1

Temat: Jak to naprawde jest z tymi szerokosciami felg?

Jol.
Do zalozenia tego tematu sklonila mnie niemoznosc odpowiedzenia sobie na pytanie dlaczego wszyscy uparcie twierdza ze opone 160 powinno sie zakladac na felge 5".
Fakt zastanawiajacy, tym bardziej ze husqvarna seryjnie montuje kapcia 160 na felge 4,25" a na zagrabanicznych forach odradzaja taki zestaw.

I gdzie tu sens ja sie pytam?
A pytam dlatego ze chce zmienic kola zeby pasowala guma 160 a mam "jeszcze" do wyboru felgi 4,25" i 4,5" rozniace sie stanem. Dlatego wlasnie pytam, o co kaman i kto ma racje.Nie chcial bym przesadzic w ktoras strone...


jol

2

Odp: Jak to naprawde jest z tymi szerokosciami felg?

Trzeba się przejechać aby to zrozumieć.

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD

3

Odp: Jak to naprawde jest z tymi szerokosciami felg?

mario ja mam 160 na 4.25 i jakoś daję radę

Była: Honda CBR F4 Sport- dobre moto,jest KTM 520EXC supermoto,Gas Gas 280 TXT PRO

4

Odp: Jak to naprawde jest z tymi szerokosciami felg?

Hacker cos tam czytalem na necie. Ale moje pytanie jest jednoznaczne.
Miedzy 4,5" i 5" jest 12,7 mm roznicy. Czy to ma az taki wplyw na to jak sie uklada opona na feldze?

5

Odp: Jak to naprawde jest z tymi szerokosciami felg?

Miałem 4,5
Teraz mam 5,0 i jest znacząca różnica w prowadzeniu się motocykla.
Oczywiście mowa o oponie 160

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD

6

Odp: Jak to naprawde jest z tymi szerokosciami felg?

Ale czemu producenci montuja na 4" opone 150  a na 4,25-4,5 opone 160? Z oszczednosci?

7

Odp: Jak to naprawde jest z tymi szerokosciami felg?

Mario. Roznica sie ujawnia im bardziej zamykasz opone. Przy niewielkich zlozeniach nic sie nie bedzie dziac. Ale gdy jedziesz na zamknietej oponie to 160ka na za malej feldze moze puscic. Oczywiscie sa jeszcze inne czynniki, ale ma to znaczenie. Chodzi o to jak sie opona uklada a taki balon na za malej feldze bedzie mial mniejsza powierzchnie styku. Szukajac opon w necie trafialem na rozne sklepy. Czasami podawali tabele rozmiarow wraz z odpowiadajacymi im rozmiarami felg. Wszedzie podaja zalecana szerokosc + minimum. Dla 160ki optymalna jest 5" min. 4,50.

[IMG]http://img845.imageshack.us/img845/9062/katradom2.jpg[/IMG]

8

Odp: Jak to naprawde jest z tymi szerokosciami felg?

Husqvarna zaklada do smr 150 na 4,25 !!

WWW.HI-OCTANE.PL

#13 Mistrzostwa Polski

9

Odp: Jak to naprawde jest z tymi szerokosciami felg?

Ale 610 sm ma 160 na 4,25"

10

Odp: Jak to naprawde jest z tymi szerokosciami felg?

Zapytam inaczej.
Jery byles na 2 zlotach i wiesz jak smigm. To sie raczej na plus nie zmieni za mocno. Tor tez mi nie po drodze.
Czy przy mojej jezdzie odczuje roznice negatywna przy 160 na 4,5"? Musze zmienic gume na szersza bo 150 moment obrotowy mi po prostu zjada.


jol

11

Odp: Jak to naprawde jest z tymi szerokosciami felg?

Opony oznaczone przez producentów jako 160/xxxx w praktyce nie mają równo 160mm. Sa to wartości +/-5mm.
"Sto sześćdziesiątka" jednego producenta ułoży się na 4,25 a innego niestety nie. Pamiętam jak kiedyś założyłem na 4,25 Dunlopa Sportmaxa 160 i zrobił się balon na feldze, tak ją wydęło.

Crazy pozdrawia
#30
http://www.youtube.com/user/supermoto30

12 Ostatnio edytowany przez raku (2013-02-16 11:03:57)

Odp: Jak to naprawde jest z tymi szerokosciami felg?

Powiem Wam że byłem na torze w zestawie 4,25 i 160 i śmigało się normalnie nie odczułem żadnych negatywnych zachowań a przy maxymalnych złożeniach jedyny uślizg jaki złapałem to przednim kołem, tył nic a pozamykany.
pzdr

#666
EXC 525 : XTZ 660 : TXT 250

13

Odp: Jak to naprawde jest z tymi szerokosciami felg?

raku napisał/a:

Powiem Wam że byłem na torze w zestawie 4,25 i 160 i śmigało się normalnie nie odczułem żadnych negatywnych zachowań a przy maxymalnych złożeniach jedyny uślizg jaki złapałem to przednim kołem, tył nic a pozamykany.
pzdr

A byles zestawem 5,5 i 165?? Dla porownania?

WWW.HI-OCTANE.PL

#13 Mistrzostwa Polski

14 Ostatnio edytowany przez maniek-rr312 (2013-02-16 11:29:03)

Odp: Jak to naprawde jest z tymi szerokosciami felg?

Panowie gadanie dla gadania. Jak ktos chce przeplacac i kupowac 4,25 tylko po to zeby stwierdzic ze jezdzi sie zle i potem bedzie szukal szerszej jego sprawa. Zalecane jest ogolnie 5 lub 5,5
Jak chcecie na sile stwierdzic ze 4,25 jest ok to to spoko mozna nawet na 3 jezdzic tylko tu chodzi chyba o najlepsze zestrojenie opona/felga a nie czy cos pojedzie.

Moim zdaniem jak ktos planuje zmienic obrecz badz kola to lepiej dolozyc kilka zl i kupic 5 i jest spokoj ze wszystkim a do tego wiekszy wybor opon uzywanych.

WWW.HI-OCTANE.PL

#13 Mistrzostwa Polski

15

Odp: Jak to naprawde jest z tymi szerokosciami felg?

Ja jak jeździłem z 4,5" i 160 to też wydawało mi się ok.
Wszystko fajnie, nie miałem uślizgów i taki zestaw jak najbardziej polecałem.
Teraz jak mam 5" i 160 to stwierdzam, że jednak to jest to. Składanie się w zakręty jest dużo płynniejsze i czuć lepszą przyczepność w złożeniach (opona jakby większą powierzchnią dotyka podłoża).

Dlatego mówię, że trzeba się przejechać. Na pewno nieraz mieliście tak ze coś wydawało wam się super ale jak dostaliście coś lepszego to zdanie wam się zmieniło.

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD