1

Temat: Mierzenie ciśnienia sprężania w silniku

Witam.
Mam takie dziwne pytanie. Mierzyłem ciśnienie sprężania w silniku za pomocą manometru z wężem wkręconego w gniazdo świecy i zastanawia mnie czy długość przewodu od manometru do gwintu który się wkręca może zafałszować wynik. Bo na chłopski rozum wnioskuję, że im dłuższy przewód tym wynik będzie mniejszy bo "powiększa" się objętość mierzonego cylindra, no chyba, że coś źle kombinuje. Dodam, że w moim mierniku przewód ma ok 60 cm czyli dość sporo.
Zastanawia mnie co o tej teorii myślicie.

pozdro

2

Odp: Mierzenie ciśnienia sprężania w silniku

W sumie, 60cm - fi wewn zakladamy 5mm
Objetosc walca: 2pi*r^2*h= 11,775cm^3
Silnik 350ccm.
3,25% objetosci ukladu przypada na waz.
Do tego jakies tam scisliwosci powietrza itp.
No, ale mnie wywalili ze szkoly za matme, wiec moglem wszystko pomylic ;D
Mysle, ze bardziej trzeba sie martwic wlasciwosciami gumowego weza, niz jego objetoscia :P


Tak czy siak - rozumiem, ze kompresja wyszla slaba :)?

WR 450 F
GSXR 1100

3

Odp: Mierzenie ciśnienia sprężania w silniku

w tym co wkrecasz w miejsce swiecy niema zaworka zwrotnego ?

4 Ostatnio edytowany przez G3d (2013-03-27 20:13:22)

Odp: Mierzenie ciśnienia sprężania w silniku

Jest czy nie ma uklad tak czy siak popwieksza sie o objetosc weza.
Co moim zdaniem niczego nie zmienia w pomiarze tzn. jest pomijalne, a moze i nawet uwzglednione przez producenta manometru ;)

WR 450 F
GSXR 1100

5

Odp: Mierzenie ciśnienia sprężania w silniku

jesli jest zaworek to uklad nie zwieksza swojej pojemosci (tylko trzeba zrobic kilka obrotow walem)
w pierwszych kilku cisnienie w przewodzie zostanie "napompowane" do najwyzszego jakie uzyskal silnik.

6

Odp: Mierzenie ciśnienia sprężania w silniku

Jak dla mnie może przekłamywać lekko pomiar. Lecz nie na tyle by to coś zmieniło dla tego co dokonuje pomiaru.
Na pewno nie sprawi to, że zdrowy silnik stanie się silnikiem do remontu.

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD

7 Ostatnio edytowany przez agnad (2013-03-27 23:23:56)

Odp: Mierzenie ciśnienia sprężania w silniku

G3d napisał/a:

W sumie, 60cm - fi wewn zakladamy 5mm
Objetosc walca: 2pi*r^2*h= 11,775cm^3
Silnik 350ccm.
3,25% objetosci ukladu przypada na waz.
Do tego jakies tam scisliwosci powietrza itp.
No, ale mnie wywalili ze szkoly za matme, wiec moglem wszystko pomylic ;D
Mysle, ze bardziej trzeba sie martwic wlasciwosciami gumowego weza, niz jego objetoscia :P


Tak czy siak - rozumiem, ze kompresja wyszla slaba :)?

z matematyki nigdy orlem nie bylem, wiec tym bardziej dzieki ;)

no wlasnie wyszlo malo barow i szukam jakiegos usprawiedliwienia na sile zeby juz nie grzebac w moto ;p



sobekkk napisał/a:

w tym co wkrecasz w miejsce swiecy niema zaworka zwrotnego ?

jest, w formie wentyla samochodowego...

z tego co wymyslilem w oparciu o Wasze wypowiedzi to przeklamanie moze i jest, ale male.
Sprawa wydaje sie byc jasna, w moim przypadku (6 bar cisnienie + uszczalka glowicy sazczelna itd.) prawdopodobnie nadszedl czas na kolejna selekcje tloka, a na pewno na rozebranie gory i pomierzenie wszystkiego.

Dzięki za pomoc poswiecony czas ;)

8

Odp: Mierzenie ciśnienia sprężania w silniku

6 Bar w 4t o jest tragedia. W 2T przy 6 barach już nie odpala.

Wymiany korbowodów, naprawa wałów, wymiarowanie cylindrów, tulejowanie, szlify cylindrów. Remonty i tuning silników, serwis zawieszeń. Prostowanie kolektorów wydechowych. Części i akcesoria. tel. 607198003
WWW.MOTO-KORN.PL

9

Odp: Mierzenie ciśnienia sprężania w silniku

Majster128 napisał/a:

6 Bar w 4t o jest tragedia. W 2T przy 6 barach już nie odpala.

najdziwniejsze jest to, ze pali bez problemu i jezdzi tez ok. nawet prawie nie kopci z komina, takze temu nie jestem pewien czy pomiar wyszedl dobrze

10

Odp: Mierzenie ciśnienia sprężania w silniku

2t przy 6 barach odpalai to nawet bardzo dobrze, a nawet jeszcze potrafi się toczyć na biegu ! Piszę z autopsji.

READY TO >> TERROR

11

Odp: Mierzenie ciśnienia sprężania w silniku

agnad napisał/a:

najdziwniejsze jest to, ze pali bez problemu i jezdzi tez ok. nawet prawie nie kopci z komina, takze temu nie jestem pewien czy pomiar wyszedl dobrze

Zrób jeszcze próbę olejową bo może "gorą uciekają bary".

DRZ400SM, KTM 990 ADV

12

Odp: Mierzenie ciśnienia sprężania w silniku

Nie wiem o jakim silniku mowa. Czy nie ma on czasem autodekompresatora ?

Wymiany korbowodów, naprawa wałów, wymiarowanie cylindrów, tulejowanie, szlify cylindrów. Remonty i tuning silników, serwis zawieszeń. Prostowanie kolektorów wydechowych. Części i akcesoria. tel. 607198003
WWW.MOTO-KORN.PL

13 Ostatnio edytowany przez agnad (2013-03-29 07:31:50)

Odp: Mierzenie ciśnienia sprężania w silniku

rbsn99 napisał/a:
agnad napisał/a:

najdziwniejsze jest to, ze pali bez problemu i jezdzi tez ok. nawet prawie nie kopci z komina, takze temu nie jestem pewien czy pomiar wyszedl dobrze

Zrób jeszcze próbę olejową bo może "gorą uciekają bary".

Mógł byś coś więcej na ten temat napisać bo nie wiem o co chodzi i jak to zrobić.

e:
Już wiem o co chodzi, dziś przeprowadzę kolejne testy.
Przy okazji dowiedziałem się, że robiłem błąd bo kręciłem rozrusznikiem bez odkręcenia rollgazu, może (oby) to jest przyczyną.

Majster128 napisał/a:

Nie wiem o jakim silniku mowa. Czy nie ma on czasem autodekompresatora ?

Dr 350 se (1999 rok) dual sport z rozrusznikiem.
Szczerze napisze, ze nie mam pojęcia czy mam takie cudo.
Działanie dekompresatora w "kopanych" sprzętach znam, ale jak to jest z rozrusznikiem nie mam pojęcia.
Podpowie ktoś? ;)

14

Odp: Mierzenie ciśnienia sprężania w silniku

nie wiem jak w innych ale w husqvarnie u mnie pomimo ze mam rozrusznik to i mam dekompresator

dziala on na takiej zasadzie ze dzwigienka podnosi/otwiera zawor wydechowy (bynajmniej u mnie)

HUSQVARNA TE 450.