1

Temat: Budowa domu - temat ogólny

Hej.

Jako, że jestem w trakcie "budowy domu", pewnie będą pojawiać się różne pytania. Chciałbym abyście doradzali mi w pewnych kwestiach, w ramach waszego doświadczenia.

Pierwsza sprawa - elektryka.

Obwody gniazdek chcę robić na przewodach 3x2.5

Natomiast oświetlenia 3x1.5.

Znalazłem, że są różne rodzaje izolacji - 300/450 , 450/750 i 750.

Jakie powinno zastosować się w instalacji w domku ? Głośno myślę, że odcinki przy skrzynce oraz kuchenne powinny być na 750, a reszta może być na 300/450 ?

Może to głupie, ale w gniazdkach jest napięcie 220V, więc w teorii 300/450 powinno być ok - poprawcie mnie jeśli się mylę...

MOTOFREAK - BARTOSZ KOWALEWSKI - Serwis motocyklowy inny niż wszystkie
myjka ultradźwiękowa
https://motofreak.waw.pl/
Aprilia SXV 450

2

Odp: Budowa domu - temat ogólny

My zawsze dajemy 750. Jest jakaś znaczna różnica cenowa? Grubości też dajemy jak opisałeś. Znajdź DOBREGO elektryka i wszystkiego się od niego dowiesz.

Hsq SMR 511
#511

3

Odp: Budowa domu - temat ogólny

cena ceną, dużej różnicy na metrze nie ma, ale na 400m już jest. Natomiast ja nie lubię dawać rzeczy na wyrost. Gadałem z moim zaprzyjaźnionym elektrykiem i powiedział, że spokojnie w gospodarstwie domowym można kłaść 300/450.

MOTOFREAK - BARTOSZ KOWALEWSKI - Serwis motocyklowy inny niż wszystkie
myjka ultradźwiękowa
https://motofreak.waw.pl/
Aprilia SXV 450

4 Ostatnio edytowany przez kompan do picia (2017-01-26 20:25:11)

Odp: Budowa domu - temat ogólny

Lada moment będę rozpoczynał swoją "budowlę" i znajomy powiedział mi, że to co idzie pod tynk powinno być dobrej jakości, czyli np.: przewody, ogrzewanie (w sumie tak samo jak z remontem silnika, żeby później nie rozbierać :))

5

Odp: Budowa domu - temat ogólny

no tak, ale rdzeń przewodów jest taki sam, jest to tylko kwestia izolacji, gdzie jeżeli nie będzie się robić jakiegoś mega obciążenia na jednej pętli, to nie ma co dawać na przerost :)

MOTOFREAK - BARTOSZ KOWALEWSKI - Serwis motocyklowy inny niż wszystkie
myjka ultradźwiękowa
https://motofreak.waw.pl/
Aprilia SXV 450

6

Odp: Budowa domu - temat ogólny

A ile na tym zaoszczędzisz?  200-400zł?
Warto oszczędzać na takich drobiazgach w skali tak potężnej inwestycji na wiele wiele lat?

SPIDI

Subiektywnie o motoryzacji z charakterem
Facebook.com/SpidiFreestyle

7

Odp: Budowa domu - temat ogólny

ja tez buduje dom i wg mnie jak mowisz niema sensu dawqc takich rzeczy na przerost. ok warto dac 3 izolacje fundsmentow czy inne rzeczy ale przewody zwykle do nornalbego domu gdzie w dobie led naprawde malo pradu idzie. tam gdzie wiesz ze pojdzie wiecej to wiadomo inne kable. tak samo na przyklad do garazu jakwiesz ze chesz spawac czy masz jakis kompresor itp

8

Odp: Budowa domu - temat ogólny

Nie oszczedzam na grubisci tylko uwazam, ze jak nie mam trojfazy I mega obciazen czy wysokiego napiecia. To nie ma sensu pakowac ma wyrost. Zaoszczedzona kase doloze do lepszego piecyka gazowego.

MOTOFREAK - BARTOSZ KOWALEWSKI - Serwis motocyklowy inny niż wszystkie
myjka ultradźwiękowa
https://motofreak.waw.pl/
Aprilia SXV 450

9

Odp: Budowa domu - temat ogólny

Hej. Ogólnie to nigdy nie dawałem do domku 300/450V. A to dlatego, że z pomiarami było kiepsko. Nie pamiętam dokładnie czy rezystancja czy pętla zwarcia nie wychodziła dobrze.  A pomiary rezystancji robi się przy 1kV.

10

Odp: Budowa domu - temat ogólny

Nie spawasz, a może będziesz. Nawali Ci ogrzewanie i będziesz chciał podłączyć jakiś piecyk rezystancyjny? Za parę stów możesz sobie pluć w brodę.

Yamaha WR 250F - chyba się starzeje.
Husaberg TE 250
Husaberg FS 570 sztos
EXC 525 mianowicie, dość dobry. LC4 640 badziewie, do badziewia.

11

Odp: Budowa domu - temat ogólny

Tak jak wielu pisze nigdy nie wiesz co będziesz musiał podłączyć.
Może jakiś piec w razie W, może kompresor, może duży młot lub nawet piłę do drewna, ogrzewacz tarasowy.
Córą włączy suszarkę do włosów, syn sprzęt Hi fi, żona pralkę i odkurzacz, Ty wstawisz wodę i przewody się gotują:D

Zresztą w necie wszędzie piszą, że tylko 450/750.

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD

12

Odp: Budowa domu - temat ogólny

ok ok, zmieniłem zamówienie. Pomyślę też o przyłączu trójfazowym :-)

MOTOFREAK - BARTOSZ KOWALEWSKI - Serwis motocyklowy inny niż wszystkie
myjka ultradźwiękowa
https://motofreak.waw.pl/
Aprilia SXV 450

13

Odp: Budowa domu - temat ogólny

Przewody tylko i wyłącznie 750V, a jeżeli chodzi o zasilanie to 3 fazowe mimo, że nie musisz mieć gniazda 3-faz. Teraz opłaty przyłączeniowe są tak niskie, że nie opłaca się rzeźbić w 1-fazowe.

Husqvarna FS 450 nr 99, CRF250R nr 999

14

Odp: Budowa domu - temat ogólny

Bierz 3 fazy bezdyskusyjnie. Robię w serwisie UPS-ów i co chwila trafia się klient z jakimiś upsami, że do jakiejś pompy w domu, że do czegoś jak prądu zabraknie itd. A większe UPS-y podłącza się najlepiej na 3 fazy właśnie. Za "x" lat może się okazać że do czegoś będzie potrzeba. I coś jeszcze mi w głowie świta, że do kuchenek indukcyjnych lepiej 3 fazy, ale tu się nie znam.

15

Odp: Budowa domu - temat ogólny

Oczywiście ze 3 fazy. Po co obciążać 1 faze ? Indukcje są jakby to napisać intuicyjne :D Możesz podlaczyć od 1 do 3 faz. Prawie w każdej której podłączałem była możliwość rozmostkowania. No i jakby nie było indukcja ma moc od 5kW w góre. Więc jakbyś chciał na jednej fazie to kabel min 3x4mm :D