46

Odp: Jaki wał wybrać

SnowMoto napisał/a:

k***a, w innym temacie masz omówioną deklinację, czego nie jesteś w stanie zrozumieć?
Narzędnik
Narzędnik występuje w wielu połączeniach z przyimkami (np. "czapka z pomponikiem" – tzw. sociativus; często zastępowany biernikiem w sposób podobny, jak miejscownik, np. "pod budą" – "pod budę"), ale też samodzielnie jako określenie sposobu, narzędzia, czasu itd. (np. "jeść widelcem"), jako dopełnienie bliższe (np. "zarządzać domem", "pracować nocami") oraz w funkcji orzecznika (np. "jest marynarzem").
Końcówki narzędnika l.p.
Sytuacja    męskie i nijakie    żeńskie
Końcówka    -em    -ą
Przykłady    psem, stołem, bogiem, mlekiem, błotem    małpą, kaszą, myszą
Rzeczowniki męskie o odmianie żeńskiej mają końcówkę -ą, np. poetą, satelitą, Jagiełłą, także sędzia – sędzią.
W liczbie mnogiej narzędnik ma końcówkę -ami (psami, małpami, kamieniami, drzewami), wyjątkowo -mi (przyjaciółmi, gośćmi, ludźmi, braćmi, księżmi, końmi, liśćmi, pieniędzmi, dziećmi, dłońmi, kośćmi). Spotyka się też (zwykle w książkach) archaiczną końcówkę -y (ostatnimi czasy, Z włosy białymi, z skrzydły złotymi...).
Jak widzisz, nie ma końcówki -om. Jedyne zdanie, w którym można zastosować końcówkę -om, to gdy podczas wycieczki do miasta (np. do Krakowa, Warszawy, etc) powiesz koledze: "ten zapach ze studzienki kojarzy mi się z mojom wsiom". W tej chwili i w takiej kombinacji, nawet Miodek by się zgodził ze specyficzną odmianą, zarówno rzeczownika, jak i zaimka.

Nawet powyżej masz poprawną odmianę słowa "mechanika". Jestem w stanie zrozumieć dysleksję rozwojową (nie rozwojowom!), ale ignorancji już nie!

Jesteś niesamowity:D
Ale choć wiem jak co się piszę to takich opisów nie rozumiem:P Nadrzędnik rzeczownika o odmianie żeńskiej...jakaś masakra:)
Powiedz mi jesteś zawodowo wykładowcom języka polskiego czy synem prof. Bralczyka?:)

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD

47

Odp: Jaki wał wybrać

On jest ucieleśnieniem koszmarów dyslektyków.

48

Odp: Jaki wał wybrać

fillord napisał/a:

On jest ucieleśnieniem koszmarów dyslektyków.

Nie wierzę w taką chorobę jak dysleksja. Za moich czasów nie było takiego usprawiedliwienia więc nie było takich chorób.
Dopiero gdy wprowadzono to jako chorobę i usprawiedliwienie od możności robienia błędów nagle okazało się, że ma ją co drugie dziecko!

Husaberg FE 450 E / SM
KTM 380 SMR SOLD
DR-Z400SM   3x3 , FCR39MX , JD , MRD/SSW , MAGURA/BREMBO4P/BRAKING320MM, IMS 2.6  SOLD

49 Ostatnio edytowany przez Barteksm (2011-11-02 21:25:05)

Odp: Jaki wał wybrać

Ja mam ...
natomiast jest różnica pomiedzy dysleksją a zwykłym nie znaniem zasad pisowni ;)

motoslide.com

50 Ostatnio edytowany przez fxrider (2011-11-02 21:25:35)

Odp: Jaki wał wybrać

Barteksm napisał/a:

Ja mam ...

udowodnij! ;)

lc4.pl - nowa strona pomarańczy
Najczęstszą przyczyną problemów z LC4 jest właściciel...

51

Odp: Jaki wał wybrać

Barteksm napisał/a:

Ja mam ...
natomiast jest różnica pomiedzy dysleksją a zwykłym nie znaniem zasad pisowni ;)


Dokładnie. Są na forum osoby które mają dysleksje :) Ale trzeba też umieć odróżnić dysleksje od głupoty.

Go big or go home!
Największa forma kontroli jest wtedy kiedy myślisz, że jesteś wolny.

52

Odp: Jaki wał wybrać

Ja też mam, ale jakoś nie widać...

53 Ostatnio edytowany przez Barteksm (2011-11-02 21:31:00)

Odp: Jaki wał wybrać

yyyyyyy!

mam czasami taki dzień , że wale byk za bykiem

Cała podstawówkę , gimnazjum , szkołe średnią miałem opinię o dysleksji , mature pisałem i w zasadzie nie wiem po co mi ta opinia była , chyba tylko po to żeby przynależeć do subkultury Dyslektyków hehe.

motoslide.com

54 Ostatnio edytowany przez maciey (2011-11-02 21:33:36)

Odp: Jaki wał wybrać

Ja może będę oryginalny, bo nie mam dysleksji, dysgrafii i co tam jeszcze.
Ja po prostu jestem chory na lenistwo.

P.S.
ADHD też nie mam

0,654l SMC AKR

"Dialogi nie dobre... Bardzo nie dobre dialogi są.
Proszę pana... Yyyy... W ogóle brak akcji jest. Nic się nie dzieje. Proszę pana..."

55

Odp: Jaki wał wybrać

...a ja to ogólnie jak mam czas to leże i myśle
a jak nie mam czasu to tylko leżę

motoslide.com

56

Odp: Jaki wał wybrać

hacker33 napisał/a:

Jesteś niesamowity:D
Ale choć wiem jak co się piszę to takich opisów nie rozumiem:P Nadrzędnik rzeczownika o odmianie żeńskiej...jakaś masakra:)
Powiedz mi jesteś zawodowo wykładowcom języka polskiego czy synem prof. Bralczyka?:)

Sam mam zaświadczenie o posiadanej dysortografii. Na wszystko jednak jest sposób- słowniki, znajomość zasad pisowni, brak tolerancji dla debili i trochę złośliwości- można używać poprawnej polszczyzny- to pomaga w komunikacji międzyludzkiej. PS. Nigdy nie lubiłem polskiego, więc pewnie dlatego skończyłem polibudę :). Nawet tam nie jestem wykładowcą...wykładowcom też nie:)

57

Odp: Jaki wał wybrać

SnowMoto napisał/a:
hacker33 napisał/a:

Jesteś niesamowity:D
Ale choć wiem jak co się piszę to takich opisów nie rozumiem:P Nadrzędnik rzeczownika o odmianie żeńskiej...jakaś masakra:)
Powiedz mi jesteś zawodowo wykładowcom języka polskiego czy synem prof. Bralczyka?:)

Sam mam zaświadczenie o posiadanej dysortografii. Na wszystko jednak jest sposób- słowniki, znajomość zasad pisowni, brak tolerancji dla debili i trochę złośliwości- można używać poprawnej polszczyzny- to pomaga w komunikacji międzyludzkiej. PS. Nigdy nie lubiłem polskiego, więc pewnie dlatego skończyłem polibudę :). Nawet tam nie jestem wykładowcą...wykładowcom też nie:)

Też jestem cieniutki z Polskiego, ale staram się starać nie robić błędów ;)

58

Odp: Jaki wał wybrać

tabul napisał/a:
SnowMoto napisał/a:
hacker33 napisał/a:

Jesteś niesamowity:D
Ale choć wiem jak co się piszę to takich opisów nie rozumiem:P Nadrzędnik rzeczownika o odmianie żeńskiej...jakaś masakra:)
Powiedz mi jesteś zawodowo wykładowcom języka polskiego czy synem prof. Bralczyka?:)

Sam mam zaświadczenie o posiadanej dysortografii. Na wszystko jednak jest sposób- słowniki, znajomość zasad pisowni, brak tolerancji dla debili i trochę złośliwości- można używać poprawnej polszczyzny- to pomaga w komunikacji międzyludzkiej. PS. Nigdy nie lubiłem polskiego, więc pewnie dlatego skończyłem polibudę :). Nawet tam nie jestem wykładowcą...wykładowcom też nie:)

Też jestem cieniutki z Polskiego, ale staram się starać nie robić błędów ;)

polskiego, nie Polskiego ;)

59

Odp: Jaki wał wybrać

SnowMoto napisał/a:
tabul napisał/a:
SnowMoto napisał/a:

Sam mam zaświadczenie o posiadanej dysortografii. Na wszystko jednak jest sposób- słowniki, znajomość zasad pisowni, brak tolerancji dla debili i trochę złośliwości- można używać poprawnej polszczyzny- to pomaga w komunikacji międzyludzkiej. PS. Nigdy nie lubiłem polskiego, więc pewnie dlatego skończyłem polibudę :). Nawet tam nie jestem wykładowcą...wykładowcom też nie:)

Też jestem cieniutki z Polskiego, ale staram się starać nie robić błędów ;)

polskiego, nie Polskiego ;)

Nie rób tak, bo strach będzie coś napisać.  :)

0,654l SMC AKR

"Dialogi nie dobre... Bardzo nie dobre dialogi są.
Proszę pana... Yyyy... W ogóle brak akcji jest. Nic się nie dzieje. Proszę pana..."

60 Ostatnio edytowany przez kacpikSM (2011-11-03 00:01:53)

Odp: Jaki wał wybrać

Szczerze to zrobiło się juz trochę off topu, aż razi...  a kto co ma, i kto jakie robi błędy popełnia, to lepiej by było jeżeli byście dyskutowali o tym w innym temacie.. ;)
Wiadomo, nie każdy jest tu polonistą, a bywa też tak, że nieraz dziecko zwróci uwagę dorosłemu na jakiś błąd językowy...
Rozumiem waszą reakcję, bo mnie też czasem razi, jak widzę jakiś błąd np. ortograficzny , lecz nie ukrywam, że czasem może zdarzać się on mi ;)
jest duże prawdopodobieństwo, że dzięki SnowMoto , chłopak nauczy się więcej niż w szkole  :D

sms 125 --> smr 450