdublowane po prostu wszystko.
od owiewek i kanapy, przez wydech akrapa na miasto i wydech w serii w teren przez co oczywiste kompletne kółka, krótszy łańcuch i zacisk z tarczą.

zima to dobra pora, żeby dorwać fajne okazje

p.s. problemem jest jednak moja waga i jednak na miasto zbyt miękkie zawiasy- szukam sobie sprężyny sensownej

"Jak dla mnie możesz sobie ich k**** kupić nawet 15 i żadnego nie umieć odpalić"

11

Odp: z SM na Enduro czy z Enduro na SM

Kup sumiaka na rołda a w błoto jakieś enduro 2T lub crossidło-zależy co preferujesz.
Nie ma co owijać w bawełnę-w  offie tylko niska waga i szmoc. Inaczej zabawa staje się nudna/męcząca.
Wiem bo zaczynałem na DR350 i jest za ciężko/za słąbo w fest kopaninie.
Polatałem sprzętami kumpli to po prostu inny level jest ( CRF450, CR250R, Husaberg FE610).
Teraz mam mociaka tylko na drogę a do offu planuję kupić enduro 300 2 T które waży około 97kg zalane pod korek :D
Pierd*lę siłować się ze sprzętem w gnoju i kopnym piachu, wymieniać olej co kilka mth itd-niestety takie są realia.

joł

12

Odp: z SM na Enduro czy z Enduro na SM

zdecydowanie offfrołd ma być lekki i silny, z przewagą na lekki ;) latałem na yz400 i po sezonie na sm brakuje mi tego. Też będę szukał jakiegoś kata z możliwością zmiany kół. Ale też myślę, że fabryczne sm i komplet kół enduro.

13

Odp: z SM na Enduro czy z Enduro na SM

Majki46 napisał/a:

Generalizując, jeśli 80% twojej jazdy to szosa a 40% to Enduro

Czyli jeżeli jesteś turbodymomenem na 120%:)

14

Odp: z SM na Enduro czy z Enduro na SM

hehehe, czytając przegapiłem te % ;)

15

Odp: z SM na Enduro czy z Enduro na SM

SnowMoto napisał/a:

Czyli jeżeli jesteś turbodymomenem na 120%:)

hahaha  to mnie rozwaliło  :D

motoslide.com